tällaista kyselisin että.

jos alan kiertää markkinoita ja toreja myymässä omia tuotteitani niin tarvitseeko minulla olla oma toiminimi vai voinko vain mennä? Jos sen toiminimen tarvitsee niin mistä minun kannattaisi aloittaa?
3355
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 3

Vanhimmat

toiminimeä. Nimihän sinulla lienee, toimi sillä. Omiasi myyt, ehkä käytettyjä? Tuskin niistä sitten syntyisi verottajalle tilitettävää veroa voitosta. Älä turhaan kiusaa verokarhua vaikeilla kysymyksilläsi, et kuitenkaan pitäisi vastauksista.

Äänestä
  • :).

    Äänestä

  • vastauksesti kirjoitti:

    :).

    ethän tosissaan uskonut tuota edellistä kommenttia ?? - jos myyt omia tuotteitasi (siis itse tekemiäsi eikä kirppiskamaa), niin olet siitä toiminnasta verovelvollinen. Mutta muista, että vain voitosta, eli kulut saa vähentää. Kuluja ovat mm. matkakulut myyntipaikoille ja tietysti tuotteiden valmistamisesta aiheutuneet kulut.

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


paukapääköh kirjoitti:

jos alan kiertää markkinoita ja toreja myymässä omia tuotteitani niin tarvitseeko minulla olla oma toiminimi vai voinko vain mennä? Jos sen toiminimen tarvitsee niin mistä minun kannattaisi aloittaa?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu