jouluyö, juhlayö...

texkiller

päättynyt kaik on työ...

vedin tässä kymmenen päivän työrupeaman muutamalla tuplavuorolla, perinteisillä ja tänään päätin urakan tapaniin asti tuollaisella palkattomalla vanhan velan maksulla. kotimatkalla kaarroin hautuumaan kautta, kävelin kynttiläloisteessa tutuilla ja vierailla kalmistosijoilla ja siinä vaan ollessa ja ihmetellessä pimeän keskellä vellovaa tuikkumerta ei enää tihku ja vesisadekaan niin masentaneet. joulu on hienoa aikaa jolloin ihmiset saavat hiljentyä ja vaan olla. joulun aikaan on hienoa olla kristitty.

kotiinpäästyäni saa rohahtaa sohvallensa, avata viinapullon ja lantrata sitä mielinmäärin glögin sekaan. mitä sitä ihminen muuta kaipaa jouluna kupuunsa kuin hiivaleipää ja kinkkua päälle? vähän kun vielä on jotain rinnanlämmikettä niin mikä tässä on köllötellessä? yksin kyllä kun aika on kortilla mutta olen minäkin läheiset ja tutut kaikki tavoittanut jo ennen joulua ja joulut toivottanut. ihmiset ovat nykyään niin kiireisiä joka suunnassa; aina pitäisi mennä sinne ja tänne; nuoret juoksevat omien asioidensa perässä, vanhemmat rahan ja ne loput niin matkan päässä ettei sinne kerkeä. yksin tässä saa taas aikaansa kulutella vaikka naapuri näytti olevan juhlatuulella ja tuttavakin soitteli olevansa tulossa näille seuduille tupakanhakureissulle. ehkä sitä ei sitten kuitenkaan tarvitse aamuyön tunteina yksinään levittää niitä suolakaloja ruisleivälle.

tämä nyt on tämmöistä jonninjoutavaa (wäinän riemuksi) kirjoittelua mutta eikö sitä saisi näin joulun kunniaksi kirjoitella vähän puuta heinää? että sillein kun jouluna saa syödäkin pitkin yötä niin eikö joulunaikaan voisi lähetellä näin myös jaarittelujen siivittämänä palstalaisille Oikein Hyvän ja Rauhallisen Joulun toivotuksia?

ja kyllähän Joulun Henki on olemassa siinä missä Joulupukkikin; ihmisillä on hyvä tahto ja maassa on rauha ja minäkin olen ilmeisesti ollut sen verta kiltti jotta tuolle kynnykselle oli ilmestynyt paketti pari. mitähän sieltä löytyy?

4

344

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • vai vakaumus

      "joulun aikaan on hienoa olla kristitty."

      Eikö se muullosti ole hienoa? Oletko muullosti kristitty lainkaan?

    • asiallisin kirjoitelma texaskilleriltä ! "Joulumielikö" vaikuttanut !

      • texkiller

        ryyppäsin koko yön ja yritin aamulla päästä koneelle kertomaan mielipiteitäni kommunisteista. muistan hämärästi, että oli joku hyvä uusi kirosana mielessä mutta jotenkin niin en saanut tätä konetta käyntiin. sitten olin tainnut nukahtaa mutta joulupäivä; se se oli yhtä helvettiä, oksentelin koko saatanan päivän.

        mutta kiitos kuitenkin ja toivotetaan nyt jos ei ehdi ennemmin niin Oikein Hyvää ja Parempaa Uuttavuotta. onneks olen töissä yön...


    • Wäinä

      Kyllä. Joulun parasta antia on,että se on perhejuhla.

      Toiseksi sanoisin; Kyllä skitsofrenia aina yksinolon voittaa.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. 6 kW saunan lämmityksestä kohta 10 euron lisämaksu / kerta

      Kokoomuslainen sähköyhtiöiden hallitsema Energiavirasto ehdottaa 5 kW:n rajaa, jonka ylittämisestä tulee lisämaksu. Tark
      Maailman menoa
      238
      7237
    2. Duunarit hylkäsivät vasemmistoliiton, siitä tuli feministinaisten puolue

      Pääluottamusmies Jari Myllykoski liittyi vasemmistoliittoon, koska se oli duunarien puolue. Sitä samaa puoluetta ei enää
      Maailman menoa
      139
      3681
    3. Oppiiko vasemmistolaiset valehtelun jo kotonaan?

      Sillä vasemmistolaiset/äärivasemmistolaiset valehtelee ja keksii asioita omasta päästään todella paljon. Esim. joku vas
      Maailman menoa
      116
      2142
    4. Olenko mies sinun mielestä outo?

      Saat vastata rehellisesti.
      Ikävä
      27
      1369
    5. Millasia unelmia sulla on?

      onko unelmia...?
      Ikävä
      32
      1354
    6. Olen väsynyt tähän

      En osaa lopettaa ja koen huonoa omaatuntoa tästä. Kaikki on muutenkin turhaa ja tekemisesi sattuvat. Tunteita on vain hy
      Ikävä
      25
      1308
    7. Minneapolisin tapauksesta hyvä video

      Runoilijan auto oli poikittain tiellä ja kun poliisit lähestyivät sitä, runotyttö painoi reippaadti kaasua. Auto syöksäh
      Maailman menoa
      332
      1148
    8. Miksi et voi tutustua minuun irl?

      Vastaa yleisellä tasolla/ympäripyöreästi, jos pelkäät tunnistamisia.
      Ikävä
      141
      972
    9. Milloin palaat

      Odotan niin kauan kun vaan jaksan toivoa. Tiedät että sua jäi joku ikävöimään. ❤️
      Ikävä
      23
      918
    10. Tiesitkö? Uusi Bachelor on raivannut tietään määrätietoisesti somessa, myös Böckermanin ex-rakas!

      Arttu Kilpeläinen tuli julkisuuteen Pernilla Böckermanin rakkaana. Pariskunta päätyi eroon v. 2024. Ex-poliisi Kilpelä
      Suomalaiset julkkikset
      7
      877
    Aihe