Mitkä kalat sopivat parhaiten Suomen vesijohtoveteen (ilman lisäaineita) ?
Kalat ja vesi
kiilakylki
4223
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Turvaa tilisi vahvistamalla puhelinnumerosi. Voit silloin palauttaa unohtuneen salasanan tekstiviestillä.
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 4
Vanhimmat
Suomessa on monenmoista vesijohtovettä...tuhatta ja sataa erilaista. pH ja kovuus vaihtelee hurjasti.
Sehän riippuu ihan siitä, millaista vettä siitä omasta hanasta tulee :) Yleensä kai suomalainen vesi on neutraalia ja melko pehmeää, eli ei mitään kovin happaman/ emäksisen veden kaloja tai niitä, jotka vaativat huomattavan kovaa vettä (esim. miekkapyrstöt)
Yleensä kyllä ensin valitaan, mitä kaloja haluaa, sitten selvitetään miten ison tilan ne tarvitsevat ja muutetaan vettä niille sopiviksi.
Ostat vesitestit ja selvität millaista oma hanavesi on, kannattanee myös soittaa vesilaitokselle ja kysyä mitä ja paljonko veteen lisätään, ettei tule yllätyksiä vaikkapa kloorin kanssa.
Vesi voi olla hieman erilaista eri puolilla Suomea, siksi sinun kannattaisi ottaa selville oman paikkakuntasi veden laatu. Vesilaitoksilla on nettisivujakin, joilta löytyy ajankohtaiset tiedot vedestä.
Useimmiten kuitenkin hanavesi taitaa olla pehmeää ja hieman emäksistä, joka akvaariossa muuttuu lähelle neutraalia. Siis pois suljetaan synnyttävät hammaskarpit (esim. millikset ja platyt) ja kultakalat, jotka vaativat kovaa vettä. Pehmeään veteen sopivat useimmat tetrat, barbit, monniset, rihmakalat jne. Lajikohtaisia eroja tietysti on, osa näistä pitää melko happamastakin vedestä, mikä voi jo vaatia turveuutteen lisäämistä tai muita toimenpiteitä. Suosittelen, että lueskelet akvaariokirjoista tai netistä kalalajien kuvauksia, joista käy ilmi kunkin vesivaatimukset.
Ja asia erikseen on Turun vesi, jonne voi juuri ja juuri laittaa ruutanoita.