Eli täydellä (12X) zoomilla olisi hämärässä tarpeen saada kameraan lisää vakautta vapaalla kädellä kuvatessa. Salamaa ei siis käytetä.
Ajattelin lisämassan lisäämistä kameraan. Joko raskas metallilevy jalustan kiinnityskierteeseen 2-puolisella teipillä tai sitten pätkä jykevää metalliputkea optiikan/vastavalosuojan ympärille. Mutta haittaako putki käytännössä, jos tarkennuksen apuvalo peittyy?
Tai sitten lyhyt ja erittäin jäykkä tanko jalustan kiinnityskierteeseen ja tangon päähän massaa kilo tai kaksi.
Olenko hullu vai löytyisikö tästä apua?
Ajattelin lisämassan lisäämistä kameraan. Joko raskas metallilevy jalustan kiinnityskierteeseen 2-puolisella teipillä tai sitten pätkä jykevää metalliputkea optiikan/vastavalosuojan ympärille. Mutta haittaako putki käytännössä, jos tarkennuksen apuvalo peittyy?
Tai sitten lyhyt ja erittäin jäykkä tanko jalustan kiinnityskierteeseen ja tangon päähän massaa kilo tai kaksi.
Olenko hullu vai löytyisikö tästä apua?
Vastaukset 4
Vanhimmat
Usein näkee, että jalustaan ripustetaan kassillinen hiekkaa, jotta siitä tulisi painavampi.
1920-luvulla taisi olla oikein kaupattavana tuotteena jalustan kiinityskierteeseen kiinnitettävä naru, jonka toinen pää laitetaan jalan alle. Kun naru vedetään tiukaksi, se vähentää kameran liikettä. Välillä näkee, että kameraa vakautetaan vetämällä sen hinat tiukalle. Mielestäni paras keino on painaa kamera kiinni johonkin kiinteään joko pöytäjalan kanssa tai ilman.
Esim. konserteissa ja luonnossa eikä jalkaa voi käyttää/viedä paikkaan.
Oletko kokeillut monopodia?
> Ajattelin lisämassan lisäämistä kameraan. Joko raskas metallilevy jalustan kiinnityskierteeseen 2-puolisella teipillä tai sitten pätkä jykevää metalliputkea optiikan/vastavalosuojan ympärille.
Makrokuvausta lukuunottamatta eniten epäterävyyttä eivät aiheuta kameran sivuttaissuuntaiset liikkeet, vaan kiertoliikkeet (sekä optisen akselin ympäri että "panorointi" ylös/alas ja sivuille). Niinpä, vastoin yleistä harhaluuloa, kameran massa ei kovin paljoa asiaa auta. Tai siis auttaa, mutta *kameran* painon lisääminen on tehoton keino verrattua oikeaan ratkaisuun eli varren päässä olevaan painoon. Lienet joskus nähnyt kilpajousen, josta törröttää puntteja vähän joka suuntaan? Varren päässä olevan massan kulmahitausmomentti on paljon suurempi kuin suoraan kameraan kiinnitetyn puntin eli sama hyöty saavutetaan vähemmillä lisäkiloilla.
>Tai sitten lyhyt ja erittäin jäykkä tanko jalustan kiinnityskierteeseen ja tangon päähän massaa kilo tai kaksi.
Heh, näitähän myydään jopa kaupallisina tuotteina, tosin pääasiassa videokameroihin. Yksinkertaisimmassa mallissa ei ole muuta taikuutta kuin puntti, jonka päällä on otekahva ja sen päällä jalustakierre, johon kamera ruuvataan.
Käytännössä saman saa aikaiseksi roikottamalla kameran pohjasta kasaan taitettua jalustaa. Tällä tekniikalla tulee sitä jalustaakin raahattua mukana... ;-)