Luokat ja niiden toteutus?

c++ noviisi

Eli jos teen c luokkia, jotka sisältävät siis ko. operaatiot ja jäsenmuuttujat.

Luokat on vaikkapa tiedostossa luokat.cpp
Kysymys: Miten saan noista luokista ajattavan?
Eli siis kun annan olioille tiedot, niin teenkö uuden tiedoston jossa annan olioille tarvittavat tiedot jotta homma lähtee pyörimään?

3

304

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • teuro

      Voit toki tehdä erilliseen tiedostoon oliot valmiiksi, mutta yhtä hyvin voit kysyä ne käyttäjältäkin. Tallennusta varten erillinen tiedosto / tietokanta saattaa olla mukava. Mitään tarvetta erilliselle tiedostolle ei siis ole.

    • ärgeebeetä

      jotakuta luokkaa käyttää, niin tulee hänen kääntäjälle jotain koodia (joku voi sen tänne postata, että nähdään sitten se), jossa juurta jaksaen selitetään, miten sitä luokkaa tulisi käyttää, näyttää. "Valmiin" luoka esittelyn tahi määrittelyn sisältävään tiedostoon ei liene kevein ohjelmointiperustein kokeneenkaan ohjelmoijan mitään syytä lisäyksiään tehdä, vaan tehdään ne erilliseen eli uuteen tiedostoon, josta käsin luokan edustamaa oliota tuon olion mukanaan tuuomine luokan jäsenfunktioiden kera kutsutaan kulloinkin halutuilla parametreillä ryyditettynä. Mikäli halutaan luokan edustamasta oliosta täysin ajaettava, tulee kutsujen tapahtua luokan syntanksin edellyttämällä tavalla tai muuten se ei koodi ajettavaksi käänny, vaikka olisi lisätty erilliseen tahi samaan tiedostoon.

    • pääohjelma

      "Eli siis kun annan olioille tiedot, niin teenkö uuden tiedoston jossa annan olioille tarvittavat tiedot jotta homma lähtee pyörimään?"

      Pääohjelma auttaa tähän hätään.

      int main(void)
      {
      jne. jne.
      }

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mitä yhteistä on sulla ja kaivatulla?

      Onko teillä samantyyppinen olemus tai luonne? Vai muistuttaako vartalonne toisiaan? Tai kasvot? Entä pukeutuminen? Onko
      Ikävä
      99
      1516
    2. Ozzy Osbourne on kuollut

      Kevyet mullat ja R.I.P. Ei soi enää Paranoid.
      Maailman menoa
      223
      1136
    3. Kerran oltiin mekin kahdestaan

      Saanko sanoa, että minua kyllä vähän huvitti jälkeenpäin? Olit kuin vapiseva jänis ketun vieressä valmis loikkimaan paik
      Ikävä
      13
      1136
    4. Oikeasti, voitais mennä kahville

      ja jutella niin kuin normi-ihmiset. Kyllä toivon sitä. En pelkää kohdata enkä istua sun kanssa samassa pöydässä. Miten o
      Ikävä
      81
      949
    5. Persut yritti estää somalinaista väittelemästä lääketieteen tohtoriksi

      Yrittivät saada hänet lähihoitajakouluun, vaikka pärjäsi hyvin koulussa. Nyt hän on yliopistossa väitellyt lääketieteen
      Maailman menoa
      240
      941
    6. Naiset, naiset

      Älkää antako painonne nousta. Naisella ylipaino ei ole hyvä.💝
      Ikävä
      141
      920
    7. Jos nainen harrastaa seksiä

      Useiden kanssa, miten se eroaa miesten mielestä siitä, jos miehellä on ollut useita s kumppaneita? Oletan että kaikki mi
      Ikävä
      179
      903
    8. Pihlaja-puulle

      Illat on mulle pahimpia. En tiiä miks se olis vaan parasta yöstä toiseen nukkua sun kanssa ja herätä sun kasvoihin. Jos
      Ikävä
      15
      819
    9. No mitä nyt

      Ollaanko vaiko eikö olla? Miehelle.
      Ikävä
      71
      757
    10. Yritin keväällä unohtaa sinut nainen

      mutta siinä kävi niin, että ikävä tuli korkoineen takaisin. Niin että mikä taikavoima sinulla on minuun, sitä joutuu mie
      Ikävä
      31
      713
    Aihe