Mitä musiikkia lestat kuuntelee?

Rappia, R@B:tä, technoa (deepsoulful - jungle), poppia ja jonkinverran rockia
12898
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 12

Vanhimmat

vaan klassista musiikkia kuunnellaan.

Äänestä

klassista, ja hengellistä, ja joskus poppia, ja rokkia, en kuiteskaa heavyä.

Äänestä

CD:n tilalle, koska haluan kuunnella ainoastaan Suviseurojen saarnakasetteja, joita muidenkin uskovaisten pitäisi kuunnella. Paras mielestäni on Sievi 1979, jossa sielunvihollinen kätyreineen pannaan polvilleen lihaa säästämättä. Nykymeno on niin pliisua, että ihan hirvittää.

Äänestä
  • Onko niitä siionin ohjelmia mahdollista saada CD levyinä, ettei tarvitse soitinta vaihtaa vanhanmalliseen.

    Äänestä

  • CD levyinä kirjoitti:

    Onko niitä siionin ohjelmia mahdollista saada CD levyinä, ettei tarvitse soitinta vaihtaa vanhanmalliseen.

    Olen aiemman, julmaksikin mainitun opetuksen kannalla, että uskovaisten rivit on pidettävä suorina. Jokainen erimielinen tai liikaa asioita miettivä tulee poistaa Jumalan valtakunnasta muita viettelemästä.

    Näitä suoraryhtisiä 70- ja 80-luvun saarnakasetteja ei cd:n-saa, joten vaihda vaan se kasettisoitin autoosi ja nautihoitokokousajan raikkaita tuulahduksia. Aamen.

    Äänestä

  • CD levyinä kirjoitti:

    Onko niitä siionin ohjelmia mahdollista saada CD levyinä, ettei tarvitse soitinta vaihtaa vanhanmalliseen.

    Löytyy cd:levyinä siionin lauluja itse kuuntelen myös seurakunnan kuorojen lauluja joissa ei laula vl 20.12 klo.19 meen konserttiin Olarin kirkkoon

    Äänestä

  • henttu kirjoitti:

    Löytyy cd:levyinä siionin lauluja itse kuuntelen myös seurakunnan kuorojen lauluja joissa ei laula vl 20.12 klo.19 meen konserttiin Olarin kirkkoon

    Näin seuroissa saarnataan epäuskoisen virsien laulamisesta. Miksi kukaan uskovainen haluaisi sellaista kuunnella?

    Äänestä

KuunteleVAT mitä todennäköisimmin Siionin lauluja ja virsiä. Uudemman musiikin säveltäjät ja sanoittajat eivät ole vl-arvomaailmassa kovinkaan korkealla.

Ajattelin ylihuomenna suunnistaa Hesaan ja siellä Kannelmäen kirkkoon kuulemaan vähän uudempaa. Onkohan yhtään lestaa paikalla?

Äänestä
  • Jos meet Hesan ry.lle niin siellä on kun täällä Taalainmaalla olis vl tilaisuus mut olen joulun suomessa

    Äänestä

  • henttu kirjoitti:

    Jos meet Hesan ry.lle niin siellä on kun täällä Taalainmaalla olis vl tilaisuus mut olen joulun suomessa

    ... en ymmärtänyt sanomastasi mitään.

    Äänestä

  • Mekin lähdemme kohta kohti Kannelmäkeä, että olemme 18:30 paikalla. Mistähän tunnistaisimme sinut?

    Äänestä

Kuuntelen monenlaista musiikkia, mutta eniten tulee kuunneltua klassista ja heviä. Ne ovat hyvin samankaltaisia rakenteeltaan. Klassisissa suosikkino on bach. myös muiden tuotantoa tulee kuunneltua.
Hevistä taas kaikenlainen laidasta laitaan.
Sonata Arctica, Him, Nightwish(tosin aneten aikana mennyt popimpaan suuntaan, joten ei niin hyvää), Motörhead, Iron Maiden yms.

Kuuntelen myös kevyttä, mut en niin paljoa. Raskas ja jäyhä musiikki on mieluisinta ja siitä nautin! Myös klassinen on paikoin jylhän raskasta. Ja raskaus ei tarkoita samaa, kuin rauhattomuus, sillä monet klassiset, kuin hevitkin ovat hirveen rauhoittavaa musiikkia!

Äänestä

Kommentoi aloitusta


Itse kuuntelen kirjoitti:

Rappia, R@B:tä, technoa (deepsoulful - jungle), poppia ja jonkinverran rockia

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu