Nätit rakennukset, nätti luonto, miten noin kaunista voi olla Suomessa?
Sortavala - Suomen nätein kaupunki
14
4245
Vastaukset
- taitaapi
näköjään olla joku iänikuisen viime vuostuhannen alun kartta????
Eiks toi Sortavala meinaan nykyjään ole tuolla venäjän maalla??????- Suomalainen kaupunko
Todella kaunis kaupunki. Täällä kuvia:
http://www.sortavala.fi/index.php/Sortavalan kaupunki/Hakulinen 1939/? - Suomalainen kaupunki
Todella kaunis kaupunki. Täällä kuvia:
http://www.sortavala.fi/index.php/Sortavalan kaupunki/Hakulinen 1939/? - pikipöxy pietari
Suomalainen kaupunki kirjoitti:
Todella kaunis kaupunki. Täällä kuvia:
http://www.sortavala.fi/index.php/Sortavalan kaupunki/Hakulinen 1939/?Kyllä kuulkaan se Pietari on ehdottomasti Suomen kaunein paikka. Ilman kuviakin.
- on rakennettu
pikipöxy pietari kirjoitti:
Kyllä kuulkaan se Pietari on ehdottomasti Suomen kaunein paikka. Ilman kuviakin.
Inkerinmaalle joka on suomalaista maata, suomensukuisen kansan tuhansia vuosia asuttamaa.
- on ollut
Suomalainen kaupunki kirjoitti:
Todella kaunis kaupunki. Täällä kuvia:
http://www.sortavala.fi/index.php/Sortavalan kaupunki/Hakulinen 1939/?20 vuotta sitten viimeksi kävin, Ravinteli oli silloinkin tuossa itä-karjala talossa...Lapin-kulta tölkistä sai pulittaa 10 usd...mutta sehän olikin ennen perestroikkaa....
- näytti ihan
Suomalainen kaupunko kirjoitti:
Todella kaunis kaupunki. Täällä kuvia:
http://www.sortavala.fi/index.php/Sortavalan kaupunki/Hakulinen 1939/?namulta.
- pietari kuulu
on rakennettu kirjoitti:
Inkerinmaalle joka on suomalaista maata, suomensukuisen kansan tuhansia vuosia asuttamaa.
nykyään kiinalle?
- on.....
...olis vielä tuo Suomen presitenti Putin vielä voinut jatkaa yhden kauden lisää.
Ootko koskaan käynyt tuolla Suomen saaristossa(Ingles.Las palmas...) sielläkin on mukavaa viettää lomapäiviä? Tuo valkoinen talo Suomen pääkaupungissa ei mielestäni sovi oikein katukuvaan, mutta muutenhan täällä on ihan kivaa. - se on
Jos Viipuri tai Sortavala olisi Suomea niin nehän olisi jyrätty 60- ja 70-luvuilla samanlaisesti kuin esim. Turku. Kaksipiippuinen juttu, nythän ainakin Viipuri on kokolailla rauniokaupunki.
- sampsa_oulu_
Oli jännä tunne katsoa kuvia suomalaisesta kaupungista, jota tavallaan ei enää ole. Millainenhan kaupunki Sortavala nykyään olisi jos se oli edelleen Suomen rajojen sisällä ja annettu kasvaa rauhassa?
- hevosmies
Vaikea sanoa, mutta luulen, ettei mikään kedon kaunein kukka. En tiedä miten paljon noita kauniita rakennuksia vielä on pystyssä Sortavalassa, mutta Suomen vallan alaisena todennäköisesti niistä olisi suurin osa tuhottu. Tietääkä muuten joku kuinka suuti kaupunki Sortavala oli ennen sen menettämistä verrattuna Joensuuhun?
- olisivat
tuhonneet arkkitehtuurin,niinkuin muissakin kaupungeissa.
- noita karjalan
olisivat kirjoitti:
tuhonneet arkkitehtuurin,niinkuin muissakin kaupungeissa.
puurakennuksia. mahtavia.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Porvarimediat paniikissa demareiden huiman kannatuksen vuoksi
Piti sitten keksiä "nimettömiin lähteisiin" perustuen taas joku satu. Ovat kyllä noloja, ja unohtivat sen, että vaalit345227Nyt tuli Suomen somaleista todella ikävää faktaa
sillä osa somalivanhemmista lähettää lapsiaan kotimaahansa kurinpitolaitoksiin, joissa heitä pahoinpidellään. Illan MOT3984516Häirintäkohun keskellä olevalta kansanedustajalta Jani Kokolta (sd) rajua tekstiä somessa.
https://www.is.fi/politiikka/art-2000011772322.html Ajaakohan tämä SDP:n kansanedustaja Jani Kokko oikein täysillä valoi1483819KATASTROFI - Tytti Tuppurainen itse yksi pahimmista kiusaajista!!!
STT:n lähteiden mukaan SDP:n eduskuntaryhmän puheenjohtaja Tytti Tuppurainen on käyttäytynyt toistuvasti epäasiallisesti1372977Kommentti: oikeuslaitos korvattava SDP:n johdolla
Näkisin että Suomessa tuomiovalta pitäisi olla demareiden johtoportaalla. Koska porvarimedia säestettynä persujen kirku112500Mikä siinä on ettei persuille leikkaukset käy?
On esitetty leikkauksia mm. haitallisiin maataloustukiin, kuin myös muihin yritystukiin. Säästöjä saataisiin lisäksi lei212292Huono päivä
Tänään on ollut tosi raskas päivä töissä. Tekis mieli itkeä ja huutaa. En jaksa just nyt mitään. Minä niin haluaisin ja182028Lindtman haluaa leikata Kela-korvauksista...oho!
Antti Lindtman sanoo Kauppalehdessä, että vuodesta 2028 voi tulla erittäin hankala, mikäli nykyinen hallitus ei tee riit1511982- 1231900
Typeryyttä
Se on kummallista, kun kaksi ihmistä tuntee selittämätöntä vetoa toisiinsa, mutta eivät vain pääse toistensa luokse. Mik1241459