Milloinkahan Anna ohittaa Idols-Hevi-Arin levymyynnissä?
Ilta Sanomat tänään:
Suomen musiikkialalla oli torstaina platinapäivä, kun Anna Abreu ylti tuplaplatinaan ja PMMP platinaan. Anna Abreun nimikkoalbumi on löytänyt yli 60 000 ostajaa ja PMMP:n lastenlevy Puuhevonen runsaat 30 000 ostajaa.
Idols-kisan kakkoseksi mitelleen Abreun albumi on ollut Suomen virallisen listan kärkikymmenikössä 17 viikkoa. Levyltä lohkaistut singlet End Of Love ja Ivory Tower ovat olleet vuoden soitetuimpia kappaleita radioissa.
Ilta Sanomat tänään:
Suomen musiikkialalla oli torstaina platinapäivä, kun Anna Abreu ylti tuplaplatinaan ja PMMP platinaan. Anna Abreun nimikkoalbumi on löytänyt yli 60 000 ostajaa ja PMMP:n lastenlevy Puuhevonen runsaat 30 000 ostajaa.
Idols-kisan kakkoseksi mitelleen Abreun albumi on ollut Suomen virallisen listan kärkikymmenikössä 17 viikkoa. Levyltä lohkaistut singlet End Of Love ja Ivory Tower ovat olleet vuoden soitetuimpia kappaleita radioissa.
Vastaukset 48
Vanhimmat
"Saman viestin massapostittaminen monelle eri palstalle on kielletty. Massapostitukset poistetaan."
Mutta toki onnittelut Annalle!
kilpailuttaminen täällä taas on Annan ja Arin välillä.
Eikö se kilpailu jo käyty.
En usko että kummankaan menestyminen on toiselta pois, niin eri segmentit ovat kuulijoissa.
Toivotaan vain kummallekin menestystä, parhaansa varmasti tekevät.Tulevaisuus sitten näyttää miten pärjäävät.
Pidän Arin tyylistä ja musiikista, en niinkään Annan, mutta ei se tee Annasta huonompaa.
tuo ei varmaan ihan tänne kuulu, vaan sen abrakadabreun palstalle.
mikä on tuplapaltina
jatkaa keskustelua ko. aiheesta:
http://keskustelu.suomi24.fi/show.fcgi?category=124&conference=4500000000001935&subcat=3326
Tästä tuleekin varmaan pitkä ketju!
pitkällä tähtäimellä anna abreu on huomattavan mielenkiintoisempi uusi laulaja suomen kamaralle kuin hevi ari joita suomesta löytyy jo kolmetoista kappaletta tusinassa. Arin fanitus on laskevaa, annan nousevaa. harmi arille ; D
tavoin huomattavasti mielenkiintoisempi?
noiden nissejen vedätyksiin, jatkakoon höpinöitään anna-palstalla. linkkikin tuossa annettiin perillepääsyn helpottamiseksi.
annalla: parempi imago, uskottavampi omassa genressä, paremmat kappaleet omassa genressään, all around kiinnostavampi kuin tämä hevi ari jolla ei ole mitään omaa annettavaa. riittääkö? terve!
annettavaa Annalla sit on?
pop kentälle, koska sieltä puuttuu vastaavanlainen artisti, taas hevipuolelta löytyy monia jotka ovat tehneet samaa kuin ari, mutta vain paremmin : DDdaas
puhuu:D))))))))))))))
näyttää olevan. Jopa huikeat 6 viestiä tänään Annan palstalla. Et ilmeisesti siellä saanut keskustelua aikaiseksi?
Mä kyllä ihmettelen ketkä sitä isopäistä, tissitöntä kääpiötä fanittaa? Eskarilaiset, pissikset ja teini puppelipojat?
voi kiistää :DDDfa
sekaisin, mutta mitäs muuta nyt voi odottaa annan pissisfanilta;D
täällä pyörii? eivät pyöri, heillä on kyllä omat paikkansa. ps. täällä muutamat vanhemmat naisihmiset on varmaan antanut teille sellaisen illusiion että tämä olisi kovinkin vilkas palsta tämä koivusen, EI se ole :DDaas
se olet se vanha eukko? Oletkos annan mutsi, olet nimittäin samalla henkisellä tasolla pissisten ja eskarilaisten kanssa. Netistä löytyy "vahingossakin" henkisen iän mittaamiseen testejä, varmaan löydät, kun tännekin eksyit. Voisit tehdä aikais kuluksi. Voisi olla hedelmällisempää ainakin Annan kannalta;D
Annan palstalla on edelleen VAIN 6 viestiä. Huolestuttavaa, kun on niin kiinnostava uusi "artisti" ;D Joo ja niiden muiden annattajien mestat on tosiaan ihan muualla; eskarin pihalla;DDD
niillä on omat paikkansa. Nimittäin Päiväkodit. Siellä ne Anna fanit pyörii. Ennemmin mä ottaisin ne muutaman "vanhemmat nais fanit", kuin päväkoti mukulat;)
valitan ;D annan fanit ovat esim irc-galleriassa keski-iältään 16,9 vuotiaita, miehet 17,6 vuotiaita.. ja muuten niitä faneja on enemmän kuin näitä hevi ari faneja :DDD Aria ei kun oikeen kehdata fanittaa : ( niin et kohta arilla on niitä vanhempia nais faneja vaan sori vaan AD:D:A:DA
Eli yksi tärkeimpiä meriittejä artistille on, oli hän sitten mistä genrestä tahansa, live-esiintyminen.
Olen tässä syksyn aikana nähnyt sekä Ari Koivusen, että Annan livenä. Ari kyllä vie tällä saralla Annaa 6-0. Eli Anna esiintyi jotenkin anteeksipyytävästi ja yritti räpytellä silmiä yms saadakseen huomiota, voi toimia pikkutyttöihin, mutta ei ainakaan minuun. Verrata voi vaikka Irinaan, joka toimii livenä aivan loistavasti. Energia, mikä lavalta säteili yleisöön oli jotain sellaista, mitä Anna ei vaan osannut antaa yleisöön. Yleisesti tuolla K18 keikalla, missä olin, moni totesi että "hyvä, ellei loistava laulaja ja ihan hyviä kappaleita, mutta se jokin (olkoon vaikka karisma?) puuttui.
Ari taasen osasi ottaa yleisön huomioon. Keikalta lähtiessäni, oli tunne, että sitä energiaa sieltä lavalta oli tullut ihan kirjaimellisesti. Siinä vaan oli se jokin.
Nythän on niin, että markkinavoimat ovat päättäneet, että tänä Jouluna ostetaan pikkutytöille Annan Abreun levy tai PMMP, kun aiemmin mm smurffit ovat olleet huudossa.
vaan se laatu;)
Sä kovana Anna-fanina olet varmasti käynyt useammallakin keikalla ja todennut tämän galtsun ikäjakauman vastaavan todellisuutta? Mulla nimittäin on hieman erilaisia kokemuksia tästä asiasta...
Miksi muuten Annasta pitää 'keskustella' (sitähän tämä ketju ei ole nähnytkään...) Arin palstalla?
mä?????
ikäjakauma on juurikin keikoilla tuollainen,eskarilaiset eivät käy keikoilla _DA,dafa hevi arilla on toisin, jolla ei muita kuin pikkutyttöjä keikoilla näkynyt ;:DDdaa jaa-a kertokaa te, miksi pitää keskustella, varmaan siksi kun te ari fanit olette niin HELPPOJA :dd
vitsi!!!!
"annan fanit ovat esim irc-galleriassa keski-iältään 16,9 vuotiaita, miehet 17,6 vuotiaita.." MIEHET.... haahhahhhahhahoohhooohh, siis keski-ikä on 17,6, siellä pikku homppelipoikien joukossa muutama pedofiili niin kyllähän se ikärajaa kummasti korottaa, sori vaan. Tässähän ihan kuulee kun sun unelmat särkyy lattialle. *kyynel*
vitsi!!!!
"annan fanit ovat esim irc-galleriassa keski-iältään 16,9 vuotiaita, miehet 17,6 vuotiaita.." MIEHET.... haahhahhhahhahoohhooohh, siis keski-ikä on 17,6, siellä pikku homppelipoikien joukossa muutama pedofiili niin kyllähän se ikärajaa kummasti korottaa, sori vaan. Tässähän ihan kuulee kun sun unelmat särkyy lattialle. *kyynel*
taidat itse olla oikea aivoton teinikana, niin kuin tuo abrakadabreu.
et varmaan edes koskaan ole ollut arin keikalla. sääli, olet nimittäin jäänyt paljosta paitsi.
arin keikkakalenterissa näkyisi olevan enemmän ensi vuoden puolella tiedossaolevia K18 -keikkoja. annalla sen sijaan näyttäisi olevan suurinosa keikoista sallittuja s-keikkoja. mihinkähän siis perustuu väitteesi että "arin keikoilla käy vain pikkutyttöjä"? ne sun "pikkutytöt" taitavat käydä siellä annan keikoilla. anna on sitä paitsi perunut k18-keikkoja sen takia kun ei porukkaa ole tullut tarpeeksi - toisin sanoen aikuisia ei ainakaan kiinnosta yhtään koko abreu. arin ei sentään ole koskaan tarvinnut perua keikkoja. : D
sulla ei taida edes ikä riittää niille Annan päiväkoti-ikäisten keikoille, siksi olet siis täällä purkamassa kiukkuasi.. voi voi ja lämmin leipä. mene äitisi helmaan itkemään.
ircgalleriassa arin virallisessa yhteisössä tyttöjen keski-ikä on 18,3
ja poikien 18,2.
oikeesti, ei siis pahalla, että Anna voisi tehdä k-18 keikkojen sijaan päiväkotikeikkoja? Lapset menee kuitenkin joka tapauksessa sinne arkipäivisin, niin ei tarvii ainakaan pelätä yleisökatoa.
on melkeinpä tuhat ihmistä vähemmän ja poikia 20% eipä sitä muut kuin akat kuuntele :D:DDDD
oikeesti, ei siis hyvällä, etttä Ari voisi tehdä keikkoja klubikeikkojen sijaan vanhankotikeikkoja? Niin ei tarttisi vanhojen ihmisten rasittaa itteensä vaan voisi kuunnella ja vähän "bilettää" koivuskaa kuunnellen ihan kotisohvalta!
saman. Myös Annalla fanit vähentyvät galtsussa koko ajan. Onko iskä ja äiskä ruvenneet rajoittamaan dataamista, ettei aamulla tarhaan lähtiessä iskisi ärripurri pikku yasmineen.
Toisekseen mitä väliä sillä on kuka kuuntelee kunhan ostavat levyä ja käyvät keikoilla. Annalla levy myy, mutta keikat ei, voi voi voi. Pitäisköhän sen tosiaan tehdä sellainen päiväkotiturnee, koska eihän sitä Annaa kuuntele kun arvostelukyvyttömät lapset;DDDD
Miksi ihmeessä Arin pitäisi tehdä vielä klubikeikkojen ja TUPLAkeikkojen lisäksi vanhainkotikeikkoja, täytyyhän Arin välillä levätäkin, mutta Anna sen sijaan sopisi hyvin vanhainkotiin keikalle, ostari- ja päviäkotikeikkojen välillä.
Vanhusparat eivät pääse karkuun, vaan heidän on PAKKO kuunnella Annan "popitusta". Sitten voi annattajat taas hehkutella loppuunmyytyä keikkaa.
