Windows ...

Mulla on kannettava kone, johon oli ostettaessa valmiiksi asennettu XP.
Asensin päälle linuxin, johon nyt kuitenkin haluaisin takaisin windowsin.
Minkään laisia asennuslevyjä tai muuta vastaavaa ei ole, pystyykö sitä mitenkään saada asennettua takaisin ?
Tai saako windowsia mahd. ladattua jotenkin ilmaiseksi netistä ?
3342
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 3

Vanhimmat

Ainakin uusissa kannettavissa tulee mukana palautuslevy, joissa on käyttöjärjestlmä sekä mukana tulleet ohjelmat. Jos ostit koneen käytettynä ja sen mukana ei tullut em. palautuslevyjä, niin mistäpä sen sitten palautettua saisi... ei mistään. Onko kannettavassa tarra, jossa on mukana tulleen Windowsin sarjanumero? Jos on, niin ehkä saat tilattua Microsoftilta asennus-cd:n vanhalla sarjanumerollasi. Jos sellaista ei ole, niin joudut ostamaan käyttiksen.

Jos Windowsin saisi ladattua netistä virallisesti ja ilmaiseksi, niin kukapa siitä maksaisi. Piraattiversioita netistä varmaankin löytyy, mutta ne ovat siis laittomia.

Äänestä
  • ... on ostettu vuosi sitten uutena, kyllä tästä pohjasta joku product key sun muut on.
    Eipä tullut palautuslevyjä mukana.
    Mistä sen asennus-cd:n voi tilata :) ?

    Äänestä

  • misunderstood... ? kirjoitti:

    ... on ostettu vuosi sitten uutena, kyllä tästä pohjasta joku product key sun muut on.
    Eipä tullut palautuslevyjä mukana.
    Mistä sen asennus-cd:n voi tilata :) ?

    Jos ostit koneen uutena, niin kyllä siinä jonkinlainen palautustoiminto täytyy olla. Ensisijaisesti kannattaa ottaa yhteys koneen myyjään tai valmistajaan.

    Kannettavissa on yleensä valmistajan itsensä säätämä asennus-cd (OEM), joten käyttöjärjestelmän valmistaja on tuskin valmis auttamaan asiassa. OEM-tapauksessa kun vastuu tuesta siirtyy koneen valmistajalle/kasaajalle. Tuuriaan voi tietenkin kokeilla Microsoftinkin kanssa jos sinulla lisenssi on, mutta veikkaan ettei onnistu.

    Microsoftiin saa yhteyden ottamalla yhteyden - niin - Microsoftiin!

    Soita/lähetä sähköpostia nyt kuitenkin ensin liikkeeseen josta sen ostit, maahantuojaan, jonka saat selville myyjältä tai sitten valmistajaan.

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


misunderstood... ? kirjoitti:

Mulla on kannettava kone, johon oli ostettaessa valmiiksi asennettu XP.
Asensin päälle linuxin, johon nyt kuitenkin haluaisin takaisin windowsin.
Minkään laisia asennuslevyjä tai muuta vastaavaa ei ole, pystyykö sitä mitenkään saada asennettua takaisin ?
Tai saako windowsia mahd. ladattua jotenkin ilmaiseksi netistä ?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu