jouluyö, juhlayö...

texkiller

päättynyt kaik on työ...

vedin tässä kymmenen päivän työrupeaman muutamalla tuplavuorolla, perinteisillä ja tänään päätin urakan tapaniin asti tuollaisella palkattomalla vanhan velan maksulla. kotimatkalla kaarroin hautuumaan kautta, kävelin kynttiläloisteessa tutuilla ja vierailla kalmistosijoilla ja siinä vaan ollessa ja ihmetellessä pimeän keskellä vellovaa tuikkumerta ei enää tihku ja vesisadekaan niin masentaneet. joulu on hienoa aikaa jolloin ihmiset saavat hiljentyä ja vaan olla. joulun aikaan on hienoa olla kristitty.

kotiinpäästyäni saa rohahtaa sohvallensa, avata viinapullon ja lantrata sitä mielinmäärin glögin sekaan. mitä sitä ihminen muuta kaipaa jouluna kupuunsa kuin hiivaleipää ja kinkkua päälle? vähän kun vielä on jotain rinnanlämmikettä niin mikä tässä on köllötellessä? yksin kyllä kun aika on kortilla mutta olen minäkin läheiset ja tutut kaikki tavoittanut jo ennen joulua ja joulut toivottanut. ihmiset ovat nykyään niin kiireisiä joka suunnassa; aina pitäisi mennä sinne ja tänne; nuoret juoksevat omien asioidensa perässä, vanhemmat rahan ja ne loput niin matkan päässä ettei sinne kerkeä. yksin tässä saa taas aikaansa kulutella vaikka naapuri näytti olevan juhlatuulella ja tuttavakin soitteli olevansa tulossa näille seuduille tupakanhakureissulle. ehkä sitä ei sitten kuitenkaan tarvitse aamuyön tunteina yksinään levittää niitä suolakaloja ruisleivälle.

tämä nyt on tämmöistä jonninjoutavaa (wäinän riemuksi) kirjoittelua mutta eikö sitä saisi näin joulun kunniaksi kirjoitella vähän puuta heinää? että sillein kun jouluna saa syödäkin pitkin yötä niin eikö joulunaikaan voisi lähetellä näin myös jaarittelujen siivittämänä palstalaisille Oikein Hyvän ja Rauhallisen Joulun toivotuksia?

ja kyllähän Joulun Henki on olemassa siinä missä Joulupukkikin; ihmisillä on hyvä tahto ja maassa on rauha ja minäkin olen ilmeisesti ollut sen verta kiltti jotta tuolle kynnykselle oli ilmestynyt paketti pari. mitähän sieltä löytyy?

4

370

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • vai vakaumus

      "joulun aikaan on hienoa olla kristitty."

      Eikö se muullosti ole hienoa? Oletko muullosti kristitty lainkaan?

    • asiallisin kirjoitelma texaskilleriltä ! "Joulumielikö" vaikuttanut !

      • texkiller

        ryyppäsin koko yön ja yritin aamulla päästä koneelle kertomaan mielipiteitäni kommunisteista. muistan hämärästi, että oli joku hyvä uusi kirosana mielessä mutta jotenkin niin en saanut tätä konetta käyntiin. sitten olin tainnut nukahtaa mutta joulupäivä; se se oli yhtä helvettiä, oksentelin koko saatanan päivän.

        mutta kiitos kuitenkin ja toivotetaan nyt jos ei ehdi ennemmin niin Oikein Hyvää ja Parempaa Uuttavuotta. onneks olen töissä yön...


    • Wäinä

      Kyllä. Joulun parasta antia on,että se on perhejuhla.

      Toiseksi sanoisin; Kyllä skitsofrenia aina yksinolon voittaa.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Kuka tai ketkä tappo eilen?

      Kenet ja miksi?
      Varkaus
      37
      1782
    2. Arvostele kaivattusi

      ulkonäköä, asteikolla 1-10. Perustelut myös 🧢
      Ikävä
      50
      818
    3. Mitä teet mies?

      Oletko jonkun naisen kanssa? 😞
      Ikävä
      69
      766
    4. Miksi sitä miestä tuijotetaan joka paikassa

      Onko maine jonkinlainen?
      Ikävä
      108
      730
    5. Kuka varasti Sisun rahat

      Kun lukee Sisun pöytäkirjaa, niin kuka on se, joka on varastanut Sisun rahat?!
      Sysmä
      7
      651
    6. Miten sulla on niin kaunis

      Ääni. Sellainen rauhoittavan vangitseva, jolloin aika kuin hidastuu. Ihmettelen sua vielä aika paljon. Lähes joka aamu t
      Ikävä
      33
      619
    7. Ajattelen sinua

      vain. Ihoasi vasten ihoani, huuliasi huulillani, sormiasi vartalollani... Olen katkera elämälle siitä että se antoi sinu
      Ikävä
      27
      580
    8. Taas on Festarit ohi ja saatu toisten muijia kylläseksi asti

      2 päivää täyttä jytinää ja rytkettä kyllä kelpaa vielä Kaupunkin tukemana.
      Parkano
      15
      549
    9. Olen työtön ilman työnhakuvelvoitetta

      Saan 600e/kk. En voi tehdä töitä. En osaa laittaa ruokaa. En pysty kävelemään tai olemaan jalkeilla tuntia pidempään.
      Ikävä
      141
      461
    10. Mikä sai sinut ajattelemaan mies...

      Ettet riittäisi minulle?😔
      Ikävä
      51
      453
    Aihe