Siis erota kirkosta, jos meinaa säästää ensi vuoden kirkollisveron omiin menoihinsa.
Ero käy kätevästi ja ilmaiseksi nettisivulta ilman mitään pappien puhutteluja tai 3. asteen kuulusteluja tai virastoissa juoksuja.
http://www.eroakirkosta.fi
Ero käy kätevästi ja ilmaiseksi nettisivulta ilman mitään pappien puhutteluja tai 3. asteen kuulusteluja tai virastoissa juoksuja.
http://www.eroakirkosta.fi
Vastaukset 6
Vanhimmat
A gal araa alaba sandi
Lallallaa.... Pian lähden tästä laulamaan kauniita joululauluja kirkkoon....
nyt se sitten on tehty mitä kauan jo mietitty...muutama kappale meitä erosi ja syynä tosiaan aivan vaan se että me maksamme kaikesta mitä kirkko meille antaa tai antamatta mitään.jopa virkatodistukset makaa 7.20e kpl mistä sitä veroa oikein maksetaan kun ei sille mitään vastinetta saa ? eiköhän se Jumala rakasta pieniä ihmisiä ihan veroittakin =)
..Mutta hän käyttää "suuria" ihmisiä auttamaan näitä pieniä, siis myös rahallisesti. Kirkko tukee saamillaan verorahoilla juuri näitä pieniä. Hyvää joulua vaan teille suurille.
T.pieni
yhtään mitään. Kirkko on ulkokultainen rikkaiden kapitalistien keksintö verottaa tavallista ihmistä perusteettomasti. Mitään vastinetta niile veroille ei sieltä saa. Ja vaikka ei maksa penniäkään sinne veroja voi silti mennä kuuntelemaan joululauluja jos siitä autuaaksi tulee. Ei ne siellä kirkon ovella jäsenkirjoja tai verotodistuksia kysele. Itse erosin kirkosta vuonna 1969 ja kyllä silloin tuli kadotukseen tuomioita ja kirousta. Oikein tuli pappi oven taa soittamaan naamaansa. Kyllä juttu on niin että jumalaan voi ja saa uskoa ilman anerahojakin. Olen omalla uskollani seilannut tämän pallon ympäri useat kerrat enkä ole muuten kirkkoa tarvinnut kuin saunomiseen Merimieskirkkojen saunoissa.
Satuinpa nyt aukaisemaan tämänkin sivun kun kerran Porilainen olen. Olen nyt Antsun Merimieskirkon koneella ja vieressäni pöydällä on kupillinen Suomalaista kahvia ja korvapuusti. En myöskään kuulu siihen Suomen toiseen viralliseen verottajaan mutta eipä sitä täälläkään ovella kukaan kysynyt. Olen Suomen Merimieskirkon jäsen, eikä sitäkään kukaan ole koskaan täällä kysynyt. Kukin valitkoon aatteensa mukaan, minä olen oman valintani tehnyt. Harmi vaan että nämä satama-ajat ovat nykyisin turhan lyhkäisiä. Kyllä Isä Jumala meidät kaikki hyväksyy ilman sitä kirkollisveroakin.