liian vaaleapaahtoiset

kahvit suomessa

Niin minkä ihmeen takia Suomessa melkein kaikki myytävä suodatinkahvi(tätä useimmat juovat, siksi valitsin sen tähän) on aina niin vaaleapaahtoista?

Joka paikassa kerrotaan, että Suomessa juodaan todella korkealaatuista kahvia, mutta miksi ihmeessä paahtoaste pitää olla niin matala?
Tummempaan paahtoon tottuneena en voi enää mitenkään vaihtaa takaisin siihen vaaleimpaan, joka on paljon hapokkaamman makuista.

Nykyisin käytän Presidentti tumma paahtoa, koska sitä saa lähes kaikista kaupoista.
Sekään ei mitään tosi tummaa kyllä ole.

Onko täällä muita joille vaaleat kahvit ei maistu?

7

1118

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • kaffettelija

      minäkinpidän tummapaahtoisesta kaffeesta ja tilaan sitä suoraan Italiasta. Kun se ei aikaisemmin ollut mahdollista tullisäännösten vuoksi, niin ostin kahvini täysin valkoisina papuina ja paahdoin itse paistinpannulla.

    • ....

      En tiedä miksi kitkerää happokahvia niin paljon juodaan. Itse en pysty juomaan vaaleapaahtoisia, tumma Presidentti menee ehkä jotenkin alas, mutta jos suodatinkahvia ostan itse niin valitsen jonkin ulkomaalaisen tummapaahtoisen kahvin jostain kahviputiikista.

    • Gogol

      En minäkään voi sietää vaaleapaahtoista kahvia. Olen lopettanut kahvinjuonnin työpaikalla ja sellaisissa paikoissa, joista ei muuta kuin vaaleata saa.
      Ihmettelen myös minä, kun kehutaan Suomessa käytettäviä kahvilajikkeita maailman parhaiksi, mutta sitten paahtimot menevät pilaamaan.
      Itse keitän vain espressoa (ostin juuri uuden espressokeittimen). Joskus vaimon kanssa aamiaisella kelpuutan suodatinkahvia, mutta sekin tummasta keitettynä. Tumman Presidentin lisäksi saa Lidlistä halvalla hyvää tummaa "normaalikahvia". Ja kannattaa kokeilla myös Pauligin Café Parisien -kahvia tavallisessa suodatinkeittimessä valmistettuna. Parisien on aika pikimustaa.
      Ulkomaille on siksikin niin mukava mennä, kun tietää yleensä saavansa kunnollista hyvää kahvia "automaattisesti" paikassa kuin paikassa. Hirveä šokki tulla takaisin Suomeen täkäläisten litkujen pariin.

    • vaaleapaahto,yök!X-P

      Niiden alhainen pH pistää meikäläisen mahan ihan sekaisin.Niistä tulee kerta kaikkiaan kamalaa ja aromitonta kahvia.Miksi tosiaan täällä myytävästä suodatinkahvista 99% on oltava vaaleinta paahtoastetta eli ykköstä?En ymmärrä!Vaihdoin itse tummaan paahtoon pari kuukautta sitten ärhentelevän vatsan takia ja vaaleapaahdon kamalan maun takia,ja kyllä nyt taas aamuinen kahvikupillinen maistuu hyvältä eikä vatsakaan mene sekaisin!:) Ostan aina kotoa melkein vastapäätä olevasta Valintatalosta Tumma Mocca -nimistä kahvia ja voin sanoa,ettei Juhla Mokkaan ym.tylsiin vaaleapaahtolilluihin ole palaamista.Tumma Mocca maksaa 2,89 e/500 g eli se ei nyt ole aivan halvimmasta päästä(ei nyt hirveän kalliskaan),mutta on se vain hintansa väärtti,ellei enemmänkin.Siitä tulee aivan ihanaa kahvia!:)Ostin varastoon K-marketista Presidentin tummaa paahtoa,se kun maksoi plussatarjouksena 5 e/2 pkt(yleensä Pressa on tajuttoman kallista),ja kokeilen sitä kohta ensimmäistä kertaa.Onkohan sen paahtoaste kolmonen riittävä,saapi nähdä... :D Vaaleapaahtoinen Pressa on ollut minulla kokeilun alla joskus aikaisemmin eikä se poikkea muista ällöistä vaaleapaahdoista sanottavasti.

