Missä siellä nyt mennään? Joko oikeuden päätös on tullut?
Englanti
vs Amway
131097
0Äänestä
Muut lukivat myös
Ketjusta on poistettu 2 sääntöjenvastaista viestiä.
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Turvaa tilisi vahvistamalla puhelinnumerosi. Voit silloin palauttaa unohtuneen salasanan tekstiviestillä.
Ketjusta on poistettu 2 sääntöjenvastaista viestiä.
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 13
Vanhimmat
"Oikeuden paatoksella" ei ole vaikutusta mihinkaan. Aivan sama mita siella paatetaan. Kaytannon asioihin ei tule muutosta. Se etta sinunkaltaiset ihmiset kuvittelevat saavansa "eravoiton" jostakin. Tosiasia kuitenkin tulee aina olemaan sina olet vastuussa itsellesi rakentaa siita bisnes. Jos et tee sita ,ei ole keneltakaan pois. Maailmasta tulee aina loytymaan ihmisia, jotka pystyy tuotemyyntia ja rekrytointia tekemaan etta saisivat jotakin muuta ja vain heidat lasketaan . Ns paperijasenia ei kukaan laske. Oman bisneksen rakentaminen on aina henkilokohtainen valintakysymys tavasta hallita omaa elamaa. Tahan ei vaikuta mitkaan "oikeudenpaatokset". Mitaan lakia ei rikota jos kayttaa tuotteita, myy ja markkinoi niita ja hakee asiakkaita ja muita tekijoita. Tama on salittua kenelle vaan joka haluaa nain toimia!
Vaikka et taaskaan vastannut kysymykseen, niin kyllä kai Amwayta laki koskee? Jos oikeus päättää että Amwayn tapa toimia on laiton, niin sinäkö aiot jatkaa omien tunkkiesi kanssa ihan kun mitään oikeuden päätöstä ei olisikaan? Ihan K/E vastaus riittää...
Kylla/ei vastauksella ei ole vaikutusta mihinkaan. Aivan sama mita mina vastaan. Kaytannon asioihin ei tule muutosta. Se etta sinunkaltaiset ihmiset kuvittelevat saavansa "kylla/ei vastauksen" jostakin. Tosiasia kuitenkin tulee aina olemaan sina olet vastuussa itsellesi kysya se kylla / ei vastaus. Jos et tee sita ,ei ole keneltakaan pois. Maailmasta tulee aina loytymaan ihmisia, jotka pystyy tuotemyyntia ja rekrytointia ja vastauksia tekemaan etta saisivat jotakin muuta ja vain heidat lasketaan . Ns kylla/ei jasenia ei kukaan laske. Oman bisneksen rakentaminen on aina henkilokohtainen valintakysymys. valitsetko kylla vai ei. Tahan ei vaikuta mitkaan "kylla / ei" vastaukset. Mitaan vastausta ei vastailla jos kayttaa tuotteita, myy ja markkinoi niita ja hakee asiakkaita ja muita tekijoita ja kysyy kylla / ei vastauksia. Tama on sallittua kenelle vaan joka haluaa vastauksia!
Mitä enemmän näyttää siltä, että pyramidisi sulaa alta pois, sitä typerämmiksi kommenttisi muuttuvat. Jos Amway lähtee Suomesta v--tuun, niin passiivinen tulosi loppuu ja joudut taas aloittamaan alusta. Vai keksittekö (taas) uuden nimen ja jatkatte kun mitään ei olisi tapahtunut?
merkittava paikka. Amwaylla on 87 markkina-aluetta ympari maailmaa, jossa asuu yhteensa 4 miljardia ihmista. Lisaksi on lahes 50 vuoden historia takana. Varmasti riittavaa osaamista on takana vaikka muille jakaa. Lisaksi jokainen VALITSEE ITSE halunsa mukaan rakentaa siita itselle jotakin. Kaikki ne toimintatavat ja mallit ovat taysin laillisia toimintamalleja. Amway on kopioinut oman toimintamallin IBM:lta! Aivan samalla tavalla kuin suuri massa valitsee opiskelupaikan sen perusteella kuin aiti sanoo tai kaverit pyytaa (kun ei muuta keksi) ilman todellista motiivia olla jollakin alalla, monet ihmiset aloittaa amway liiketoiminnan (kun ei muuta keksi). Tama nakyy jatkossa sitoutumisena ja vastuunottana kyseiseen liiketoimintaan. Amwayliiketoiminta ei toimi ilman unelmaa!
Pyramidi sortuu ja sulta on ääkköset hukassa.
Vai meinaatko että tuo antaisi vaikutelman että olisit jossain ulkomailla?
Eräs Pekka Heikkinen aikoinaan käytti tuota samaa keinoa huonolla menestyksellä.
Mitä muuten aivopesumateriaali sanoo oikeudenkäynneistäja hintojen romahduksesta?
"Amway on kopioinut oman toimintamallin IBM:lta!"
Ja sinä olet kopioinut elämäsi aivopesukaseteilta.
Amway kayttaa, on ihan yleinen ja hyvaksytty toimintamalli suoramarkkinoinnissa. Esimerkiksi kiinteistovalittajat kayttaa sita ja hyvin monet proviisiopohjaiset myyntiedustajat. Se on taysin normaali toimintamalli jo kymmenia vuosia vanha. Yleissaantona voidaan sanoa ,etta han joka tapaa eniten ihmisia kasvotusten saa parhaan tuloksen. Asiakkaat ja tekijat erottuu suuresta massasta. Jokaisen pitaa itse kantaa vastuu tasta tyosta, sohvalla makaamalla ei tule tulosta!. Motivoituneet ihmiset tapaavat enemman ihmisia ja tekevat itsensa hyvaksi enemman toita ja nain saavat paremman tuloksen. Amway on siis vain rahanteko konsepti jonka ainoa tehtava on hoitaa logistiikka ja maksaa syntyneesta liikevaihdosta bonusta. Tassa ei varmaan ole mitaan laitonta? Anteeksi taalla karibialla ei suomalaiset aakkoset toimi ,mutta ilma on hieno ja lammin)). (Bonusrahoilla ostettu matka))) Hyvaa joulua myos sinne.
etta joku korjailee vain virheelliset vaittamat talla palstalla oikeiksi?
Malli on varmasti yleinen, muta juuri siitähän Englannissa käydään oikeutta onko se HYVÄKSYTTY.
Vaikka emme ole lähellekään samaa mieltä, niin totta kai myös Hyvää Joulua sinnekin.
Varmuudella ei kukaan tule suoramarkkinoinnissa soittelemaan ovikelloa ostamaan jotakin. Asiakashankinasta pitaa kantaa vastuu itse! Miten se tapahtuisi ilman tata toimintamallia? Osaatko kertoa? Koska toimintamalli on kaikkien kayttama niin mitka olisi sitten niita tuotteita joita saisi talla tavalla myyda? Miten shampoon myynti on "epareilumpaa" kuin vaikka lehtien tai hotdogin myynti?
Paljonko kello on nyt siellä ja minkälainen ilma?
Täällä aurinko laskee ja horisontti siintää punaisena odottaen huomista eli vuoden lyhintä päivää!
eika kotoa loydy toimivaa konetta. RUAH-RUAH-RUAH!!!! Voi H**V***I minkalaisia luusereita AMERIKANWEIJAREISSA pyörii. Taallakin kaupittelevat pulveria ilman nakyvampaa tulosta.