AD OMNIA PARATUS

"munat pois"

AD OMNIA PARATUS lukee Ruotsin vaakunassa, nykyisessäkin, jossa ei enää ole kuvattu kiihotustilassa olevia sukuelimiä. Eli se ei enää olekaan "Aina valmiina"

Göteborgsposten-lehti kirjoittaa:

"Ennen ja jälkeen
Naiset saivat leijonan kuohittua.
Pohjoismaisessa taisteluryhmässä on naissotilaita, se on ruotsalainen ulkomaanvoimat. Silloin ei voi olla hihamerkissä kuvaa leijonasta, jolla on penis pystyssä.
Leijonankuva kastroitiin, ettei se häiritsisi puolustusvoimien pyrkimyksiä tasa-arvoon. Naissotilaat olivat valittaneet EU-tuoomioistuimeen. Nyt puolustusvoimat on tyytyväinen, mutta ei taiteilija Vladimir A Sagerlund. Heraldisena taiteilijana valtionarkistssa vuodesta 1994 hän on ollut expertti siitä, kuinka vaakunat ja muut sen sellaiset tulee muotoilla taiteellisesti.
-Heraldinen leijona on voimakas ja ylpeä hahmo pystyssä olevine peniksineen, enkä voi seisoa leikatulle kuvalle, hän sanoo pettyneenä.
Puolustusvoimien perinneneuvosto teki muutoksen ilman minun hyväksymistäni. Puolustusvoimat on tietämätön vaakunatieteestä.Vaakunakilvet leijonan kanssa, jolla ei ole sukuelimiä, annettiin ennen niille, jotka olivat pettäneet Kruunun.
- Me saimme tehtäväksi katsoa, että penis katoaa, sanoo Christian Braunstein, Puolustusvoimien Perinneyhdistyksestä.
Mutta hän on samaa mieltä, että vaikutelma on vähemmän hyvä.
Puolustusvoimien puolelta asia on loppuun käsitelty. Uutta merkkiä käytetään jo nyt panostusjoukkojen sotilaiden taholla. Se istuu uusissa uniformuissa hihoissa.
- Me olimme pakotetut leikkaamaan snoppi pois leijonalta tietokonedatan avulla, jatkaa Christian Braunstein. Naiselliset sotilaat valittivat alkuperäisestä symbolista ja tapaus meni EU:hun. Siihen sotaan emme halunneet ryhtyä.

Kyseinen leijona pitää oliivinoksaa toisessa tassussa ja miekkaa toisessa ja on takajaloillaan.
Leijona on vaakunatieteen tavallisin symbolieläin ja se on mm. ruotsalaisessa valtionvaakunassa ja Göteborgin kuntavaakunassa.

Vladimir A Sagerlund ei voi käsittää, miksi puolustusvoimien perinneyhditys meni tekemään muutoksen hänen tekemäänsä vaakunaan ja asettaa kyseenalaiseksi, saako niin tehdä.

- Kirjoitan kirjeen ja lähetän sen, mutta se tuskin auttaa, koska uusi kuva on jo käytössä. Koskaan ennen ei ole tapahtunut, että joku olisi hyökännyt minun heraldista työtäni vastaan ja minähän olen piirtänyt symboleja puolustusvoimille monta kertaa aiemmin."

0

1114

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000

      Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

      Luetuimmat keskustelut

      1. Epäily: Oppilas puukotti kolmea Pirkkalan koululla

        Tämänhetkisen tiedon mukaan ainakin kolme oppilasta on loukkaantunut puukotuksessa Pirkkalan Vähäjärven koululla. Myös e
        Pirkanmaa
        307
        7750
      2. Jos yhdistät nimikirjaimet

        Jos yhdistät sinun ja kaivattusi ensimmäisten nimien alkukirjaimet mitkä nimikirjaimet tulee? Sinun ensin ja sitten häne
        Ikävä
        86
        6041
      3. Jos olisit täällä

        Tosin en tiiä miks oisit. (Ja hävettää muutenkin kun ei muka muulla tavoin osaa kertoa tätäkään) Jos jollain pienellä
        Ihastuminen
        173
        3581
      4. Kyllä se taitaa olla nyt näin

        Minusta tuntuu et joku lyö nyt kapuloita rattaisiin että meidän välit menisi lopullisesti. Sinä halusit että tämä menee
        Ikävä
        32
        2087
      5. Odotan että sanot

        Sitten siinä että haluaisit vielä jutella kahdestaan kanssani ja sitten kerrot hellästi että sinulla on ollut vaikea san
        Ikävä
        22
        1936
      6. Pirkkalan koulussa puukotus, oppilas puukotti kolmea

        Ilmeisesti tyttöjä ollut kohteena.
        Maailman menoa
        195
        1921
      7. Paljon niitä puheita

        susta liikkuu. 🤮
        Tunteet
        37
        1736
      8. Mitä haluat sanoa tällä hetkellä

        Hänelle 🫶 ⬇️
        Ikävä
        61
        1539
      9. Olet kiva

        Olet kiva :)
        Ikävä
        44
        1504
      10. En mä itke

        sun perään mies. Tykkäsin kyllä. Tykkään vieläkin, mutta kyllä tä tästä. Mun sisällä kuplii kuitenkin jo ilo kesästä ja
        Ikävä
        31
        1450
      Aihe