mitä asetusta pitää rukata että saa työpöydälle luodun nettiosoitteen pikakuvakkeen avautumaan uudessa selainikkunassa. en halua muuttaa koko ie asetusta että selatessa kaikki sivut aukeaisi uuteen selaimeen.
pikakuvake uuteen
offtopic
6432
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 6
Vanhimmat
what a fucking question.. niin mitä sä nyt tarkoitit?
Onks tää joku "pannaan halvalla hyviä ihmisiä".
Täh..........
siis esimerkillä eteenpäin.
explorer on auki, kirjoitan viestiä keskustelupalstalle. haluan katsoa välillä toista nettisivua jolle on pikakuvake työpöydällä. pikakuvake hakee uuden sivun keskustelupalstan tilalle. tämän haluaisin välttää ja saada pikakuvakkeeseen tuon "avaa uudessa ikkunassa" ilmiön.
lähetä se viestit ja painut seuraaville sivuille seikkaileen.
Elä nyt viitti olla tyhmempi tai viisaampi kuin mie.
Take a easy and go sleep
ollaksee paremp ko sie
Tietääkseni IE:ssä ei ole mahdollista valita aukeaako sivu uuteen ikkunaan, vai vanhan tilalle.
Ainakin Opera-selaimella juttu sen sijaan onnistuu.
...mutta mutkan kautta!
1. Siis jos olet aukaissut IE selaimen ja olet esim. suomi24 sivuilla tarkoituksena kirjoittaa viesti, niin avaa nyt samassa ikkunassa/selaimessa toisen ikkunan ja minimeeraa molemmat.
2. Klikkaa sitä pikakuvaketta työpöydälläsi jolloin jälkimmäinen näistä avatuista ikkunoista avautuu uuteen osoitteeseen ja nyt voit maksimoida sen ensimmäisen ikkunan/selaimen ja aloittaa viestin laatimista.
3. Samalla voit seurata tai lukea sen uuden ikkunan/selaimen sisältöä. Voit myös puolittaa selaimien koot kattamaan vain puolet työpöydästä, jolloin voit seurata molempia selaimia samanaikaisesti...!
Varo ettei silmät mene kieroon! :-D