Hei, missä vaiheessa teillä muilla on tullut muutoksia kohdunkaulan pituuteen ja kohdunsuun tilanteeseen? Itse olen rv 34 ja kaulan pituus 1,5 centtiä ja pehmennyt. Ei kai enteile ennenaikasesta synnytyksestä..
Missä vaiheessa
muutoksia?
4348
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 4
Vanhimmat
ekast ei muistikuvia,mut olin jossai vaihees sairaalas supistusten vuoksi ja sain supistusten esto piikkejä jotka tehos.(olin myös auki silloin...)
täst tokast huomattiin et kohdun ulkosuu oli auki sormelle ja kaula lyhentyny vähän,mut kuitenki jouduin käynnistykseen rv 42 kun ei muutoin olis syntynyt.
Mulla on kans ollu jostain 34-35rv lähtien kohdunkaula lyhentyny tuohon 1,5 senttiin ja pehmentynyt. Huomenna ois la eikä oo poju ottanu syntyäkseen. Viimeks eilen lääkäri katto tilanteen eikä ollu mikään muuttunu:( Et ei tuo mitään kerro.
siis rv 25 huomattiin että olen sormelle auki,muttei se ainakaan mulla ennenaikasuutta ennustanut.
Niin itse odotan esikoistani vasta viikolla 20, mutta äidilläni on molemmissa raskauksissa lähtenyt kohdunsuu lyhenemään ja jopa aukeamaan viikolla 32 ja oli minunkin kohdalla ollut viikosta 34 jopa 3 cm auki ja silti olen syntynyt tasan laskettuna päivänä.
Ja on kuulemma jopa aika yleistä että lähtee aukeamaan hieman etuajassa...