Asun Helsingistä 45 minuutin ajomatkan päässä.Suunnan voi valita vapaasti.Asun vuokralla,380ekk.Olen ajatellut myös ostaa asunnon,tuloista se ei ole kiinni,netto noin 3000ekk.Oma päätökseni on jatkaa vuokralla asumista,ainakin jonkin aikaa.Syynä epävakaat olot,niin työmarkkinoilla kuin korkojenkin osalta.Vuokralaisena taloudellinen tilanteeni on erittäin hyvä.omaa jos alkaisi ostamaan menot nousevat yli puolella,yhtiövastikeet ovat usein 200-300ekk.Joten oma näkemykseni on tämä.
Yritetään järjellistä keskustelua
Onnistuuko?
12543
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 12
Vanhimmat
noilla lähtötiedoilla on hyvää päivää kirvesvartta. 45 min hesasta mutta mitä sitten, sen on myös 45 min ihan joka suuntaan sieltä.
Se on.Sekä asuntojen hinnat tuolta säteeltä.
45km hesasta niin ollaan jo toisessa kaupungissa, eli ei mitaan merkitysta tollasella tiedolla koska valissa on joutomaata.
45 minuutissa ajaa ykköstietä melkein Suomusjärvelle, tai ainakin Saukkolaan. Tai Kirkkonummelle.
Jos haluaa asua yksiössä Kirkkonummella, niin ei varmasti kannata ostaa kokonaan velaksi samanlaista asuntoa sieltä.
Mutta velka-asuntoja ostavatkin perheet, jotka tarvitsevat tilaa. Jos on kaksi aikuista maksamassa, niin sitä miettii muutaman kerran kuinka pitkään elämässä haluaa maksaa 800 euron vuokria, kun nekin varmasti aina nousevat.
Luin lehdestä. Omistusasuminen on AINA edullisempaa kuin vuokralla asuminen.
Piiiiitkällä tähtäimellä näin voi ollakin (olettaen, ettei tule kymmenien tuhansien remonttia ja asuntojen hinnat nousevat), mutta erityisesti pk-seudun ensiasunnon ostajalla voi lyhyellä (jopa 5 vuotta) tähtämellä olla viisaampaa säästää ja katsella tilannetta. Jos hinnat nousee, ehtii tuona aikana säästää lisää ja talletuksiin saa korkoa. Jos taas hinnat laskee, niin hyvä.
Asutko kenties Kirkkonummella? Mutta se on valintakysymys,haluaako sijoittaa kaikki rahansa asumiseen. Kerranhan täällä vain eletään ja nuorena kannattaa vaikka matkustella ja opetella elämää. Ei sitä aikaa sitten kuitenkaan saa takaisin enää harmaantuneenakeski-ikäisenä asuntovelattomana. Nyt ainakin sinulla on pitäisi olla mahdollisuus säästää ja nauttia elämästä tuollaisella elintasolla kun ei ole ylisuurta asuntolainaa rasitteena,joka ei välttämättä lyhenesikään seuraavaan 10 vuoteen.
patjan alle rahaa, tee säästösuunnitelma. Laita joka kuukausi 1500 sivuun ja jatka vuokralla asumista.aina kun rahaa kertyy vähän enemmän sijoita riskittömästi.kattele rauhassa hyvää ja sopivaa asuntoa ja tingi pois.
”Syynä epävakaat olot,niin työmarkkinoilla kuin korkojenkin ”
en kyllä ymmärrä, mikä on epävakaata ?
kyllä viimeinen viisi vuotta on olut poikkeuksellisen vakaata.
Kyllä aina ennen on ollut epävakaampaa, nyt vain kaikesta kerrotaan netissä, olet varmaan saanut sen takia aivan väärän kuvan ?
Ei kaikkia kannata uskoa.
verrattuna vuosia ennen 2000 on nyt olut:
- korot ovat poikkeuksellisen alhaalla, jatkuvasti
- työllisyystilanne ja nyt on jo selvä työvoimapula
Jos työmatkasi on noin pitkä, sehän maksaa todella paljon rahaa ja jopa omaa aikaasi ja terveyttäsi.
Taidat olla yksinäinen, sillä tuollainen 45min ajomatka tuhoaisi perheenkin vähitellen,
ei siinä heti ajon jälkien jaksa lasten kanssa lähteä mihinkään,
tai puoliso kanssa keskustella.
Elämä on vain uuteen työpäivään valmistautumista.
Tota joo, tässä sulle epävakaata: vaikka taloudella menee hyvin, pukkaa yyteetä. Tällä viikolla kaverin firmasta (Metso, Järvenpää) pistettiin 60 di/insinööriä pihalle. Tehostusta tehostusta.
Maailman talous on aika mielenkiintoisessa tilasssa. Jos/kun Usaan tulee taantuma, ei yksityisellä sektorilla sellaista työpaikkaa olekaan, johon mahd. taantuma ei vaikuttaisi.
"- korot ovat poikkeuksellisen alhaalla, jatkuvasti"
Verrattuna 90-lukuun kyllä, mutta aika kovaa on koronnousu ollut viimeisen kolmen vuoden aikana.
45 min ei ole työmatka eikä mikään, kyllä meillä ainakin jaksetaan sen jälkeen muutakin, vaikkapa keskustelua. Kauanko muuten kesää esim. Itä-Hesasta Pasilaan? Olisiko tuollaiset 40 min julkisilla?
"seuraatko uutisia ollenkaan?
Tällä viikolla kaverin firmasta (Metso, Järvenpää) pistettiin 60 di/insinööriä pihalle. Tehostusta tehostusta."
----------------------------------
seuraan uutisia,
niissä kerrotaan kuinka monta kolaria on tullut eilen,,,,,,,,,,,,,,
mutta ei kerrota että yli 99,997 % pääsi kolarista perille.
samoin kerrotaan kuinka laitettiin pihalle 100 työntekijää,
mutta samana päivänä palkattiin 1000 uutta.
EI MYÖSKÄÄN Kerrota kuinka monta joka vuosi kuolee kotitapaturmissa, noin 2000,
mutta kerrotaan että 350 kuolee liikenteessä.
ELI UUTISET EIVÄT kerro kaikkea.
45 min ei ole työmatka eikä mikään,
---------------------
eli teet 10 tuntista päivää,
eikä mitenkään rasita.