moi! asiallisia vastauksia jos om!!! olen kolmikymppinen mies ja ksysymys kuuluuukin mikä on vialla??? olen aktiivine seksin suhteen ja suojaudun irto suhteissa aina....mutta nykyään kun spermani joutuu kosketuksiin ulkomaailman kanssa /tarkoitan esim...jos hyväilen itseäni ja spermaa on terskan päässä tai varressa...kohta alkaa terska tai esinahka punertamaan ja lievää kutinan tunnetta..ja ympäristö muuta kohtaa paljon punertavampi ja terskan suu varsinkin..... mitään ns..kipua ei tunnnu saadessa tai pissatessa.. testeissä klamydia/tippuri/tulehdusarvot puhdas ei mitään..itse aluksi hiivaa epäilin mikä tosin mahdollista vieläkin...tuntuu vain,kun mitään ei harrasta kaikki ok..mutta kun spermaa tulee alkaa kohta punoitus ja lievä kutinan tunne virtsaputken sisällä... esinahka tuntuu olevan normaalia kuivemman oloinen...aina sen jälkeen..olen apteekin resepstivapaata hiivavoidetta käyttänyt..kun oireita on... Sehän tässä outoa onkin että kun ei yhdyntää/itsetyydytystä ei oireita...aktin/runkkausen jälkeen jolloim spermani pääsee ulkoilmaan alkaa punoitus esinahassa/terskassa joka kestää monta päivää..samoin lievä kutina virtsaputekssa/terskassa/esinahassa.. pissaamien yms ei satu.. eli mikä minussa voisi olla vikana....?? jokin sp tauti?? /vai sitkeä hiiva??/ vai olenko tullut allegiseksi kondomille..?tuntuu vain enemmän oireilevan aktin jälkeen kun käyttänyt kumia..kun runkatessa...spermahan kumin kanssa sit on kosketusissa ihon kannssa enemmän kuin vapaana... vai voitko kenties olla kyseessä jokin virtsaputekn tulehdus?? pissaaminen ei tuota ongelmaa ei tarve ole lisääntynt... silmällä katsoen kalussa kaikki ok..ei mitään näppyjä/kukkamaisa rypäelitä ei ole.. eli mistä pirusta vois olla kyse..??? alkaa pikkuhiljaa raastamaan tää juttu kun nyt muutaman kuukauden vaivannut...puolisoni ei ole valittanut kyllä mistään oireista mitään/ja olen saanut antaa suuseksiä/normiseksii paljonkin hänelle..jonka kanssa harrastan suojaamatonta seksiä.. kiitos jos jollain vastauksia!
SPERMASSA HIIVAA VAI TAUTI
AIKUINEN MIES
2435
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 2
Vanhimmat
hmm.. elikkäs miten vastata asiallisesti. Ensinnäkin lopettaisin tuon vieraissa hyppimisen , ettet tartuta mitään puolisoosi. Suuseksissäkin voivat tarttua sukupuolitaudit ja kondoomi ei suojaa esim. kondyloomalta (voi aiheuttaa naisille syöpää) ja herpekseltä.On olemassa myös muun muassa nielutippuria jne... Ja lopettaisit puolisosi kanssa seksin kunnes tilanne selviää. Kondomille et kuulosta allergiselta. Epäilisin sukupuolitautia , mutta menes lääkäriin niin he ottavat asiasta selvää. Jotainhan sulla selvästi on vialla sekä päässä että jalkojen välissä (anteeksi asiaton kommenttini, mutta pistää niin raivoon tuo puolison sairastuttaminen). Aikuinen mies huolehtii siitä ettei tartuta ketään ja kunnioitttaa puolisoaan, niin minä luokittelisin aikuisen miehen.
Täälläkin päin ja mitään järjellistä syytä ei ole löytynyt. sp- testit on ollut puhtaat aina eikä myöskään kondy/herppis epäilyjä. ongelmasta pääsee oikeastaan eroon vain huuhtelemalla veijarin vedellä aktien jälkeen. kieltämättä ottaa pattiin