Eli meneekö nyt nykyään lappilaiset Rauman Lukioon, kun Uotilanrinteen lukio suljettiin? Meinaan Eurajoen Lukioonhan ei ole kuin ehkä hieman pidempi matka.
Meneekö lappilaiset rauman lukioon?
Meiska
8486
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 8
Vanhimmat
Riippuu pitkälle keskiarvosta pääseekö lukioon. Ei sinne vaan mennä.
Aika tyhmä saa olla,jos ei lukioon pääse tai sitten umpilaiska.
Ihan sama minne mennään kun vain Lapista pääsee pois. Syrjäkylän kouluilla on syrjäkylän taakka.Autohan se kuljettaa. Taloudellinen kysymys vaikka hyvä koulu Uotilassa olisi ollut.
Varmaan lukioonkin olis voinu koettaa. Mut menin mielummin kauppikseen, kun halusin kaupallisen loppu tutkinnon pian. Fiksut tosiaan pärjää aina, kuhan on joku ammatillinen koulutus (Merkantti).
Paitsi tietenkin urologi.
"Fiksut pärjää aina", sanoit. Kovin kulunut ja tylsä sanonta. Varmaan se pitää paikkansakin. Fiksut pärjää aina, mutta kyllä pärjään minäkin
Mun mielestä, jos pärjäät, niin oot fiksu. Ainaki jollain lailla.
Iteki kirjotan väliin päin honkia, ehkä mul on joku kirjoitus häiriö. Sit taas koulu aikoina väittely kerhossa olin hyvä. Katos siinä ei kysytä yhdyssanoja.
Mut on se hyvä ehkä et kirjotan näin, niin saa muut hauskuutta mun kustannuksellani. Saavat ylemmyyden tunnetta. Hyvä niille sekin ilo!
Ei sekoiteta kulttuureja. Oppisuunnitelmat ei kestä kehitysalueen lasten osallistumista. Olemme täysin eri kohdissa oppikirjoissakin menossa. Tällä työmäärällä ei tarvita enää ketään lisää tänne. Nytkin korjasin kokeita koko viikonlopun. Nyt otan muutaman saunakaljan ja katson videolta Mona-Caritan keikkatallenteen vuodelta 1978. Joskus sitä tarvii opettajankin saada rentoutua..