Cipralex ja verisuonten laajentuminen

Olen syönyt cipralexia pari vuotta ja epäilen että lääke aiheuttaa verisuonten laajentumista eli suonet nousevat häiritsevästi näkyviin joka paikassa. Nyt huomasin suonia myös kasvoissa ensimmäisen kerran.

Onko kellään kokemusta tällaisestä?
Laskevatko suonet takaisin jos lopettaa lääkityksen vai onko muutos pysyvä?
61540
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 6

Vanhimmat

Mä syön Sertralinia ja sama homma naamassa. Toisen posken yläosa punoittaa, pikkaisen leuka myös. Lääkäri sanoi, että ruusufinni? Mutta johtuiskohan kuitenkin lääkkeestäni?

Äänestä
  • Huomasin nenän päässä kamalan finnin, epäilen Cipralexia. Olen syönyt sitä kuukauden. Samoin olen käsissä huomannut että verisuonet ovat pinnalla ja käsiä kuumottaa. Mietin että kuinkahan mahtaa verenpaineeni olla kun veri pakenee käsiin.

    Mutta aijon silti jatkaa Cipralexin syöntiä kun nämä asiat haittaa minua. Ja sattumalsta tiedän, että tämä ongelma tasaantuu ja eikä jää pysyväksi.

    Äänestä

  • Syöny kuukauden kirjoitti:

    Huomasin nenän päässä kamalan finnin, epäilen Cipralexia. Olen syönyt sitä kuukauden. Samoin olen käsissä huomannut että verisuonet ovat pinnalla ja käsiä kuumottaa. Mietin että kuinkahan mahtaa verenpaineeni olla kun veri pakenee käsiin.

    Mutta aijon silti jatkaa Cipralexin syöntiä kun nämä asiat haittaa minua. Ja sattumalsta tiedän, että tämä ongelma tasaantuu ja eikä jää pysyväksi.

    ylipainoa?tai hengenahdistusta... määrätty on cipralexia mutta en ole varma aloitanko...

    Äänestä

esiaste. Lääke (kaikki lääkkeet) polttaa C-vitamiinin kehostasi, mikä on huonontanut verisuonesi. Jos et muuta asia, tulet saamaan aivoverenvuodon tai sydän- ja verisuonisairauksia. Ikeniesi kunto?

"Lääke" (pohjimmiltaan ravintoa) näihin vaivoihin on C-vitamiini SUURINA annoksina 5-10 grammaa/pv. Hanki kunnon C-vitamiini valmistetta, sellaista joissa arkorbiinhapon sijasta on mineraaliaskorbaatteja. Suurina annoksina pelkkä askorbiinihappo (negatiivinen ioni) syövyttää vatsan limakalvoa, koska se etsii mistä vaan pareja (positiivinen ioni), mihin liittyä. Mineraaliaskorbaateissa parit on jo muodostettu, eikä näinollen muodostu ongelmia vatsallesi.

"Super mineral C" täältä:
http://vitaminer.jetshop.se/

C-vitaminnin kanssa myös muita vitamiineja, mm. E-vitamiinia 800 iu/päivä (ei toimi pienepinä annoksina).

Voit laittaa elämäsi kuntoon korjaamalla vitamiinit, mineraalit ja hivenaineet. Pitkäaikaisena lääkkeiden käyttäjänä sinun tulisi ottaa extra-suuria annoksia, jotta lääkkeiden aiheuttamat vahingot korjaantuvat. Tämä ei tapahdu sekunnissa, vaan voi ottaa vuodenkin. Jos tupakoit, 60mg C-vitamiinia/savuke.

Ei muuta. Hyvää Joulunaikaa

Lisätietoja:
http://www.thecureforheartdisease.com/owen/TheoryPaper.htm

Äänestä

Mä ehdin käyttää Cipralexia pari viikkoa kun jalkoihin alkoi tulla mustelmia ilman mitään syytä. Lääkärin mielestä tuon käyttö piti lopettaa heti.

Äänestä

Mulla tulee välillä ihan kamalia mustelmia jalkoihin, eniten reisiin ja lääkäri sanoi ettei huolta. Taidan kuitenkin alkaa syödä tuota C-vitamiinia, kun siitä on monessa paikkaa mainittu. Toinen vaiva on paha akne otsassa ja luulen tämänkin johtuvan Cipralexista.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


rrrrrrrrr kirjoitti:

Olen syönyt cipralexia pari vuotta ja epäilen että lääke aiheuttaa verisuonten laajentumista eli suonet nousevat häiritsevästi näkyviin joka paikassa. Nyt huomasin suonia myös kasvoissa ensimmäisen kerran.

Onko kellään kokemusta tällaisestä?
Laskevatko suonet takaisin jos lopettaa lääkityksen vai onko muutos pysyvä?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu