Monte Cristo red semi sweet

hukassa....

Hukassa on viini Monte Cristo red semi sweet, saako kyseistä pulloa suomesta? Tallinnassa ainakin löytyy.

Jos jollakin on ehdotuksia samankaltaisesta yhtä makeasta viinistä jota saa ihan täältä meidän alkosta olisin kovin kiitollinen =)

16

5784

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • kirjoitettuna:

      "Monte Cristo red semi sweet" tulee vain yksi Google-osuma, mistä voi päätellä, että nimi on tuossa asussaan vähintään väärin kirjoitettu joltakin osin.

      Muutenkin täytyy olla kyse jostain aivan ihmeellisestä viinikummajaisesta - "red semi sweet" näet tarkoittaa puolimakeata punaviiniä, mikä on ilmiönä lähes rikollista noin "viinillisessä" mielessä, ja kummastuttaa suuresti, miksi haluaisit juoda jotakin sellaista kammotusta!

      Tuskin löytyy mitään vastaavaa - ainakaan oikeana viininä eli rypäleestä tehtynä. Suomalaiset marja"viinit" ovat sitten asia erikseen.

      • alk.peräinen kirj.

        kyse on tosiaankin kummajaisesta, sain pullon tätä tuliaiseksi.. ja ajattelin jos joku tietäisi asiasta.

        Googlea on koitettu, ja törmäsin samaan.. ei löydy ei. mutta nimi on oikein, kuin putelin kyljessä, tottahan olen etiketin säästänyt. Ei ole tyhmiä kysymyksiä....


      • lukee
        alk.peräinen kirj. kirjoitti:

        kyse on tosiaankin kummajaisesta, sain pullon tätä tuliaiseksi.. ja ajattelin jos joku tietäisi asiasta.

        Googlea on koitettu, ja törmäsin samaan.. ei löydy ei. mutta nimi on oikein, kuin putelin kyljessä, tottahan olen etiketin säästänyt. Ei ole tyhmiä kysymyksiä....

        valmistusmaa? Kerro se.


      • ex-teu
        alk.peräinen kirj. kirjoitti:

        kyse on tosiaankin kummajaisesta, sain pullon tätä tuliaiseksi.. ja ajattelin jos joku tietäisi asiasta.

        Googlea on koitettu, ja törmäsin samaan.. ei löydy ei. mutta nimi on oikein, kuin putelin kyljessä, tottahan olen etiketin säästänyt. Ei ole tyhmiä kysymyksiä....

        Kuten joku jo kysyikin, niin valmistusmaa olis ihan kiva havainnollistaja. Italiasta löytyy muutamia nimellä Montecristo, kuten esim. tämän etiketin omistaja http://images.snooth.com/wine/3/e/a/wine_140194.jpeg


      • hannelinoma

        saksa on mulla Bollino Sweet Rosson 3l pönikän valmistusmaa...


    • Juomanlatkija

      Olen ihmetellyt, keitä varten Alko pitää valikoimissaan tällaista tuotetta:
      http://www.alko.fi/tuotteet/fi/004246

      Punaviini, jossa sokeria 50 grammaa litrassa! Minä punaviinin suuri ystävä ja kuluttaja en mokomaa alas saisi, mutta makujahan sanotaan olevan monia.

      Eipä silti, kyllä minulla kahvikupillinenkin jää juomatta, jos joku on ehtinyt sen pilata panemalla sekaan yhdenkin palan sokeria. Join kahvini sokeroituna vuoteen 1968 saakka. Jätin sitten sokerin kokeeksi joksikin aikaa pois, ja kahden viikon kuluttua huomasin juuri sen sokeroidun olevan juomakelvotonta.

    • Kävin itse Tallinnassa ja ostin laivalta tuota Chateau Monte Cristoa, vuosikerta 2003. Tummaherukkainen. Ajattelin tuo sopii hyvin näin joulun alla.
      Veinkin sen tuliaisena jouluvierailulle mennessäni ja nautiskelimme sen ihan seurajuomana. Oli todella niin hyvää, että nyt olen metsästänyt sitä täältä netin kautta...-ei löydy. Alko-kierros on vielä tekemättä, josko saisivat tilattua.
      En ole mikään viini-asiantuntija, joten ostin juoman vähän kuin "sian säkissä", kerrankin onnistunut ostos :)

      • sinultakaan

        saisi millään nyhdettyä irti tietoa tuon viinin VALMISTUSMAASTA!!!???
        Kun ei tuo aloittajakaan ymmärrä sitä meille MILLÄÄN kertoa.


      • sinultakaan kirjoitti:

        saisi millään nyhdettyä irti tietoa tuon viinin VALMISTUSMAASTA!!!???
        Kun ei tuo aloittajakaan ymmärrä sitä meille MILLÄÄN kertoa.

        Löytyy yksi viini tällä nimellä: Chateau Monte Cristo, Saint Emilion eli siis Bordeauxin alue. Eikä mikä tahansa viini siis - lieneekö sama kuin kysyttiin?

        Minulle tuntematon, mutta näyttää olevan erityisesti vientiviini jenkkeihin.

        Jos ei ole tämä, niin sitten on kyseessä pelkkä kaupallinen nimike ilman mitään erityistä alkuperää. Tuo "semi sweet" kyllä viittaisi johonkin tällaiseen.


      • sinultakaan kirjoitti:

        saisi millään nyhdettyä irti tietoa tuon viinin VALMISTUSMAASTA!!!???
        Kun ei tuo aloittajakaan ymmärrä sitä meille MILLÄÄN kertoa.

        se selvisi kun sain nyt viestin sieltä kyläpaikasta jonne sen tuliaisina vein.... onneksi olivat muistaneet säilyttää tyhjän pullon. -Ranskalaista.
        ...Enkä vieläkään ole päässyt käymään Alkossa :/


    • todella makeeta

      Punaviinimäistä ja makeaa, olen saanut jossakin maistaa, itse en ostaisi, on liian makeaa. Kokeile, jos makeasta punaviinistä pidät.

    • ihmettelijäulpu

      kun sain pullo nlahjaksi ja tämä ketju pomppasi ekana . ihan hirveää mehulitkua, sokerista marjamehua.... Meneehän tämä mutta ei tämä kyllä alkuunkaan punaviinille maistu!

      Joulujuomaksi menisi varmasti kuten joku yllä ehdotti!

    • selvennys

      Monte Cristo Sweettiä saa mm. Viking expressin Tallinnan lähtöterminaalista eikä kyseistä marjaviiniä luultavasti löydy suomen alkosta.

      • Kuivaa, kiitos!

        Aloituksessa on näköjään kysytty punaviiniä. Tarjoat samannimistä kuohuviiniä (valkoista). Tuottaja voi olla sama.

        Jos aloittaja vielä lukee tätä palstaa, niin tulkoon sanotuksi, että makean punkun ystäville (sellaisia kuulemma on sinun lisäksesikin!!!) on tarjolla ainakin Medinet-nimistä ranskalaista punaviiniä. Näin sitä viimeksi Viking XPRS:n myymälässä Helsingin ja Tallinnan välillä muutama viikko sitten.

        Itselleni makeus punaviinissä (jäännössokeria enemmän kuin muutama gramma litrassa) on kammotus! Nämä Hannibalit, Monte Cristot ja Medinetit jäävät taatusti ostamatta ja juomatta.


    • Anonyymi

      EI MAISTUNUT MARJAMEHULTA OLI IHAN PASKAAA MAISTUU IHAN VIINILTÄ VARASTIN VANHEMMILTA T: 15-vuotias tyttö

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Erään T miehen viimeinen aloitus tänne

      Moi Olen kirjoittanut täällä säännöllisesti yli 5 vuotta. Kaivannut kuten kuuluukiin, mutta myös unohdellut ja selvitel
      Ikävä
      37
      4554
    2. Sanna vaihteeksi Australian "60 minuuttia" ohjelmassa

      Kansanvälinen superstaramme esiintyi tällä kertaa toisella puolen maapalloa esitettävässä ohjelmassa. Kiinnostus on kova
      Maailman menoa
      156
      2659
    3. Yritykset verolle ja yritystuet 10 mrd. eur/v pois

      Kiristämistapauksissa yrityksille sanotaan hei hei. Suomi ei tarvitse yhteiskunnan rahoilla "yrittämistä". Yhteiskunta v
      Maailman menoa
      103
      2216
    4. Sanna Antikainen (ps) : Vornasen pyssy suututti demarit

      https://www.suomenuutiset.fi/sanna-antikaisen-kolumni-vornasen-pyssy-suututti-demarit-mutta-kuka-puhuu-totta/ Vornasen
      Maailman menoa
      22
      1734
    5. Yritän saada sinut pois mielestäni ja ajatuksistani nainen

      Turhaan. Mitä enemmän yritän, sitä enemmän haluan sinut ja sinua. Miten voitkaan olla niin ihana ja tuntua niin hyvältä.
      Ikävä
      78
      1706
    6. Riikka se runnoo työttömyyttä lisää

      Menkää töihin! "15–74-vuotiaiden työttömyysasteen trendiluku oli lokakuussa 10,3 prosenttia. Työttömiä oli yhteensä 276
      Maailman menoa
      14
      1460
    7. Nyt meni maku vas.liittoon, kun vaativat minimituntipalkkaa lakiin

      Sehän tarkoittaa samalla myös maksimituntipalkkaa, koska kun laki on kerran laadittu, niin sitä on vaikea muuttaa. Työma
      Maailman menoa
      65
      1436
    8. Miksi rakastuit ?

      Kyseiseen naiseen?
      Ikävä
      73
      1408
    9. Mikä on sinun ja kaivattusi ikä

      💕💕💕💕
      Ikävä
      81
      1400
    10. Mun on pakko uskaltaa

      Mikäköhän olisi pahin skenaario, jos vain laittaisin hänelle viestin, et haluan jutella meistä? Se, että hän vastaisi, e
      Ikävä
      82
      1391
    Aihe