jos vauva siunattin jo ennen syntymää...

Ystäväni vauva menehtyi juuri ennen laskettua aikaa.Mikä olisi paras tapa ilmoittaa perheelle että olemme pahoillamme tapahtuneesta.Ollakko ihan "tyhmänä"? Ottaa asia esille? Viedä kukkia tms?Vaikea tilanne kun kuitenkin odotimme lasta heidän kanssaan.Kertokaa apuja.
2570
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 2

Vanhimmat

jota vasten tirauttaa itkut jos toisetkin. Sanojakaan ei aina tarvita,anna se olkapää johon nojata,käsi johon tarttua nyt surun ja tuskan hetkellä.
Kuuntele,anna korvasi kuulla heidän tuskansa.
Olkaa läsnä.

Äänestä

Mielestäni nyt ei ole tärkeintä miettiä "etikettiä" (ja onko sellaista edes olemassa tällaiseen tilanteeseen?), vaan olemalla aidosti mukana surussa, USKALTAMALLA lähestyä surevia vanhempia, tuskin he kuitenkaan itse ensimmäisenä ajattelevat muotoseikkoja... Tottahan varmasti on kaunis ja "korrekti" ele viedä esim. kukkakimppu jossa surunvalittelukortti, ei siitä kukaan ainakaan luulisi loukkaantuvan, päinvastoin. Luulenpa että kun menet kukkakauppaan, siellä osataan valita sinulle oikeat kukat ja kortit, loppu on sitten itsestänne kiinni, miten lähestytte vanhempia. Tyhmintä varmaan on juuri olla vaan "tyhmänä", odottaa että vanhemmat itse tekisivät aloitetta lähestyä teitä (jos omalle kohdalle sattuis, mä ainakin todennäköisesti käpertyisin kotiin suremaan, ja se varmaan loukkais jos läheiset ei ottais yhteyttä, surisi mun kanssa), varsinkin jos yhdessä lasta odotitte heidän kanssaan, sitten yhtäkkiä vetäydytte, juuri kun teitä ehkä eniten tarvittaisiin. Mielestäni ei ole surevien tehtävä "kerjätä" surunvalitteluja ja osanottoja, vaan läheisten tehtävä on niitä esittää ja olla AIDOSTI mukana surussa. Toki vanhemmille on annettava myös aikaa ja tilaa surra rauhassa, ilman että ympärillä häärii jatkuvasti koko suku ja ystäväpiiri voivottelemassa. Maalaisjärki, hienotunteisuus ja sydän peliin, siinä neuvoni! :)

Äänestä

Kommentoi aloitusta


ohjeita kirjoitti:

Ystäväni vauva menehtyi juuri ennen laskettua aikaa.Mikä olisi paras tapa ilmoittaa perheelle että olemme pahoillamme tapahtuneesta.Ollakko ihan "tyhmänä"? Ottaa asia esille? Viedä kukkia tms?Vaikea tilanne kun kuitenkin odotimme lasta heidän kanssaan.Kertokaa apuja.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu