Auttasko joku asiasta tietävä.
Harraste lämppäri.
Ratsastusta ehkä joku 4-5 päivänä viikossa. ikää 11-vuotta. 162 korkea tamma. Millaisen ruokinnan suunnittelisitta jotta ei liho eikä laihdu. Nyt hyvässä kunnossa vaan en ole itse hoitanu sitä vähään aikaan. ollut Sijoituksessa.
Harrasteratsun ruokinta
3
3066
Vastaukset
- sh-tamma
4-vuotias saa kauraa puoli litraa aamuin, illoin ja mineraalit päälle. Illalla myös pellavarouhetta ja porkkanoita/omenoita/leipää. Heinää melko rajoitta. Hyvässä lihassa on.
- piuh
meillä hevonen saa suht normaalilla käytöllä ruokaa (145 senttinen, painaa noin vajaa 500 kiloa)
aamulla litra kauraa, auringonkukansiemeniä desin verran, suomen rehusta hevosten mineral plussaa noin desin verran. lisänä muutama porkkana. päivällä hevonen saa litran kauroja, desin auringonkukansiemeniä, desin mineraaliseosta, porkkanaa sekä racingin greenlineä ( noin 200 grammaa ) tätä tulee liottaa noin 20 min. kaikki vain yhdeksi mössöksi ( talvella polle tykkää kun se on kädenlämpöistä ) sekä pienenä herkkuna lusikallinen hunajaa ruuan sekaan. illalla samat kuin aamulla.
eli auringonkukansiemenet ovat ihan pääasiassa hevosen kavioita varten (tekee hyväää kavioille), meillä syötössä sen takia kun hevosella hieman kuivahtaneet kaviot aika ajoin.
kannattaa myös ladata rehulaskuri netistä omalle koneelle, se kertoo tarpeen yksityiskohtaisesti jokaiselle tietokantaa syötetylle hevoselle :). sen saa ladattua kun googlettaa pc-horse. tosi toimiva. kannattaa ainakin demoversiota kokeilla :)
hunajaa suosittelen jos hevosesi herkkä yskimään talvella enemmän sisällä olon takia, tai liian "raa'an" ulkoilman takia. meillä auttaa huomattavasti. :)
toivottavasti näistä nyt jotain apua oli :) - Eggersmann
Eggersmann rehujen ruokintaohjeen löydät www.yrjaksentila.fi, sieltä voit myös pyytää painetunversion sähköpostilla.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Porvarimediat paniikissa demareiden huiman kannatuksen vuoksi
Piti sitten keksiä "nimettömiin lähteisiin" perustuen taas joku satu. Ovat kyllä noloja, ja unohtivat sen, että vaalit896082KATASTROFI - Tytti Tuppurainen itse yksi pahimmista kiusaajista!!!
STT:n lähteiden mukaan SDP:n eduskuntaryhmän puheenjohtaja Tytti Tuppurainen on käyttäytynyt toistuvasti epäasiallisesti3475500Huono päivä
Tänään on ollut tosi raskas päivä töissä. Tekis mieli itkeä ja huutaa. En jaksa just nyt mitään. Minä niin haluaisin ja222747Mikä siinä on ettei persuille leikkaukset käy?
On esitetty leikkauksia mm. haitallisiin maataloustukiin, kuin myös muihin yritystukiin. Säästöjä saataisiin lisäksi lei522629Lääppijä Lindtman jäi kiinni itse teosta
Lindtman kyselemättä ja epäasiallisesti koskettelee viestintäpäällikköä. https://www.is.fi/politiikka/art-20000117808521031995Juuri nyt! Tytti Tuppurainen on käyttäytynyt toistuvasti epäasiallisesti
Ai että mä nautin, Tytti erot vireille! "Käytös on kohdistunut avustajia ja toisia kansanedustajia kohtaan, uutisoi STT1071738- 1141601
Puolen vuoden koeaika
Voisi toimia meillä. Ensin pitäis selvittää "vaatimukset" puolin ja toisin, ennen kuin mitään aloittaa. Ja matalalla pro181573seurakunnan talouspäällikön valinta meni perseelleen
Nyt on ihan pakko kyseenalaistaa tuo Kemijärven seurakunnan päätös talouspäälliköstä. Valitulla ei ole talouspuolen osaa1241484Olen ihmetellyt yhtä asiaa
Eli miksi naiset ovat niin pelokkaan tai vaitonaisen oloisia minun seurassani. Se sai minut ajattelemaan, että olen epäm1351443