1-vuotias tyttäreni on ollut todella helppo nukutettava koliikkivaiheen jälkeen. Nyt tyttö on 1 v 2 kk ja iltanukahtamisista on tullut painajaismaista viimeisen parin viikon aikana.
Tyttö ei suostu nukahtamaan kainaloon eikä omaan sänkyyn. Unimaidosta ei ole apua. Yhtenä iltana tyttö hillui vielä puolilta öin, osoitteli tauluja ja hoki "kakka kakka". Jos minä teeskentelen nukkuvaa, tyttö läpsii naamaan, alkaa karjua jne. Unikoulua (jätän yksin sänkyyn huutamaan) en ole uskaltanut kokeilla.
Onko muilla kokemusta tällaisesta unikriisistä? Miten selvititte sen?
Tyttö ei suostu nukahtamaan kainaloon eikä omaan sänkyyn. Unimaidosta ei ole apua. Yhtenä iltana tyttö hillui vielä puolilta öin, osoitteli tauluja ja hoki "kakka kakka". Jos minä teeskentelen nukkuvaa, tyttö läpsii naamaan, alkaa karjua jne. Unikoulua (jätän yksin sänkyyn huutamaan) en ole uskaltanut kokeilla.
Onko muilla kokemusta tällaisesta unikriisistä? Miten selvititte sen?
Vastaukset 10
Vanhimmat
Pääset helpoimmalla, jos laitat omaan sänkyynsä ja annat huutaa pari iltaa, sitten tilanne palautuu ennalleen. Niin neuvoisi asiantuntijatkin.
Että mua sit ÄRSYTTÄÄ noi "neuvot" huudattaa lasta.Reilu vuosikas ei vielä ymmärrä miksi häntä huudatetaan.JOs lapsi huutaa nukkumaan mennessään hänellä voi olla turvaton olo eikä huudattaminen ainaka helpota sitä.Mikä ihme maailmassa on kun kaikkien lasten pitäisi nukahtaa tosta vaan ja jos ei nukahda niin "oppiipahan sit huutamaan".Kääk!!>o/Ja miksi pitää aina päästä helpoimmaal?!?Ja mikä asiantuntija neuvoo huudattamaan lasta?!?Ja kuka takaa että tilanne palautuu ennalleen kun lasta on pari iltaa huudatettu?!?-Meillä reilu vuosikas nukahtaa pinnasänkyyn mutta äidin käden on oltava lapsen kädessä.Aluksi istuin pinniksen vieressä jopa puoli tuntia,parin viikon päästä enää 10 min.Hiljaa hyvä tulee...
Meillä kanssa ollut vaikeuksia nukkumaan mennessä/yöllä.
Kertaakaan ei ole tyttö nukkunut koko yötä putkeen.
Joka yö herää vähintään kerran ja nousee itkien seisomaan. Ei voi kuitenkaan johtua siitä, että olisi yksin, koska nukkuu samassa huoneessa.
Olen syyllistynyt siihen, että olen välillä antanut vaan vähän aikaa huutaa, jos olen itse ollut todellakin niin väsynyt, etten ole jaksanut nousta ylös, mutta jossain vaiheessa on aina pakko antaa periksi ja mennä silittelemään tai tuoda lämmin kuppi maitoa. Siinä vaiheessa on kyllä naurussa pitelemistä, kun kannan jo neljättä kuppia yössä tytölle. Viereen ottaminen ei ainakaan auta, sillä siitäkös tyttö reipastuu pelleilemään vähintään tunniksi. Paras keino meillä saada tyttö ainakin nukkumaan omin avuin on se, että laitan pienen lampun päälle(himmeälle) ja annan kupin maitoa ja jätän yksin huoneeseen. Onneksi välillä, jos herää yöllä nyyhkimään nukahtaa omin avuin uudelleen....En tiedä sitten, että auttaisiko omaan huoneeseen laittaminen yöksi, mutta juokse nyt siinä sitten väh. neljä kertaa huoneesta toiseen kuppien ja rättien kanssa... No, onneksi on huumoria tallella... Ehkä meillä sitten joskus vielä nukutaan IHAN koko yö putkeen =)
En kertakaikkiaan jaksa ymmärtää miksi opetatte lapsillenne toimintamalleja, jotka aiheuttavat teille itsellenne ongelmia ja rajoittavat elämää liikaa.
