Jeren Vastausku

Jere antaa palaa huomisessa Is Urheilussa ja kertoo et asian todellisen laidan. Sm-Liigalla ei ollut mitään oikeutta antaa pelikieltoa pelkän epäilyn takia. Karalahden oikeuksia on Loukattu koska jokaisella ihmisellä on oikeus harjottaa ammattiaan. No Jere kun todetaan syyttömäks niin liiga joutuu todellakin NAURUNALASEKS.... Kyllä Vuorinen ja kumppanit vois todellakin mennä itseensä.
2286
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 2

Vanhimmat

Sm-liigalla on oikeus purkaa Jere Karalahden työsopimus, jos mies ei pysty pelaamaan kaikkia kauden pelejä. Jerellä on ns. matkustamiskielto, joten hän ei voi edustaa Kärppiä esim. tulevissa Pietarin kisoissa..

Niin valitettavaa kuin se Jeren kohdalla onkin, niin fakta on se, että Jere on itse itsensä tähän tilanteeseen ajanut. Kukaan muu kiekkoilija ei ole edes epäiltynä huumausaineiden rahoittamisesta, käytöstä, myymisestä. Poliisilla on varmasti ollut erittäin asialliset perusteet pitää Karalahtea putkassa kuukauden, sillä jos näyttöä ei olisi ollut, niin hänet olisi vapautettu muutaman päivän sisällä. Ratkaisun tekee kuitenkin riippumaton oikeuslaitos, joten odotellaan helmikuulle ja katsotaan kuinka Jerelle käy. Vaikea edes kuvitella, ettei Jere saisi sakkoja tai ehdonalaista, mutta aika näytää..

Äänestä

"Todennäköisin syin" epäillään!!!! Tarkoittaa kyllä jonkinlaista näyttöä asiasta olevan.

Jos olisi "syytä epäillä" niin näyttö olisi vielä saamatta ja tuskin olisi ollut edes vangittuna.

Se miten aikanaan oikeus asian ratkaisee on taas asia, jossa huomioidaan myös syytten lisäksi syytetyn puolesta esitetyt argumentit ja mahdollinen tuomio perustuu noihin seikkoihin !

Äänestä

Kommentoi aloitusta


Raipe kirjoitti:

Jere antaa palaa huomisessa Is Urheilussa ja kertoo et asian todellisen laidan. Sm-Liigalla ei ollut mitään oikeutta antaa pelikieltoa pelkän epäilyn takia. Karalahden oikeuksia on Loukattu koska jokaisella ihmisellä on oikeus harjottaa ammattiaan. No Jere kun todetaan syyttömäks niin liiga joutuu todellakin NAURUNALASEKS.... Kyllä Vuorinen ja kumppanit vois todellakin mennä itseensä.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu