Koivun ja männyn talvehtiminen

Oma Bonzai

Tervehdys!

Intouduin aikoinaan bonzai-puiden kasvatuksesta ja pari viikkoa sitten nappasin metsästä pienen männyn sekä koivun taimen ja istutin ne omasta mielestäni hienoon asetelmaan. Nyt sitten tuli mieleeni kysymys, johon en ole keksinyt vastausta.

Vaatiiko koivu ja mänty talvehtimisen eli pitääkö tuo asetelmani kantaa talveksi ulos pakkaseen vai voinko pitää tuota asetelmaa myös talvella silmien ilona sisällä? Jos ei tarvitse viedä ulos, niin pudottaako koivu syksyllä kuitenkin lehdet?

2

2612

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • pahhkaa

      voi parkaa, ei ole kukaan sinulle viitsinyt vastata,
      mutta jos edelleen on joku avun tarpeessa niin sanonpahan vaan, että kuusi tarvitsee pakkaskäsittelyn, jotta jatkaa pituuskasvuaan.
      En ole oikeastaan ikinä kokeillut tuoda koivua sisälle, mutta luulen että se puottaa lehtensä joka tapauksessa ja lakaa yhteyttämisensä talviajaksi.

      :)

      • CuriousBetsy

        Eikös puut yhteytä niin kauan kuin vuorokauden keskilämpötila on yli 5? Luulisi että koivu pudottaa lehtensä vaikka se olisi talven sisätiloissa.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Onko kaivattusi ulkonäkö

      tarpeeksi miellyttävä? 🥕
      Ikävä
      55
      1206
    2. Toivotko koskaan mies...

      Että nähtäis ja aloitettais alusta, puhtaalta pöydältä tutustuminen. Olit oikeassa ei me kunnolla tunnettu. Olin hölmö.
      Ikävä
      91
      1179
    3. Tämän päivän puukotusuutinen

      Epäillyn tuntomerkit? Nisti vai matu? Laittaisin betsit jälkimmäiselle.
      Seinäjoki
      17
      1040
    4. Svty paska työpaikka

      Elekää kukaan hakeku sinne töihin.
      Suomussalmi
      17
      878
    5. Olisin valmis salaisiin tapaamisiin

      Juuri sinun kanssasi mies. Olet saanut minun pääni pyörälle ja ajatukseni pyörimään ympärilläsi. Hittoon velvollisuudet
      Intohimo
      45
      793
    6. Kyllä näin 45 vuotiaana miehenä pitää sanoo, että 40-50v naiset näyttää vanhoilta

      Niin väsynyttä, silmäryppyä, harmaata hiusta jne jne
      Ikävä
      112
      768
    7. Olisit voinut olla...

      ....ihan tavallinen ihminen, terve mieleltään ja kropaltaan, hyvä seuraihminen ja luotettava kumppani. Mutta ei, olit n
      Ikävä
      64
      722
    8. Onko viisikko aktivoitunut

      Taas ruumis !! Viisikko ryskää kukaan ei pärjää
      Seinäjoki
      12
      707
    9. Olet ihana mies

      Mun söpöliini 🙊😘
      Ikävä
      38
      619
    10. YT skoda Transtech

      Noin 200 saa potkut. Saksikäsipetturi ajoi suomen konkkaan ja tarkkikselle. Totaalinen Petosjytky..
      Kajaani
      72
      603
    Aihe