Lapsi pitää opettaa oikeille tai väärille tavoille. Tuo iltahilluminen on opetettu lapselle niin, että häntä on huomioitu enemmän (huomiointi on palkkio lapsen mielestä) ja siksi hän hilluu.
Samalla tavalla lapsi on opetettava siihen miten nukkumaan mennään. Vääristä toimintamalleista ei palkita huomiolla ja ohjataan oikeisiin.
Itkeminen ei ole vaarallista!
Juu ei itkeminen vaarallista ole,mutta se mistä syystä voipi taas olla.En näe mitään järkeä lapsen tahallisessa itkettämisessä.En edes nukkumaanmenossa.Kyllä jokaisen vanhemman on oltava valmis näkemään vähän vaivaa lastensa eteen.En nyt tarkoita uneen paapomista tai öisin valvomista.Ja kyllähän lapsen tulo saa,ja täytyykin rajoittaa elämää!!Meillä ei onneksi ole yhtäkään lasta tarvinnut "palvella" öisin,joten siitä hommasta en tiä mitään.
Mutta voimia vaan kaikille uneennukuttajille ja teille joita lapset valvottaa!!
meidän tyttöön on kokeiltu ihan kaikkee uni kikkaa(paitsi sairaalan unikoulua)mikään ei auta! useasti jätetty huutamaan yksin mut alle 5min itkee ja sit tuleekin oksennus ja pakkohan se on sit mennä siivoamaan ja taas sama homma =(
usein saadaan kymmenen aikoihin illalla nukkumaan mut herää usein noin tunnin päästä ihan pirteänä ja EI NUKAHDA ei sit millään!eilen kaks tuntia yritettiin uudelleen nukuttaa mut EI naureskelee vaan, laitettiin sit lattialle leikkimään ja on niinkuin duraselpupulla virtaa! kolmelta yöllä sit simahti. tosi mahtava päivärytmi...menee järki, loputki vähästä... =) tuntuu kamalalta kun ei saa pidettyä rytmiä!sairaalaan ei haluis viedä mut kai pian pakko :`(
Jos se nukkuu päivällä ja liian myöhään päivällä, saisiko sitä pidettyä hereillä, niin kyllä varmasti alkaa nukkua yöllä.
Lapsen pitää itsestään jäädä sänkyyn. Jos heräilisi vaikka kuusi kertaa yössä, istut siellä sitten puoli tuntia joka kerta.
No, tuolla vauhdilla saat kyllä jäämään sänkyyn ennen kuin hoitotädeillä ei ole aikaa pidellä jokaista kädestä.
Jos valittaa kakkaa, tarkista vaippa. Märkä vaippa voi häiritä nukahtamista, ja tuon ikäinen ei osaa välttämättä vielä erottaa, onko siellä kakka vai pissa.
Tarkista myös peppureikä, ettei vaan ole kihomatoja. Meillä on joskus ollut nukahtamisvaikeuksien syynä kihomadot. Matolääkkeen jälkeen on taas uni tullut normaaliin tapaan.
Meillä on myös ollut kuopuksella (1v9kk) nukahtamisvaikeuksia. Syylliseksi on osoittautunut astmalääke (Singulair). Nyt on sitten mietinnässä, miten tästä eteenpäin, jos ei ilman lääkettä pärjätä.
Olisko aika jättää päikkärit pois..
Ainakin siksi aikaa että saat iltaisin taas rutiinit kuntoon.