Osakeyhtiöt ja laki on tuttu... mutta miten yhdistys? Tässä olisi muutama kysymys :)
1. Rekisteröity yhdistys voi tähdätä taloudelliseen voittoon, kunhan se ei ole aatteellinen yhdistys... eikö?
2. Eli eikö taloudellinen yhdistys voi rekisteröityä?
3. Jos ja kun yhdistys tekee rahaa, miten rahat?? Onko palkoilla suuruusrajaa? Miten verotus?
4. Yhdistyksessä oltava vähintään kolme jäsentä... jos yksi jäsenistä on luottotiedoton ja velallinen, voiko ulosotto viedä tällöin yhdistyksen varoja? Jos tilillä on euroja tai yhdistys omistaa kiinteistön, niin voiko ne hävitä ulosotolle yhden jäsenen omien valkojen takia?
5. Omistaako yhdistyksen nämä kolme jäsentä vai voiko sen omistaa vain yksi? Tai omistaako yhdistystä kukaan?
6. Perustaminenhan maksaa 60e? Onko muita ehtoja?
7. Mitä perustaettaessa pitää ottaa huomioon?
8. Voiko yhdistyksellä olla aputoiminimiä? Tarkoitus olisi perustaa kolme eri alan yhdistystä niin olisi kätevää jos voisi "upottaa" ne noin.
9. Jos yhdistys voi tehdä voittoa jne. niin miksi se on huonompi ja miksi parempi kuin osakeyhtiä JOS omistajia on vain yksi?
Kiitoa vastauksista jo etukäteen! Yritin PRH:n sivua tutkia mutta sekavat ovat. Myös googlettamalla tulee niin erilaisia tarinoita että... Pitänee kysyä täältä jos saisi vastauksia pyhien aikana.
Kiitos ja rauhallista joulua,
Antti
Apua YHDISTYKSEN perustamiseen
4
2384
Vastaukset
- tarkoituksesi
vain kikkailla, siis vältellä veroja ja piilottaa yritystoiminta yhdistyksen"varainhankinnan"taakse.
Eli vaikea vastata kun ei tiedä mitä olet tekemässä mutta jos sinulla on 3 aputoiminimeä niin vähän haiskahtaa? olisko taas jotain syöpä tai sotaveteraaniyhdistyksiä näitähän on nähty, kusetusta kaikki.- YhdistysRY
Hep!
Juu, ehkä kuullostaa epäilyttävältä mutta tarkoitus ei ole vältellä veroja (myös yhdistys maksaa jatkossa veroja yritysten tavoin) tai huijata ketään...
Yhdistykset perustetaan eri alojen YRITYKSILLE. Alan yrityksiä on paljon, ja yhdistys jakaa heille neuvoa jne. Liittyminen on vapaaehtoista ja maksullista. Yhdistys EI KERÄÄ varoja yksityisiltä ihmisiltä, vaan ainoastaan jäsenyrityksiltä jäsenmaksun muodossa.
Yritysten paljouden takia liittymismaksuista kertyy 300.000 euroa vuodessa, mutta kulut yhdistyksellä on vain noin 20.000 euroa palkat 1-2 henkilölle.
Eli miten loppuraha tulee käyttää? Nostaa palkkio tai huippupalkkaa? Antaa olla tilillä?
OSAKEYHTIÖ ei käy, koska alan yrittäjät arvostaa yhdistystoimintaa. Jos kyseessä olisi oy, tmi tmv. niin jäsenmäärä olisi minimaalinen... kateellisuus on sana.
Tämän takia OY.
Ymmärrän kyllä, jos yhdistyksen vetäjällä olisi miljoonavelat mutta pyörittäisi yhdistyksellä miljoonia sekä asuisi yhdistyksen maksamassa asunnossa ajaisi yhdistyksen ferrarilla niin vouti laittaisi hommalle pisteen. Joten tästäkään ei ollut kyse. Jos olisi, niin osakeyhtiö käyttäen bulvaania olisi kiertokeino.
Rehellinen yhdistys joka ei kerää yksityisiltä millään syöpäverukkeella. Jäsenmaksu on ainoa tulonlähde. Maksua vastaan yritys saa mainosta, uutisia, tiedotteita ja muuta neuvontaa.
