Mutta kuka suojelisi ihmistä?

fsdgsdfgg

Ihminen tulee ensin, sitten jossain kaukana elukat.

Mitä paremmin ihminen voi, sitä paremmin voivat eläimet. Kun ihmisten asiat hoidetaan ensiksi kuntoon, on meillä aikaa ja ihan eri tavalla resursseja taistella valkopersetikan ja saimaannorpan paremman huomisen puolesta.

Minun puolestani koe-eläimet voidaan vapauttaa luontoon, jos tilalle lääketieteellisiin kokeisiin laitetaan kaikki viherpiipittäjät.

17

620

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • ja sitten

      Totta, kyllä ihmisten asiat pitää hoitaa ensin...

      • ..........

        Eikö ihmisten asia ole luoda itselleen parempi tulevaisuus, joka ainoan!

        Kun tolla tavalla ajatellaan ja eläimien rääkkäystä tuetaan! joudutaan aina lopulta itse vastuuseen teoista, vai luuletko, että kuolemisesi jälkeen, sinua ei ole enään olemassa! Häh!


      • .,.,.,.,.,

        Ihmisten kuuluu hoitaa hommat siististi, eikä Nazi leiri tyyliin! kuten se hevosten kohtelu!

        Ihmisten asia on myös suojella eläimiä, eikä kellään ole oikeutta olla välinpitämätön niitä kohtaan...

        Ei ole niin, että kaikki on sallittua! ei se niin ole!

        Sellaisille eläinsuojelurikkojille, kuten siinä hevosten kohtelussa on! joka ikiselle työntekijälle pitäisi antaa niskapaukku!

        Se olisi lievintä, mitä heille voisi tehdä!


    • skkj

      käy horisemaan ajatuksiasi muualle..tämä ei ole ihmisoikeuspalsta

      • ja muita

        eläinten ja luonnon "suojelijoita" paljoa kiinnosta; pääasia että valkopersetikalla on fantastiset olot!


      • pulaa
        ja muita kirjoitti:

        eläinten ja luonnon "suojelijoita" paljoa kiinnosta; pääasia että valkopersetikalla on fantastiset olot!

        ihmisoikeuksistas vai muutenko vaan niistä vingut?


    • .?.

      Terve järki! mutta kun sitä ei esimerkiksi sinulla näytä olevan!


      Muuta elämäntapojasi, se suojelee sinua! älä ajattele mitä rahanpalvojat haluavat sinulta! vaan ole oma itsesi!

      Rahamiehille vain raha merkitsee! eivät eläimet! älä ole samanlainen idiootti, vaan ajattele omalla järjelläsi, älä heidän!

      Sinun toimeentuloosi, eivät rahan ahneet! eläimistä piittaamattomat hirviöt vaikuta, vaan sinä itse teet sen. Sinä itse luot itsellesi kaiken, minkä voit saada, eivät muut ihmiset! sinä itse olet vain vastuussa itsellesi, et joukoille, rahan ahneita paskiaisia!

      • ei kannata

        kuunnella rahanahneiden etuhakuisia, kukas sitte suojelee meitä, koska sinä kyllä tulet ilman heidän tukemista, aivan hyvin toimeen. Ei ihmisen tarvitse olla ökyrikas jne, vaan tärkeintä on että kunhan tulet toimeen ja varmasti sinäkin tulet ilman eläinkokeiden suojelua jne toimeen ja paljon paremmin toimeen kuin ne eläimet, joita rahan sokaisemat kohtelevat hirveillä tavoilla!


    • mnää

      Nyt kun aktivistit paljastelevat eläinten huonoja oloja kaikenlaisilla videopätkillä, voitaisiin samanlaisia "kuvausiskuja" alkaa tekemään mm. vanhusten ja vammaisten hoitokoteihin. Sitten saisimme rauhassa kauhistella sänkyyn sidottuja, aliravittuja ja lääkkeillä päihdytettyjä paskaisissa vaipoissa kituvia vanhuksia. Jumalaut! Se vasta kovaa kamaa olisikin.

      • kohta vanhus itsekin

        kun vanhusten hoidossa on parantamisen varaa. On eläinten hoito lyötävä laimin? Jos minulla on tallissani eläimiä, jotka olen ihan vapaaehtoisesti ottanut. Nämä eläimet voin mielestäni jättää syöttämättä ja juottamatta vain siitä syystä, että kaikkien ihmisten asiat eivät ole tässä maailmassa mallillaan!

        Henkilökohtaisesti lähden siitä ajatuksesta. Että ihminen on vain laji muiden joukossa, vaikka onkin ottanut itselleen etuoikeuksia muihin lajeihin nähden. Vanhusten- ja eläinten hoito eivät kaipaa vastakkainasettelua.

        Perheessämme on useita eläimiä. Koiria, hevosia, lampaita ja vuohia. Hoidamme eäimiämme huolella ja rakkaudella siitä huolimatta, että maailmassa ihmiset näkevät nälkää!


    • eräs kreikkalainen

      filosofi sanoi jo 2000 vuotta siten, että yhteiskunnassa ovat asiat tosi huonosti, kun eläinten oikeudet menevät ihmisten oikeuksien edelle. Elämme tätä aikaa parhaillaan.

      • Vai, että menevät eläinten oikeudet ihmisten oikeuksien edelle?(sormet kurkkuun työntävä hymiö)

        Suomessa siis pidetään syyttömänä vangittuja ihmisiä vankiloissa ja keskitysleireissä, ja tapetaan kesken lapsuuttaan noin 150 000 henkeä vuorokaudessa?(oksentava hymiö)

        Tiedätkö mitä tapahtui vuonna 1948?

        http://fi.wikipedia.org/wiki/Ihmisoikeusjulistus

        Löydätkö vastaavaa, yleisesti tunnustettua julistusta, joka soisi perusoikeudet myös muille eläimille?

        Jotkut eläinoikeusajattelijat ovat asettaneet tavoitteeksi, että yleismaailmallinen eläinoikeusjulistus hyväksyttäisiin tämän julistuksen satavuotispäivänä 2048.


    • ole sen

      arvokkaampi kuin eläinkään!

      • hgjng

        on totta että esim kehitysmaissa täytyy ihmisten vatsat saada täyteen ennen kuin kiinnostus luonnon ja eläinten hyvin voinnista nousee, mutta se että täällä euroopassa EU:n sisäpuolella on niin paljon paskoja ihmisiä kuten kävi ilmi tästä 45 min. esittämästä espanjan hevosteurastamopätkästä, ja esimerkiksi turkiseläinharjoittamisen lopettaminen ei vaikuta mitenkään ihmisten oikeuksiin tai hyvinvointiin.. lopulta ihmisen itsekkyys kääntyy itseään vastaan.


      • pylväspyhimys
        hgjng kirjoitti:

        on totta että esim kehitysmaissa täytyy ihmisten vatsat saada täyteen ennen kuin kiinnostus luonnon ja eläinten hyvin voinnista nousee, mutta se että täällä euroopassa EU:n sisäpuolella on niin paljon paskoja ihmisiä kuten kävi ilmi tästä 45 min. esittämästä espanjan hevosteurastamopätkästä, ja esimerkiksi turkiseläinharjoittamisen lopettaminen ei vaikuta mitenkään ihmisten oikeuksiin tai hyvinvointiin.. lopulta ihmisen itsekkyys kääntyy itseään vastaan.

        Ei ihminen ole sen arvokkaampi kuin paskakärpänenkään. Kaikki ns. moraali ja eettisyys on vain herrojen keksintöä, joilla nämä lutikat saavat elätettyä itsensä. Itse olen aina pyrkinyt kunnioittamaan elämää. En esimerkiksi peseydy lainkaan etteivät ihollani elelevät loiset vaan kuolisi.


    • Tarhakana

      Et sinä mikään ihminen ole, vaan keskitysleirin vanginvartijanatsi.

    • näin on

      Olen osittain kanssasi samaa mieltä,ihmisten hyvinvointi on tärkeää mutta kuka meitä ajaa ahtaalle? ME IHMISET ITSE! Eläimet eivät pysty puolustamaan itseään niinkuin meillä on siihen mahdollisuus,ovat täysin ihmisten armoilla ja viattomia pahuuksiin.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mikä teidän jutussa on ongelmana?

      Missä meni pieleen?
      Ikävä
      138
      1309
    2. Kauhavan häiriköijistä

      Juttua Iltalehdessä. Pakko sanoa että noi nuoret on kyllä ihan pimeitä. Putkin peltoja jupksevat kiusaamaan kun ei tietä
      Kauhava
      35
      840
    3. Tehdäänkö tänään toiveista totta?

      Poikkea tänä illasta siinä lähellä ja annetaan silmien puhua ja sen jälkeen puhu sinä lopulta mitä ajattelet..
      Ikävä
      46
      597
    4. Haluan sinut, kuuletko minua.

      Haluan sinut. Toivon, että voisimme olla yhdessä. Mietin pystynkö täyttämään toiveesi, olemaan arvoisesi. Voisitko saad
      Ikävä
      27
      586
    5. Auto ajoi päälle?

      Ja pakeni luin iltapäivälehdestä. ! Ken on kuski joka tuollee teki
      Kuusankoski
      14
      580
    6. Miksi Lapset kiusaa yöllä

      Miksi Lapset kiusaa yöllä ihmisiä? Miksi vanhemmat antaa tämän tapahtua? Eikö ne huomaa ettei lapset ole kotona vai eivä
      Kauhava
      26
      548
    7. Ajatteletko ollenkaan minua

      Naiselle, jonka kanssa vahva tunne yhteydestä. Jota kipeästi kaipaan, mutta jota ei juuri näe. Onko siitä jo kolme vuott
      Ikävä
      30
      526
    8. Hän on tosi

      hyvännäköinen. Ei edes ryppyi oo. :D
      Ikävä
      24
      521
    9. Viimeinen lankafest

      Käykää viimeisessä lanka festissä. Ensivuonna sitä ei enää ole. Rahat on loppu. Harmi .
      Puolanka
      16
      482
    10. Sama ransetti taas!

      Keikkui tällä kertaa Honkavaaran tien varressa muutaman sadan metrin päässä Louhenkoskelta.. Otin rekisterin ylös ja ver
      Hyrynsalmi
      15
      482
    Aihe