Tiedotus kaikille Pudasjärven-Kuusamon suuntaan lomillaan matkustaville! Varokaa poroja! Kannattaa pitää autossa mukana kirvestä tai jotakin muuta sivuaa lyömäasetta jolla kopauttamalla voi tainnuttaa loukkaantuneen poron ettei se joudu kärsimään. Puukko on myös hyvä olemassa: kolarissa menehtyneen poron korvat tulee leikata talteen (itse olen ajellut jo kymmenisen vuotta Pohjoisessa loma ym. reisssuilla ja minulla on jo lähes kymmenen poron korvat kokoelmissani). Siis raato pois tieltä ja korvat talteen!
Varokaa poroja
kaupunkilainen
5558
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 5
Vanhimmat
oletkin joka noitten porojen päälle on ajellut
Poromies on erimies..ja ptyhyi, kun oli pallinkarvoja taas suu täysi...ptyhyi jyi saatana!
Ketehen...
Minä olen yksi niitä harvoja, joka tajuan ajaa hitaasti tällä välillä. Enpä ole koskaan elämässäni poron päälle ajanutkaan.
Kun vauhti on sopeutettu keliin ja olosuhteisiin, siis vähennetty, ei poron päälle ajon vaaraa ole ja näin ollen en tarvi kirveitä enkä puukkoja.
Pimeällä pitää kanssa vauhtia vähentää 20-30 km/h
eiköhän se kannata ilimottaa polliisille jos o ajanu poron päälle ja sitte jollaki kopauttaa henki pois. polliisi ilimottaa poromiehille että mennee hakkee raavon pois tien laijjalta ja ottaa korvat taltee ja kattoo kene on. että ei kai se turistit niitä korvia taltee ota??
tykätä kun ensin ajat päälle ja sitten viet korvatkin raasulta? =D