- tätä
odotettukin tätä
meinaan odotettu kysymystäsi. Hyvä idea, vaikka ei niin uusi. PRH:n sivuilta luulisi löytyvän perustiedot. Kai olet kuullut Kalevalaisten Naisten liitosta, joka omistaa Kalevalakoru Oy:n tai Punaisesta Rististä. Ei ole tuo veripisneskään mitään pientä ja raaka-aine ihan ilmaista, ei silti hyvinhän se toimii. Entäs ne ku huutaa kaduilla "LAURI, LAURIi, LAURI", se porukka ja antaa rahansa kunnon aatteelle. Rahaa on sen kun kerää vaan.
Heitän tuosta vaan lonkalta.
-yhdistystä ei omista kukaan
-yhdistyksen hallitus päättää toiminnasta
-yhdistys voi omistaa vaikka mitä
-vouti ei pääse yhdistykseen käsiksi jäsenen velkojen kautta
-näennäisen ketkuilun purkamiseen voudin valtuudet riittänee.
elikäs ei mitään vippaskonsteja.
Suosittelisin hyväntekeväisyyttä, se on aina ennenkin toiminut. Toinen on tietenkin urheilu, jossa ne isot rahat liikkuu. Suosittuja on olleet nämä etnisten vähemmistöjen tukiyhdistykset. Siinä jos vouti tai verottaja käy kimppuun, niin huudatte vain kovaa "RASISTI, RASISTI, RASISTI". Johan hellittää.
1) Miksi tähdätä taloudelliseen voittoon. Mielestäni toiminnanjohtajan palkka ja auto asuntoetu on paljon olennaisemmat.
2) Voi kai, miten luonnehtisit pankkiyhdistyksen
3) ei kai palkoilla ole suuruusrajaa. Verotiedot voit tarkistaa vero.fi -sivuilta
4) yhdistyksen jäsenen velka ei ole tietenkään yhdistyksen velka. Keinotekoinen järjestely puretaan.
5) Yhdistystä ei omisteta
6) Yhdistyksen perustamisessa on ehtoja. mm. pitää olla säännöt. Säännöissä määritellään yhdistyksen tarkoitus ja hallinto, sekä jäseneksi liittyminen ja eroaminen.
7) Jäsenhankinta ja toiminta. Tietenkin pitää ajatella mitä jäsenet saavat jäsenmaksunsa vastineeksi. Elikäs homman meilekkyys, tai idea.
8) En ole moista kuullut
9) Yhdistys ei jaa voittovaroja. Kannattaisi miettiä tätä Kalevalaisten Naisten ideaa, eli yhdistys yhtiö.
No, niin Antti, tässä sulla on jo jäsenehdokas :) - tätä
Jeps, kun on pieni leimataan huijariksi, kun on suuri ei kukaan edes epäile. Näinhän se on.
Veronmaksajain keskusliiton budjetti ylittää varmasti keskiverto pienyrityksen budjetin.
http://www.veronmaksajat.fi/
http://www.autoliitto.fi/
Katso vihjeitä täältä.
http://vero.fi/nc/mainframes.asp?path=5,40,89,98&article=1226&domain=VERO_MAIN
"Huoneiston vuokratulo on sen sijaan yleensä verovapaata henkilökohtaista tuloa."
"yhteisön toimintansa rahoittamiseksi järjestämistä arpajaisista, myyjäisistä, urheilukilpailuista . . ."
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Yh:n pihalla aina eri auto
Ompa jännä seurata ohiajaessa, että millainen auto on nyt erään yksinhuoltajan pihassa. Näyttääpä siellä taaskin olevan1543297- 2233005
En vittujakaan enää välitä sinusta nainen
Toivottavasti en näe sinua enää koskaan. Jos näen, niin en ole näkevinäni. Et merkitse minulle enää mitään.791976Olet minua
vanhempi, mutta se ei vaikuta tunteisiini. Tunnen enemmän kuin ystävyyttä. Olo on avuton. Ikävöin koko ajan. Yhtäkkiä va791618Exän käytös hämmentää (taas)
Osaisivatko palstan herrat kenties helpottaa tulkitsemista? Toki naispuolisetkit saavat antaa tulkinta-apua, mutta nyt k2391447- 481158
- 991051
- 1211036
- 58978
- 12923