syntynyt viikolla 34+1

oletteko synnyttäneet siis 34 viikolla minkä kokoinen lapsi ollut entä onko selvinnyt ilman keskoshoitoa tai onko tullut jotain muuta ongelmaa.voiko 34 viikkoinen olla jo tarpeeksi kehittynyt vaikkakin varmastikkin on pieni painoinen.haluaisin ennen aikaisesti synnyttäneiden tarinoita
3755
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 3

Vanhimmat

Meidän esikoinen syntyi rv 34 3 ja ihan oli hyväkuntoinen 9 pisteen vauva. Painoa oli 1940 g ja pituutta 43 cm. Kaksi viikkoa vietti keskolassa, mutta kaikki oli koko ajan ihan hyvin. Keuhkot olivat jo hyvin kehittyneet ja muutenkin hyvin pirteä vauveli. Nyt poika on reipas 2-vuotias. Odotan toista lasta ja nyt on juuri tuo maaginen viikko 34 menossa, joten tässä on hieman jännät paikat kuinka nyt käy.

Äänestä

terve poika, kolme viikkoa sairaalassa, jonka jälkeen kotiutus. Sairaalassa olo johtuu ali-ikäisellä terveellä vauvalla usen siitä, etteivät osaa heti imeä. Alkuruokinta sujuukin ensin nenämahaletkulla. Kun vauva oppii imemään se pääsee kotiin.

Äänestä

Meillä tyttö syntyi tämän vuoden huhtikuussa rv:llä 34 2.
Syntymäpaino oli 2460g, pituus 47,3cm ja pipo 33,5cm. Tyttäremme vietti elämänsä 10 ensimmäistä pvää osastolla painoa nostamassa.
Kun keltaisuus hellitti, paino alko nousemaan ja kun tyttö jaksoi syödä ruokansa hyvin niin pääsikin jo kotia. :)
Nyt neiti on tuollainen 8,5kk:n ikäinen touhuaja. :) Terveenä ollu koko ajan, ehkä ihan pienen pientä nuhaa ollu, mutta ei kuumetta eikä mitään sellasta vielä. Kasvaa ja kehittyy ikäistensä tasolla, vaikka pienipainoinen on edelleen. (Tähän väliin huomautan tosin, että myös itse ja mieheni oltu vauvoina pienimmästä päästä, tässä siis vaikuttaa perimä.)

Jokainen on tietenkin yksilö, meillä tyttö oli hyväkokoinen viikkoihinsa nähden. Mutta yleisesti ottaen taitaa sairaaloissa päteä "sääntö" että jos lapsi alkaa rv:n 34 jälkeen syntyä, ni synnytystä ei aleta estellä vaan lapsi saa syntyä. Eli näillä vkoilla lapsi on jo niin kehittynyt että pärjää jo hyvin massun ulkopuolellakin. Vaikka hyvähän siel massussa ois pysyä mahd. lähelle LA:ta. :) Mutta joillakin on vain kiirus mamin ja isukin luo. :)

Äänestä

Kommentoi aloitusta


kailamari kirjoitti:

oletteko synnyttäneet siis 34 viikolla minkä kokoinen lapsi ollut entä onko selvinnyt ilman keskoshoitoa tai onko tullut jotain muuta ongelmaa.voiko 34 viikkoinen olla jo tarpeeksi kehittynyt vaikkakin varmastikkin on pieni painoinen.haluaisin ennen aikaisesti synnyttäneiden tarinoita

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu