Silloin tällöin näitä palstoja lukevana olen törmännyt noihin kierrosaikavertailuihin eri radoilla. Pikkupoikien touhuahan niitä on vertailla mutta yksi pykälä parempaan suuntaan kuin vertailla iskän autojen huippunopeuksia.
Kumpi se on nopeampi sitten, nopein BMW vai nopein Audi? Puhutaan siis vakioautoista eikä mistään viritetyistä. Entä mikä on nopein "tavallinen" merkki? Siis mitä näkee joka päivä liikenteessä runsaasti, jätetään Porschet ja Ferrarit yms. pois laskuista. Miten pärjää esim. Mersu?
Pistäkää tietoa te joilla on materiaalia, kiinnostaa vaikka 10 nopeinta merkkiä jos joku viitsii kaivaa jostain.
Kiitos jo etukäteen asiallisista vastauksista.
Kumpi se on nopeampi sitten, nopein BMW vai nopein Audi? Puhutaan siis vakioautoista eikä mistään viritetyistä. Entä mikä on nopein "tavallinen" merkki? Siis mitä näkee joka päivä liikenteessä runsaasti, jätetään Porschet ja Ferrarit yms. pois laskuista. Miten pärjää esim. Mersu?
Pistäkää tietoa te joilla on materiaalia, kiinnostaa vaikka 10 nopeinta merkkiä jos joku viitsii kaivaa jostain.
Kiitos jo etukäteen asiallisista vastauksista.
Vastaukset 23
Vanhimmat
autonvalmistajathan rajoittavat usealla merkillä huippunopeuden 250km/h. nämä mallithan on tavallisten tallaajien käyttöön tehtyjä. kait tällä pyritään pitämään mahdollisimman moni asiakas hengissä. Audi/BMW/Mersu kaikissa rajoitettu huippunopeus ns. vakiautoissa. Kaikilta löytyy myös malleja jotka kulkee vakiona yli 250 jopa yli 300. Esim Mb slr mclaren 334km/h. Nooh esim. Pagani Zonda menee 340km/h. Koenigsegg lienee nopein tuotantoauto yli 400 näytti menevän.
sori, ehkä vähän huonosti ilmaisin.
Elikkäs millä "tavallisella" valmistajalla on nopein vakiokuntoinen auto. Audilla lienee RS8 (?), BMW:llä joku M-malli, Mersusta ei hajuakaan, Nissan 350Z (?), entäs muut japsit jne. en noista paljon tiedä.
Johonkin kahvipöytä- tai saunailtakeskusteluun vähän aineeksia siis.
Tällä hetkellä valmistuksessa olevista on M3 E92, Nordschleife 08.05 min ja Audin nopein tällä hetkellä valmistuksessa olevista on R8, Nordscleife 08.04 min.
Eli Audi on tällä hetkellä se nopeampi.
pahan heitit. ajat riippuu myös ilmasta, kosteusprosentista, radan pinnasta,jne. samallakin autolla isoja eroja riippuen missä ja milloin ja kuka ajaa.. jos mopoilit tuntureilla silloin joskus niin muistat varmaan että viileä, kostea ilma antoi lisäpotkua (lue: kierroksia ja jopa 5km/h vauhtia lisää)
Taisi olla kuitenkin Bugatti Veyron tuo nopein tuotantoauto yli 400km/h huippunopeudella
Faktaa.
Ahvenisto kierros ajat. Huom kuivakeli.
Porche 911, aika 34.06
Nissan 350z, aika 34.17
Audi r8, aika 34.21
Golf gti, aika 37.07
toyota celica, aika 38.00
Mazda 6, aika 43,21
Bmw m5, aika 45.67
Fiat punto, aika 67,87
Siinä tämän kesän nopeimmat.
löytyykö aikaa? Taitaa pärjätä aika monelle Audille ja Bemarille kierrosajassa? Tosin mieluummin itse katsoisin oman auton Audin tai BMWn leiristä silti.
Ei sillä moponmoottorilla ihan vielä noita lehmänkokoisilla moottoreilla varustettuja päihitä :))
36,22
Kaveriporukalla testattu: TypeR kiertää kahdeksikkoa RS6:n ympärillä Apparalla. Molemmat olivat nykyistä edeltävää mallia. Pienellä ja syheröisellä radalla ratkaisevat ajo-ominaisuudet, ei raaka voima.
Eli nyt saadan väittelylle piste, kun kerrotaan että Audin Sport Quattro on kaikkien aikojen nopein Audi. Se kyykyttää M3 CLS yli sekunnilla / ratakierros.
11. Audi Sport Quattro 1:45.5 autobild
12. Ferrari 575 Maranello 1:45.55 "Auto Bild"
13. Mercedes CLK 63 Black Series 1:45.87 autobild sportscars
14. Porsche 996 Turbo 1:46.55 "Auto Bild"
15. BMW M3 CSL (E46) 1:46.60 "Auto Bild"
http://www.fastestlaps.com/track11.html
M3,M5,M6,ALPINA. Nopeita on.
Kyseinen audi on yhtä paljon sarjavalmisteinen, kuin Ferrarin viimeisin formula 1 kilpa-auto. Kyse on sen aikaisesta audin WRC kilpurista, joten sitä on ihan turha vetää mukaan näihin vertailuihin. Yhtä hyvin voitaisiin ottaa mukaan BMW:n moottorilla varustettu formula, jos tuo otetaa mukaan.
Audilta löytyy myös siviiliversio tuosta Sport Quattrosta, mutta sillä on yhtä paljon yhtäläisyyksiä tuohon autoon, kuin Normi Ford escortilla ja WRC escortilla.
ton sun juttus auto nro:1 on Corvette joka kiesi radan aikaan 1:40,2 eli oli 5 sekkaa nopeampi. Kyllä jenkki on jees. Audi on hidas jos toi kerta on nopein Audi. Ahistaako???????? Niin tiesitkö muuten että Corvette on TAKAVETOINEN. Ahistaako vielä enemmän??????????
jossa pitää olla yli kaksi kertaa suurempi moottori, että voittaa Bemarin muutamalla sekunnilla. Jokainen tietää miten hirvittäviä ajettavia ne ovat. Luulis ahistavan.
eiköhän tämä nopeasta autosta lopettaa kun se on vaan jenkki eikä mikään natsipaska...
ajettava ja silti voitti!!
mitä ovatkaan aika ero kun ajettavuus on kohdallaan.
Rupesikos ahdistaa....
http://www.supercars.net/cars/103.html
Niin! Tuo linkin auto on juurikin se siviilimalli, joka ei ole kovin tehokas. Tuossa ralliversiossa on 450 heppaa. Luuletko ihan tosissasi, että joku 300 heppainen raskas rohjo ois se auto millä tuo rata-aika on ajettu? Ehei! Se kierrosaika on ajettu tuolla 450 heppasella ralliversiolla. Noissa kahdessa ei ollu pajoakaan yhteistä.
Joka todistaa väitteesi oikeaksi.
Raskas rohjo? 1298kg ja 302hp, kun autotietämyksesi on noinkin matalaa tasoa voimme ohittaa turhan kommenttisi.
Kyllähän tuo nykypäivän standardeilla kuullostaa kevyeltä, mutta aikalaisiinsa verrattuna se on raskas. Täytyy ottaa huomioon, että siihen aikaan autoissa ei ollu olemassa raskaita turvavarusteita. Esim GTI golf painoi tuohon aikaan 830kg ollen lähes 500kg tuota audia kevyempi. Olet sevästikkin jonkin sortin teini, kun et tällaisia realiteettejä tajua.
Myös terve järki sanoo jo, ettei tuo rata-aika ole millään Sport Quattron siviiliversiolla ajettu. Tehokkaimman Sport Quattro siviiliversion hp/kg on about 0.23hp/kg. Jos katsotaan esim tuota hitaampaa ferrari 575 maranelloa, niin siinä vastaava suhde 0,31hp/kg. Väitätkö tosissasi, että tuolla hevosvoimaerolla Audi ois nopeampi?
Jos taas perustelet tuota eroa nelivetoisuudella, niin karvan verran nopeammassa nelivetoisessa Lambo Gallardossa on tuo samainen suhde 0,305hp/kg.
Jos vielä väität, että tuo aika on ajettu tuolla 300 heppasella audilla, niin vaadin kyllä perusteluita siihen, että mikä siinä autossa vois olla niin hyvää, että se pesisi 20 vuotta uudemman ja huomattavasti tehokkaamman superauton radalla.
Joltain ko. lehti löytyy voisi tarkistaa onko tuossa koeajojutussa tuota Oscherslebenin kierrosaikaa.
Ja mitä merkitystä tuollakin oikeasti on?
Ihmetellä täytyy miten jengi jaksaa jauhaa tämmöistä paskaa uudestaan ja uudestaa, eikä keskustella oikeasti autoista. Sama meno aina jatkuu, haukutaan audia/bemua ja tuodaan oman merkin paremmuus esille, bonuksena tulee vielä tojo-fanit, jotka aina väittävät vaihtaneensa lähes uuden A8/BMW750:n corollaan ja olevansa niiiin onnellisia..