Useammasta viestistä eri palstoilla olen huomioinut syöpähoitojen aiheuttamia pitkäaikaishaittoja sekä sairauksia.
Minkälaisia sairauksia ja vaivoja teille tai tutuillenne on syöpähoitojen takia tullut? Tietty hoitojen aikana tulee vaikka mitä, mutta mitkä ovat jääneet pysyviksi haitoiksi?
Itselläni ei toistaiseksi vielä mitään isompia ole ilmestynyt, mutta olen ymmärtänyt että nitä vaivoja voi ilmestyä vuosien jälkeenkin?
Minkälaisia sairauksia ja vaivoja teille tai tutuillenne on syöpähoitojen takia tullut? Tietty hoitojen aikana tulee vaikka mitä, mutta mitkä ovat jääneet pysyviksi haitoiksi?
Itselläni ei toistaiseksi vielä mitään isompia ole ilmestynyt, mutta olen ymmärtänyt että nitä vaivoja voi ilmestyä vuosien jälkeenkin?
Vastaukset 7
Vanhimmat
jälkeen.Lymfanestettä kertynyt leikatun puolen rintaan ja käteen.
sain ja keskushermosto häiriintyi Taxol ja Paraplatinista. Nykyään olen kipuklinikan potilas, ja elämä on elämisen arvoista, kivuista huolimatta. Vaivat ovat kroonisia.
hedelmättömyys ja ennenaikaiset vaihdevuodet. sydämen ja verenkiertoelimistön kanssa hankaluuksia. hampaista kiille oksentelun takia poissa, joten hampaiden kanssa probleemaa. ei oikeastaan muuta. että pikkuvioilla selvittiin. :)
Hoitojen loppumisesta on nyt 1,5 vuotta. Edelleen on kurkun limakalvoissa tulehduksia, äänihuulet on välillä turvoksissa ja yskää esiintyy.
Lisäksi sädetys aiheutti suun kuivumista ja syljen erityksen vähenemistä joka sai aikaan hampaiden reikiintymistä (tämä oli siinä mielessä oma moka että minulle kerrottiin etukäteen tällaisesta ja kerrottiin millä sitä voisi estää, minä vaan kuvittelin että se ei koske tilannetta missä säteilykenttä ei ulotu suun alueelle enkä ryhtynyt torjunta toimiin ajoissa).
suun kuivumista vastaan Xerodent nimisiä tabletteja? Itse imeskelen niitä noin 8 kpl vuorokaudessa, ne ovat auttavat suun kuivumista vastaan je lisäävät syljen lisääntymistä. Öisin laitan suuhuni 2-3 kpl, ja suu ei ole kuin riivinrauta aamulla. Suosittelen, hammashygienisti tai hammaslääkäriltä saa resptin joten eivät tule niin kalliiksi.(Voi ostaa ilman reseptiäkin apteekista.)
Yleensä ennen hoitoja on hyvä käydä hammaslääkärissä ja laitatuttaa hampaat kuntoon, asia minkä minäkin jätin tekemättä ja siinä sitten hoitojen yhteydessä tulehtui yksi hammas niin pahasti, että piti käydä hammaskirurgin luona ja hammas jouduttin leikkaamalla poistamaan. Siihen päälle pari antibiotti kuuria.
Sytostaatit tekevät kaikenlaisia kepposia, lopuksi en jaksannut enään ihmetellä yhtään mitään. Tuntui kuin kaikki oli mahdollista!
Silloin kun tilanne oli akuutti en käyttänyt mitään vaikka olisi pitänyt ! Kuvittelin että kun kenttä ei ulotu suuhun asti niin mitään ei tarvitse tehdä. Myöhemmin sitten nukuin mehupuollo sängyn vierellä ja imeskelin sokerittomia Mynthoneita. Nyt on sitten tulossa vajaan tonnin hammaslääkärilasku oman töppäyksen takia.
Minulla tuo hammashoito ennen sädehoitoa meni mallikkaasti. OYS sanoi heti että kalusto on pantava kuntoon ja tekivät aikavarauksen paikallisen keskussairaalan hammaspolille ja niin viisauden hammas ja pari muuta saivat kyytiä. Se oli koko hoitoruljanssin pahin homma. Viisaudenhammas jouduttiin ensin halkaisemaan ennenkuin se saatiin pois. Minä uhkasin tehdä ilmoituksen Amnesty Internationalille homman takia mutta ne vaan nauroivat :-)
En tiedä, mutta epäilen, että CEF-hoitojen seurauksena sain toisen ihan eri syövän.