Lääkärintarkastusten määrä

Kyselisin, kuinka paljon teillä muilla on ollut odotusaikaisia lääkärintarkastuksia ja millä viikoilla?

Itselläni on ollut vain kaksi ja viimeisin viikolla 28. Nyt vko 35 menossa, supistelee kivuliaasti ja tahtoisin tietää kohdunsuun tilanteen. Neuvolasta sanottiin, ettei ole tarvetta tarkastukseen, kun viimeksi sen katsottiin olevan hyvä.
1272
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 1

Vanhimmat

ei meilläkään päin ole kuin 2-3 lääkärintarkastusta raskausaikana..viimeinen on vissiin rv36, mulla sitä ei ollut koska oli samalle viikolla synnytystapa-arvio sairaalassa. Mulla on ollut muutama ylimääräinen tarkistus, kerran kun sain potkun vatsaan, ja sitten perätilan takia. Edelleen on vauva perätilassa, rv 37 ;)
Jos neuvolasta ei sulle anneta lääkärintarkastusta, koitappa soittaa äityispolille ja kerro kivuliasita supistuksista, voivat ottaa sut tarkastukseen!

Äänestä

Kommentoi aloitusta


.................. kirjoitti:

Kyselisin, kuinka paljon teillä muilla on ollut odotusaikaisia lääkärintarkastuksia ja millä viikoilla?

Itselläni on ollut vain kaksi ja viimeisin viikolla 28. Nyt vko 35 menossa, supistelee kivuliaasti ja tahtoisin tietää kohdunsuun tilanteen. Neuvolasta sanottiin, ettei ole tarvetta tarkastukseen, kun viimeksi sen katsottiin olevan hyvä.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu