Tarja ja K.A.Risma?

öy-lätti

Silloin ihminen, taiteilija on voimakas persoona, siten, että tämä persoona on aitoa ei rooli hänellä sanotaan olevan karsimaa. Tarja on kyllä rakentanut oman laisensa persoonan, onko se aito... se onkin jo toinen juttu. Jos klassista laulava esittää diivaa hänellä on silloin karismaa..onko näin? Eli mukavalla ja luontevalla Katri-Helenalla ei ole karsimaa, koska hän ei ole diiva. Siis, oopperalaulajalla on karisma, mutta iskelmälaulajalla sitä ei ole?

7

798

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Emeralda

      Voi olla esimerkiksi kaksi aivan yhtä lahjakasta laulajaa ja jotka ovat fyysisestikkin yhtä puoleensavetäviä, mutta toisella on sitä vaikeasti määriteltävää karismaa ja toisella ei ollenkaan.
      Onko kyse jostain lavasätelystä tms? Voi olla!
      Monesti myös kehnompi ääninen ja ulkonäöllisesti "persoonallinen" esiintyjä päihittää karismallaan toisen, kaikin puolin kyvyiltään erinomaisen kolleegansa...

    • Näin vaan on

      Väittäisin, että sekä Tarjalla että Katri-Helenalla ja vielä mukaan otettuna Paula Koivuniemi on karismaa, vaikka äänet ovat erilaiset. Ja Katri-Helena on kyllä Koivuniemen kanssa iskelmäpuolen diivoja. Olen ollut molempien konserteissa. Tarjan WS:lla kuullaan ikinä parasta Tarjaa, joka ei kuulunut NW:n levyillä. Toivottavasti hän jatkaa uudella tyylillään vielä pitkään. Hiljaa hyvä tulee. Lisäplussaa nämä diivat saavat myös siitä, että yleisö tulee kuuntelemaan heitä, ei kännäämään( tänä vuonna Kuusankosken muutamaa känniääliötä lukuunottamatta).

      • merkitsee

        kontrolloitua teennäistä käyttäytymistä mitä poroporvarit viljelee...siis ei mitään sympaattista tai aitoa ja spontaania.


      • Tarkoittaa...
        merkitsee kirjoitti:

        kontrolloitua teennäistä käyttäytymistä mitä poroporvarit viljelee...siis ei mitään sympaattista tai aitoa ja spontaania.

        Sehän tarkoittaa poikkeuksellisen lahjakasta ja hyvää nais-laulajaa(yleensä oopperalaulajaa), mutta sanaa voi luultavasti käyttää noihin edellä mainittuihin iskelmälaulajiinkin tai sitten ei.


      • sanakirjamääritelmä
        Tarkoittaa... kirjoitti:

        Sehän tarkoittaa poikkeuksellisen lahjakasta ja hyvää nais-laulajaa(yleensä oopperalaulajaa), mutta sanaa voi luultavasti käyttää noihin edellä mainittuihin iskelmälaulajiinkin tai sitten ei.

        kuuluu noin, tai ainakin wikipediamääritelmä, jonka sinäkin luit. Yleensä sanalla "diiva" käsitetään kuitenkin suhteellisuudentajunsa menettänyttä naispuolista tähtöstä, joka prinsessailee niin, että lähipiiri ja yleisö vittuuntuu koko ihmiseen. Ja noinhan Turuselle on käynyt/käymässä. Yleisöähän saa aina vanhalla maineella kerättyä, mutta kyllä Rva Cabulin uran nousu katkesi siinä vaiheessa, kun bändi päätti tehdä ainoan oikean ratkaisun.

        Joululevyillä ja viiden pennin ooppera-aarioillahan nyt kuitenkin riittää kysyntää sen verran, että kulissia saa pidettyä yllä. Ja ainahan voi sutaista väsyneitä mukarokkilevyjä tilausbiiseillä ja rahasta mitä vain soittavilla studioammattilaisilla soitettuna. Kyllä ne myyvät. Tosin eivät niin paljoa kuin OIKEAN bändin tuotokset, mutta saapahan ainakin diivailla.


    • NW fani 2007

      NW ei tarvitse diiva, koska se on bändi joka rockkaa. Ennen pönötti "karismaattinen diiva" lavalla ja jätkät säesti. Nyt lavalla on viisi hulvatonta "jätkää" ja meno on sen mukaista. Bändi kirmaa kun hirvi ja kaikilla on hauskaa, nyt on koko bändillä "karismaa" eikä vain solistilla.

      • ovat kiitollisia.....

        ....avartavasta näkemyksestäsi Nightwhissiä sekä Tarjaa kohtaan, olet aivan aallon harjalla kommenteissasi, hmmm. toisaalta, olen jo saattanut nuo tekstit lukea jonkin "aikuisemman" henkilön kirjoittamasta viestistä.

        Mutta väliäkö tuolla, on mahtavaa että nuoret ottavat vaarin "aikuisten" kirjoituksista ja toistavat niitä "nuoruuden" voimalla.

        Mutta kohta on ilta, joten Mami ja Papi laittaa kuumaa kaakkaota ja eikun nukkuun, EI MUUTA KUIN NALLE KAINALOON! hyvää yötä!


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Valtion alijäämä = yritystukien määrä = 10 mrd. euroa

      Mutta persut eivät vaan suostu tasapainottamaan valtion budjettia, vaikka yritystuet on tiedetty haitallisiksi. Miksi p
      Maailman menoa
      121
      8716
    2. Suomi käyttää sosiaalietuuksiin suhteessa eniten rahaa koko maailmassa

      Suomi käyttää sosiaaliturvaetuuksiin enemmän rahaa suhteessa bruttokansantuotteeseen kuin mikään muu maa maailmassa. Su
      Maailman menoa
      435
      7975
    3. Mitä hyvää rikkaiden hyysääminen Suomelle tuonut?

      Minäpä vastaan: ei yhtikäs mitään, vaan pelkkää vahinkoa. Demareiden ansiosta Suomen valtio oli käytännössä vielä 1980-
      Maailman menoa
      11
      5553
    4. Grahn-Laasonen: "Kansalainen joutuu pettymään, jos demareita äänestää"

      Ministeri viittaa tuoreeseen Helsingin Sanomien juttuun, jossa demarijohtajan keinoja Suomen suunnan muuttamiseksi esite
      Maailman menoa
      82
      5189
    5. Vähän fiksumpi Nimi kisa ? :=)

      Kirjoita teidän etunimet allekkain. Jos nimissä on joku kirjain sama, poista se. Tee sama tarkistus kaikille kirjaimill
      Ikävä
      29
      5029
    6. Mikä on suurin luonne- eroavuus sinussa

      Ja kaivatussasi? Vaikuttaako se huonoon vai hyvään suuntaan siinä, että teistä voisi tulla jotain?
      Ikävä
      237
      3527
    7. Mitä haluaisit sanoa tänään hänelle?

      Rakastamallesi ihmiselle.
      Ikävä
      125
      3234
    8. Tytti Tuppurainen häpäisi Suomen epäisänmaallisella lausunnollaan USA:n ulkoministerille Rubiolle.

      https://www.is.fi/politiikka/art-2000011816267.html Miksi Tytti Tuppurainen päästetään antamaan typeriä lausuntoja noin
      Maailman menoa
      85
      3129
    9. Kenen haluaisit voittavan Amazing Racen: Tuomas ja Esko, Millu ja Karoliina vai Maria ja Vilma?

      Amazing Race Suomi huipentuu lauantaina finaaliin. Jäljellä on kolme paria ja tiedossa on tehtäviä, jotka järkyttävät os
      Tv-sarjat
      35
      3126
    10. Gallup: Katsotko Salkkareita tai oletko katsonut?

      Salatut elämät on suomalaisten suosikkisarja vuosikymmenestä toiseen. Salkkareiden parissa viettää aikaa sukupolvet laps
      Tv-sarjat
      25
      2730
    Aihe