Jatkuva nahanluonti

geccomama

Mulla on kaksi leogekkoa, joista toinen on aina luonut nahkaa liian tiheesti, mutta koska se on muuten ollut virkeä, niin en ole asiaan kovasti kiinnittänyt huomiota. Nyt toinenkin on alkanut tehdä samaa, eli luo nahkaa jo toista kertaa kuukauden sisällä... myöskin nahanluonti on vaikean tuntuista, eli kestää päivätolkulla... Voiko niillä olla joku tauti?
Vitamiininpuutokseen en oikein usko, koska molemmat ovat syöneet tiheästi vitaminoituja sirkkoja ja jättiksiä. Nyt tosin ovat talvilevolla, joten tietenkin syöneet vähemmän. Et ehkä sillä on kuitenkin joku yhteys... Oon tosiaan aika ymmällä. Onks kellään vastaavasta kokemusta?

5

2824

Äänestä

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • varmaan ok

      En usko että tästä on syytä huolestua, varsinkin jos liskosi ovat nuoria ja kasvavat. Kun liskot kasvavat, tuntuu että nahkaa irtoaa koko ajan ja niin pitääkin olla. Toki aikuisillakin nahkaa voi irrota. Joten ei syytä huoleen :)

    • -geggo-

      Kaikki EI suinkaan ole hyvin jos kerran nahanluonti kestää useita päiviäkin. Leopardigekko luo nahkansa yleensä hyvinkin nopeasti. Omani kiskovat sen muutamassa minuutissa. Korkeintaan siihen menee tunnin verran. Tietenkin tuo nahan "irtoaminen" eli harmaantuminen vie ehkä päivän pari. Mutta varsinainen "takinvaihto" ja sen syöminen käy nopeaan.
      Onhan sinulla gekoillasi kosteboksi? Se on erittäin tärkeä onnistuneen nahanvaihdon kannalta.
      Mutta ilman muuta jotakin vikaa on jos aikuinen gekko jatkuvasti luo nahkaansa usean kerran kuukaudessa. Ellei nyt juuri ole alkaneet syödä paljon enenmmän kuin normaalisti.
      Jos nahanvaihdot ovat jatkuvasti hankalat, kannattaa sinun ottaa yhteyttä asiantuntevaan eläinlääkäriin.
      Eihän nahkaa kuitenkaan jää esim. varpaisiin ?
      Ne pitää aina heti poistaa kuolioiden välttämiseksi.
      Toivotaan että nahanvaihdot tasaantuvat ja gekkojen vointi paranee!

      • geccomama

        On wetboxi ja olen kyllä pitänyt sen märkänä, kun on aina ollut ongelmia tuon nahanluonnin kanssa. Lähes joka "nahanluonnin" jälkeen oon joutunut liottelemaan liskoa ja irrottelemaan nahanjämiä.

        Toivon itsekin että tilanteeseen löytyisi joku selvä syy, jonka voisi korjata.


      • -geggo-
        geccomama kirjoitti:

        On wetboxi ja olen kyllä pitänyt sen märkänä, kun on aina ollut ongelmia tuon nahanluonnin kanssa. Lähes joka "nahanluonnin" jälkeen oon joutunut liottelemaan liskoa ja irrottelemaan nahanjämiä.

        Toivon itsekin että tilanteeseen löytyisi joku selvä syy, jonka voisi korjata.

        Otapa yhteyttä Johanna Raulioon ja kysy häneltä jos hän osaisi auttaa puhelimessakin.
        Tässä linkki josta voit etsiä hänen numeronsa.
        On ehdottomasti asiantuntevin lääkäri gekoille ja muille matelijoille.

        http://www.herppi.net/html/index.php?name=PNphpBB2&file=viewtopic&t=20808&highlight=l%E4%E4k%E4ri


    • Anonyymi

      Mietin että pitäisikö olla huolissaan kun mun gekko ei oo vaihtanut nahkaa ikinä kun se on ollut mulla, (se on ollut 2v meillä)

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Laitetaas nyt kirjaimet tänne

      kuka kaipaa ja ketä ?
      Ikävä
      93
      8088
    2. Pieni häivähdys sinusta

      Olet niin totinen
      Ikävä
      40
      3882
    3. Lähetä terveisesi kaipaamallesi henkilölle

      Vauva-palstalta tuttua kaipaamista uudessa ympäristössä. Kaipuu jatkukoon 💘
      Ikävä
      102
      1906
    4. Missä olet ollut tänään kaivattuni?

      Ikävä sai yliotteen ❤️ En nähnyt sua tänään söpö mies
      Ikävä
      24
      1360
    5. Taas ryssittiin oikein kunnolla

      r….ä hyökkäsi Viroon sikaili taas ajattelematta yhtään mitään https://www.is.fi/ulkomaat/art-2000011347289.html
      NATO
      32
      1193
    6. Valtimon Haapajärvellä paatti mäni nurin

      Ikävä onnettomuus Haapajärvellä. Vene hörpppi vettä matkalla saaren. Veneessä ol 5 henkilöä, kolme uiskenteli rantaan,
      Nurmes
      31
      1099
    7. Vanha Suola janottaa Iivarilla

      Vanha suola janottaa Siikalatvan kunnanjohtaja Pekka Iivaria. Mies kiertää Kemijärven kyläjuhlia ja kulttuuritapahtumia
      Kemijärvi
      11
      925
    8. Rakastuminenhan on psykoosi

      Ei ihme että olen täysin vailla järkeä sen asian suhteen. Eipä olis aikoinaan arvannut, että tossa se tyyppi menee, jonk
      Ikävä
      53
      847
    9. Olisinko mä voinut käsittää sut väärin

      Nyt mä kelaan päässäni kaikkea meidän välillä tapahtunutta. Jos mä sit kuitenkin tulkitsin sut väärin? Se, miten sä käyt
      Ikävä
      31
      822
    10. Känniläiset veneessä?

      Siinä taas päästiin näyttämään miten tyhmiä känniläiset on. Heh heh "Kaikki osalliset ovat täysi-ikäisiä ja alkoholin v
      Nurmes
      29
      787
    Aihe