Tilasin joululahjaksi perheen miesväelle Canon EOS 400D-järjestelmäkameran. Netanttilassa oli oikein tarjous, 749e 2 Gt:n muistikortti kaupan päälle. Tein tilauksen ja sähköpostiin tuli tilausvahvistus. Paketti saapui viime torstaina enkä avannut sitä etukäteen vaan nyt illalla avattiin muiden lahjojen yhteydessä. Hämmästys ja pettymys oli suuri, kun paketissa ei ollutkaan mitään muistikorttia. Laskussa oli vain maininta, että muistikorttia ei toimitettu, koska oli loppunut!!!!Ei minkäänlaista tiedonantoa firmasta etukäteen asiasta ja kuitenkin muistikortissakin on kyse n. 50e:sta. Jos olisin asiasta tiennyt, olisin perunut koko tilauksen.Kai ne olisivat olleet velvollisia jonkin muun muistikortin paketissa toimittamaan. Kuitenkin sama pulju nytkin mainostaa edelleen samaa kaupanpäällispakettia nettisivuillaan. Voi että v.....aa, lahjan saajat odottivat nimen omaan että jouluna pääsisi kuvaamaan. Oli ensimmäinen ja viimeinen kerta, kun kyseisestä puljusta mitään tilaan. Kamera lähtee heti ensimmäisenä arkena palautuspaketissa takaisin netanttilaan kiukkuisen kirjeen kanssa.
NETANTTILAN
huijaus
82416
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 8
Vanhimmat
Sovittu kaupanpäällinen ei ole jotain optionaalista, jonka liike voi antaa tai olla antamatta oman mielivaltansa tai varastotilanteen mukaan. Jos siitä on sovittu, se pitää toimittaa. Kortti kuuluu sinulle. Tosin varastot aina voivat loppua, jolloin saattaa olla, että sitä ei voi toimittaa heti. Sinun asiasi on viipymättä tarkastaa mitä olet saanut, eikä panna niitä suoraan kuusen alle. Siis se, että havaitsit sen vasta jouluna ei ole Anttilan vika.
Kannatta ottaa yhteyttä Anttilaan ja sopia siitä miten toimittavat kortin sinulle. Kahden gigan kortteja saa muuten 30 eurolla.
Aika kallis on Netanttilan hinta, kun muualta saman kameran saa ilman muistikorttia 660 eurolla:
http://www.nokianpuhelimet.fi/index.php?act=viewProd&productId=723
Muistikortin arvo riippuu siitä, miten nopea se on. Jos kamera kykenee kuvaamaan videokuvaa, se voi vaatia nopean muistikortin.
Itse en pidä muistikortin jälkitoimitusta sentään huijauksena, vaikka varmasti se ikävän pettymyksen tuottikin. Olisi ollut paikallaan ottaa puhelimitse yhteyttä ostajaan.
Onneksi Netanttilassa on hyvä palautusoikeus, joten kameran voi hankkia muualta.
että tämän tyyppisiä tuotteita jotkut edes ostavat postimyyntifirmoista. On sen verran kallis tuote, että ostaisin jostain myymälästä että itse näkisin mitä pakettiin laitetaan ja saisi vielä keskustella myyjän kanssa. Sitä paitsi hinnat ovat tosiaan aika korkeita.
Kyllä on kamerasta myyjien kanssa keskusteltu useammassakin paikassa joten periaatteessa ihan sama, mistä kameran ostaa. Tiedetään jo, mitä ollaan ostamassa hyvinkin tarkkaan. Ongelmana oli vain se, että asuinpaikkakunnalta vajaa kaksi viikkoa aikaisemmin oli kyseinen kamera loppu joka paikasta, sitä ei siis jouluksi saanut täältä mistään enää. Netanttilan hinta ei ollut halvin mahdollinen, mutta ajattelin sen muistikortin kanssa kuitenkin jokseenkin kohtuulliseksi, kun se nyt jouluksi oli luvattu hankkia. Huomenna meillä olisi tilaisuus, jossa kameraa oli tarkoitus käyttää, se ei nyt onnistu tietystä syystä.