Ihmeen hyvä idea annafanilta;D Käys ehdotteleen Annan virallisilla sivuilla. Paljonkos siellä muuten on faneja? Osaathan jo laskea viiteen?;D
hyvä tekosyy sille että ihmiset nukahtavat kesken hevi arin keikoille ja lisäksi epäpuhtaudet laulussa haittaa kun ei muorit kuule mitään. Lisäksi arin adonismainen olemus saa muorien sukat pyörimään, loistava idea!!!
Puhut kait omasta kokemuksesta. Sulla on nyt tainnut vähän idolit mennä "sekaisin".
Vanhuksethan tosiaan torkahtelevat Kristianin kirkkokonserteissa ja Annan keikkojen aikaan lapsosille voi rapsahtaa unihiekat silmille. Kristianin pehmeänpyöreä "george michael" olemus saa papparaisiinkin vähän eloa ja koomiset huudahdukset pitää mummotkin hereillä. Käyhän vinkkaamassa siellä kristerin sivuilla, kunhan keskusteluforkka avataan;D
hyvä :))
sekaantuis ;;; mä en ainakaa enkä tiedä ketää joka jossai irkis pyöris..nörttien hommaa **** et jos wetää suorat johtopäätökset musan kuuntelun ja jonki nettihuuhaan wälil nii perseelleen menee ***
Anna on ihan oikea normaali ihminen, jota ei voi idolivoittajasta luennehtia. Mutta kai tuo olikin jo siihen imago-yhteyteen liitettävä. Ari on tehnyt imagolleen todella pahaa tään puolen vuoden aikana. Jos Ari olisi jatkanut sillä linjalla, mikä oli päällä Idolsin aikana, niin Ari saattaisi olla lyömätön mutta tuolla nuija-linjalla ei pitkälle pötkitä, varsinkin kun kusi on pahasti jo lirahtanut päähän.
ei kai artistin suosiota irkissä voi mitata, kun ei siellä pyöri kuin teinit!
millaisen imagon itselleen Ari haluaa? Kenties se ei juuri ole sinulle sopiva (poppari R&B..). Tämä on juuri se imago jonka on valinnut ja joka hänelle sopii ja on uskottava kun luo uraansa valitsemallaan musiikin saralla.
Alkamalla jokapaikan ostari-höyläksi olisi taival ja tulevaisuus ollut lyhyt juuri siinä mitä Ari haluaa itse.
Jos sitä diggaat niin hyvä, jos et, niin ei sitten. Jotenkin Arin omaa lausuntoa tyylitellen.
pienikin ponnistaa:
http://www.ifpi.fi/tilastot/2007myydyimmatkotimaiset.html
ponnistaa:
http://www.ifpi.fi/tilastot/2007myydyimmatkotimaiset.html
sitte paremmin kuin Ari, sillä Arihan ei oikeesti ole vielä myynyt tuota tuplaplatinaa. Hyvä Anna! Anna olikin paras!
myynyt tuplaplatinaa jo elokuussa. Linkin voit itse googlata, mä en jaksa sun takia vaivautua.
kaupoista ulos vieläkään:))
koska?
Ensinnäkin, et voi tietää.
Toiseksi, olet erittäin todennäköisesti väärässä.
Kolmanneksi, ei mitään väliä, sillä jalometallit jaetaan sisäänostolukujen perusteella.
Neljänneksi, Anna-pissis tuskin on myynyt kaupoista ulos yhtään tällä samalla logiikalla.
Viidenneksi, luoja että olet tyhmä. En jaksa kaltaisiasi idareita, joten tee ihmiskunnalle palvelus ja katoa.
Anna-fanukat täällä kitisee? Eikö olekaan kivaa omassa hiekkiksessä? Slam,siinä oli sulle lapiosta päähän ja vieläpä rikoin hiekkakakkus.
Ari myi jo tuplaplatinaa neljä kuukautta sitten, eli elokuussa. Voit tarkistaa asian Arin kotisivuilta ja netistä. ;D