    • Presidenttiä

      Olen pitänyt Presidenttiä vaaleampana tai ainakin miedompana, pehmeämpänä kuin Juhla-Mokkaa, jossa on karvas maku. Olenko oikeassa?

      Siksi en ymmärrä, miksi jotkut vaatii työpaikalle Juhla-Mokkaa, vaikka sen tv-mainokset ovatkin hyviä. Ei pidä olla mainonnan uhri. Presidentti ei taida tarvita mitään mainontaa; vai onko se sitten syy, ettei ihmiset tajua, että se on parempaa. Makukysymys silti.

      Mutta kyllä Juhla-Mokka on karvasta, ei siitä mihinkään pääse.

    • Anonyymi

      Tumma pressa on välillä niin poltettua, että poikani kysyy joskus, mikä täällä
      palaa

      tumma pressa !!!

    • Anonyymi

      Lidlin tumma ihan ok, paahto kai 5 , mutta parempia on ruotsalaisten tummat Zolgas, Wilson yms. paahtoaste jotain 7. Kallista kahvi nyt on paahdettua tai ei.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. 6 kW saunan lämmityksestä kohta 10 euron lisämaksu / kerta

      Kokoomuslainen sähköyhtiöiden hallitsema Energiavirasto ehdottaa 5 kW:n rajaa, jonka ylittämisestä tulee lisämaksu. Tark
      Maailman menoa
      212
      6748
    2. Minja jytkyttää vas.liiton kannatusta ylöspäin

      Alkaa raavaat duunarimiehetkin palaamaan vasemmistoliiton kannattajiksi. Eduskunnassahan on vain kaksi työntekijöiden p
      Maailman menoa
      303
      4683
    3. "Mitä sä nainen tuot sitten pöytään" ?

      Jos mies provaidaa ja suojelee... Pitääkö miesten kysyä tuollaisia?
      Ikävä
      143
      3616
    4. Duunarit hylkäsivät vasemmistoliiton, siitä tuli feministinaisten puolue

      Pääluottamusmies Jari Myllykoski liittyi vasemmistoliittoon, koska se oli duunarien puolue. Sitä samaa puoluetta ei enää
      Maailman menoa
      115
      3434
    5. Ekologinen kommunismi tulee voittamaan fossiilikapitalismin

      Kiina on mahtitekijä uusiutuvien energialähteiden kehityksessä, ja Trump osoitus viimeisestä öljyn perään itkemisestä, m
      Maailman menoa
      67
      3405
    6. Mies, kerro minulle vielä jotakin aivan uniikkia

      ja ainutlaatuista minkä vain me kaksi voisimme ymmärtää jos olemme sen kokeneet ja eläneet, jotta ihan varmasti tietäisi
      Tunteet
      49
      2876
    7. Hyviäkin uutisia tulossa, hallinto-oikeus asettaa toimeenpanokieltoon

      Hyvinvointitalon työmaa pysähtyy. Rillankivi+energia ja vesi kytkyrahanpesu stoppaa. Tytäryhtiöiden hallitusjäsenet+kon
      Pyhäjärvi
      260
      2648
    8. Oikeistopuolueiden kannatus vain 37,8 %, vasemmiston 43,0 %

      Keskustaan jää 17,4 prosenttia ja loput ovat sitten mitä ovat. Mutta selvästikin Suomen kansa on vasemmalle kallellaan.
      Maailman menoa
      83
      2449
    9. Tiedän ettei

      Meistä mitään tule. Toinen oli sinulle tärkeämpi
      Ikävä
      25
      2366
    10. Gallup: Mikä on ollut mielestäsi paras tv-sarja ikinä?

      Gallup: Mikä on ollut mielestäsi paras tv-sarja ikinä? Onko se joku suomalainen viihdepläjäys, brittirikossarja, amerikk
      Tv-sarjat
      101
      1941
    Aihe