Netanttilan saatekirjeessä ei sanallakaan mainita, että muistikortti olisi luvattu jälkitoimituksena toimittaa. Luki vain kylmän viileästi että tuote loppu, ei toimiteta. Ei siis ole mitään jälitoimitusta tulossakaan. Sehän tässä asiassa eniten tympiikin, että kun anttilasta päin ei puhelimitse otettu mitään yhteyttä, että tuote on loppu. Loppujen lopuksi mietin, että onkohan Netanttila sitä muistikorttia toimittanut lainkaan kenellekään kyseisen paketin tilanneelle vai onko kyseessä puhdas huijaus? Ajatellaan, että kyllä ihmiset sen kameran pitävät ja maksavat vaikkei muistikorttia toimitetakaan.
Tuolla Nokianpuhelimissa näkyy kyseinen kamera olevan myös loppu, kuten monessa muussakin paikassa. Joka tapauksessa minä laitan kameran asiakaspalautuksena Netanttilaan takaisin heti ensimmäisenä arkena ja onneksi kyseistä kameraa näkyy nyt Gigantin nettisivujen mukaan tulleen paikalliseen Giganttiin, haen uuden kameran sieltä.
Sen verran Netanttilan toiminta jäi v.........n, että tämä oli ensimmäinen ja viimeinen kerta kun yritänkään sieltä ostaa mitään.
Ihmetyttää, että Netanttila on lähettänyt tilausvahvistuksen, vaikka heillä ei ole ollut tuotetta (kamera muistikortti bundled) toimittaa sinulle. Netanttila on siis lähettänyt sinulle väärän tuotteen, vaikka on tilausvahvistuksessa kertonut toimittavansa tilauksesi mukaisen tuotteen. Netanttilalla ei ilmeisesti ole reaaliaikaista varastosaldon tarkkailua.
Sinun tehtäväsi on ilmoittaa Netanttilalle, että olet saanut väärän tuotteen tai yksinkertaisesti palauttaa se ja saada rahat takaisin. Tämä edellyttää, että ei ole mennyt kahta viikkoa siitä, kun vastaanotit lähetyksen.
kahta viikkoa mennyt. Viime torstaina vasta tuli paketti. Kuten sanoin, epäilen epäilen edelleen, että onko Netanttilalla ollut tarkoituskaan lähettää mitään muistikorttia vai ovatko luottaneet siihen, että ihmiset joulunaikaan pitävät kameransa joka tapauksessa, tulipa mukana muistikortti tai ei.
Suorastaan naurettava on väite, että jokainen
toimitusvirhe on huijaus.
Vaikka olenkin pikkuyrittäjä ja Netanttila on
kilpailijani, niin en nyt jaksa ymmärtää, että
valtakunnallinen yrittäjä, nyt tahallaan yrittää
muutamaa kymppiä huijata "kuluttajaparalta"
Taitaa olla "samasta" ihmisestä kysymys joka
vaikkapa kuljettajaa, jonka kolarissa on kuolemantapaus sattunut, syyttää murhaajaksi.
Tämä juttu kuuluu virheisiin ja näköjään kirjoittaja taas niihin, jotka kaiken ilman virheitä elämässään tekee. Kysymyksessä on taas
kärpänen asiana josta kirjoittaja haluaa härkäsen
tehdä.
Muistutampa vanhasta Helen Kellerin lausumasta.
"Itkin kun minulla ei ollut kenkiä, kunnes näin
ihmisen jolla ei ollut jalkoja" Vaikka tässä tapauksessa taitaa "vihjeeni" kyllä mennä aloittajan tason yläpuolelle:Helmiä sioille !
lisuketta annetaan niinkauan kuin varastossa riittää.pitäisi lukea koko teksti aina läpi.Oletko varma jottei anttila lähetä sinulle sitä korttia,kun lisää tulee varastoon.eli ota yhteyttä sinne ja palauta tuote jos ei edes vastausta anneta 14 päivän sisällä.