On häpeä olla kuulumatta tähän yhteistyöjärjestöön ja pyytää samalla turvatakuita
Kuka korjaa häpeän
8238
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Turvaa tilisi vahvistamalla puhelinnumerosi. Voit silloin palauttaa unohtuneen salasanan tekstiviestillä.
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 8
Vanhimmat
Miksi yksikään toinen valtio hyökkäisi Suomeen?
Tähän kysymykseen ei yksikään suomalainen ole antanut yhtään vastausta tai selitystä. Ilmeisesti syitä Suomeen hyökkäämiseen ei ole. Ainakin minä tiedän asian olevan niin. Tietäisipä se Häkäpönttökin kyseisen itsestään selvyyden ja keskittyisi ongelmiin, jotka T O D E L L A uhkaavat Suomea. Venäjä ei tänne hyökkää, kun Venäjällä on intresseissä kauppa länsivaltioidenkin kanssa eikä turha hyökkäily niihin. Jokainen sota maksaa rahaa ja jos rahan saanti on tärkein intressi esim. öljyn ja energian muodossa, niin ei siiloin käydä sotia huvikseen. Mikäli Venäjä hyökkäisi Suomeen, tekisi se sen ihan huvikseen, kun mitään muuta syytä ei ole.
että miksi meidän historiamme tuntee hyökkäyksiä ja valloituksia useita, ja hyökkäykset ovat tulleet niin idästä, kuin lännestäkin. Joku syy niihinkin hyökkäyksiin on ollut ja tuota kauppaa on käyty satoja vuosia euroopan sisällä, sekä maailmanlaajuisestikin. NATO on suomen turvallisuutta ajatellen välttämättömyys.
Suomen maaperältä Saksa hyökkäsi Neuvostoliittoon. Neuvostoliitto alkoi vasta toimet Suomen maaperältä hyökännyttä Saksaa vastaan ja tämän jälkeen Suomi liittyi Saksan rinnalla sotatoimiin Neuvostoliittoa vastaan tulkiten Neuvostoliiton sotatoimet Saksan hyökkäysen jälkeen hyökkäyksenä Suomea vastaan.
Talvisodan syynä oli Neuvostoliiton alue vaatimukset Suomea kohtaan. Kaikista muista alueista oltaisiin luovuttu ilman sotatoimia, paitsi Porkkalasta. Mikäli Porkkalastakin oltaisiin luovuttu vapaaehtoisesti, niin ei NL olisi hyökännyt Suomeen. Olisimme saaneet vastalahjaksi maata Neuvostoliitolta.
Nyt ovat ajat erilaiset. Länsimielinen Venäjän johto ei näe itsensä olevan uhattuna mitenkään. Kokoomusta lukuunottamatta muut eivät tunne itseänsä uhatuiksi Venäjän takia.
oli jakanut lähivaltiot etupiiriehin ja Suomi oli luokiteltu kuuluvaksi Neuvostoliitolle, joka sittemmin tänne hyökkäsikin. Tilanne ei Euroopassa ole sama kuin ennen toista maailmasotaa.
Ei kai siinä voinut Iivana muuta kuin alkaa torjua Saksan hyökkäystä. Tässä tapauksessa se tarkoitti hyökkäystä Suomeen, kun sieltähän ne Saksalaiset ne sotatoimet aloittivat. Taisivat saksalaiset luvata talvisodassa hävityt alueet korkojen kera takaisin, jos Suomi alkaa liittolaiseksi ja antaa maaperänsä natsien käyttöön. Lopputuloksen kaikki tiedämme Lapin sotineen ja sotakorvauksineen.
...nimittäin, jos Teitä peloittaa ja hävettää...
http://www.mil.fi/puolustusvoimainkomentaja/383.dsp
Suomi ei "pyytele mitään turvatakuita"
Suomi on rauhanturvaamisen suurvalta - ollut jo puoli vuosisataa - Kekkosen ajoita lähtien.
...mutta muutamat rikkaimmat suomalaiset haluaisivat jäsenyyden länsimaisten sijoitustensa turvaksi kokoomuksen toimiessa heidän puhetorvenaan. Ja kansa maksaisi viulut, tottakai.
on sellainen piirre, että he kaipaavat "kunnian kentille", rakastavat paraatimarsseja ja sitä, että asevelihengessä autetaan kaveria. Autetaan sitten vasta, kun ollaan kaikkein tukalimmassa tilanteessa henkitoreissaan. Saadaan tehdä sankaritekoja. Tällaista sankaruutta on pyrittävä välttämään koettamalla välttää joutumasta sotiin.