Mulla on tossa käsivarressa ollut nyt viikonpäivät semmonen kipeä,finnin tapainen patti...jonka sisältä tulee valkoista mönjää ja reunoiltaan patti on aika ärhäkän punainen kutisee. Siitä nyt sitten taas lähti se rupi päältä pois, ja sisältä tuli sen valkoisen eritteen lisäksi myös ihan nestettä. Ensiapuna lätkäisin siihen sitten betadinella putsauksen jälkeen bacibact-pulveria, mutta vasta jälkeenpäin tajusin että saako sitä edes käyttää?? Siis onko bacibact vaarallista sikiölle? viikkoja nyt 24. Kiitoksia jos joku viitsii vastata...samalla olisin kiitollinen, jos jollakulla olisi heittää edes arvausta siitä mikä tuo käsivarren patti voisi olla. :) Ja hyvää joulua kaikille palstalaisille myös :)
Apua, mokasinko??
perhana...
5808
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 5
Vanhimmat
yleensä tollanen kerta käyttö ei kyllä vauvan kehitystä haittaa.
ja raskaana tulee vaikka minkä moisin näppyjä ja finnejä.. hormoonit nääs.. älä näprää sitä
mikään tieto tämä ei ole, mutta oletan että ei se varmaan kovin vaarallista ole, kun sitä laitetaan vastasyntyneen napaan..... En siis jaksa uskoa, että vauva tuosta tuumaisi mitään siellä vatsassa.
Kiitoksia :) Säikähdin vaan, kun siinä pulverissahan on jonkunsortin antibioottia käsittääkseni...ja kun muutenkin noiden kaikkien lääkkeiden ja lääkevalmisteiden kanssa on raskausaikana oltava niin tarkka, harva sopii. Se nyt vaan tuli automaattisesti, että jaa..nyt se näppy vuotaa->laitan haavapulveria. Ja jälkijunassa sitten seurasi ajatus siitä, että en kai mä nyt mennyt mokaamaan. Taidan nyt vaan putsata sitä, ja näyttää sitten vaikka terkkarille jos ei rupea paranemaan.
Basibactia saapi käyttää raskauden aikana :)
Itselläni oli sellainen (tai on ollut monta kertaa). Toisin kuin finni, se ei välttämättä lähde itsestään, vaan siihen tarvitaan antibioottia. Kannattaa mennä lääkäriin jos ei lähde ohi, ja tulee kipeämmäksi.