Moro!
Elikkäs tossa muutama vuosi takaperin faija osti Audi A6 3.0 TDI vm 04. Ollaan nyt sitten yhdessä päätetty piristää sitä hieman. Täällä vissiin joku osaisi neuvoa, että mitä on mahdollista tehdä. Ainakin lastu jne. Lastutusta ollaan ensiksi aateltu sekä uutta ahdinta jos se on mahdollista. Kattelin noita lastuja digituningista ja ovat aika arvokkaita (lähes tuhat euroa). Osaisiko joku myös neuvoa liikkeitä/nettisivuja joista katsella viritysosia. kokemuksiakin olisi kiva kuulla.
btw en kaipaa vastauksia tyyliin: "LOL LOL LOL AUdi on paska muN FAIJan bemari vie sen!!!"
Audi A6 3.0TDI viritys
22
16115
Vastaukset 22
- A3 TDI 1.9 -06
Lastulla virittäminen on fiksuinta, puhutaan kuitenkin nyt aika uudesta autosta.
Lastulla tuohon autoon saa teho niin paljon kuin tarvitsee, ja loput rahat sitten alustaan. Samalla tulee ulkonäkökin hoidettua.
Eli joltakin sivulta löysin jokin aikaa takaperin että tehoa tulisi 280 hv ja vääntöä 550nm tuohon koneeseen lastulla, se kyllä riittää viemään ihan kivasti ja paljon tuon yli epäilen laatikon kestävyyttä...
Tuolla lapissa yhdellä isännällä v10tdi räjähti ylilastuttamisen takia....32t€ uusi kone loota.- A3 TDI 1.9 -06
Omassa A3:ssani lastulla tehoa 145hv ja vääntöä 350 nm.
koneen toiminta muttuu bensamaiseksi kierrosherkkyyden osalta, muuten pysyy kaikki dieselin huippuominaisuudet....
lastu http://www.doc-power.com/
tiedustele tuolta omaasikin...
- semmoselta...
...sivulta kuin www.voimaa.com Sieltä löytyy tehon/väännönlisäystä kohtuuhintaan ihan moottorinohjausyksikön tietokoneohjelman päivityksellä...
- tuolta
Toijalan Autosähköstä, samalla mittaavatkin ne tehot kun pistävät lastun.
- ajettavuus...
...kuntoon!
A6 kaipaa ensin kunnon alustatuunausta ja sitten vasta lisää tehoa. Ensi alkuun voisitte vaikka siirtää konetta senttiä taaksepäin.- hp
Paras mitä ikinä oon kuullu .. siirtää konetta taakseppäin siinä tuunauksessa kyllä unohtuu viritykset datapuolelta lastua lentää ennen ja jälkeen koneen siirron vihoviimesenä pakoputkenpäästä vielä pieni lastu lattialle ettei törrötä rööri koukun kanssa samassa linjassa.
- Anonyymi
Saman tien90cm.
- Audi-Man
Jos autossa on vakiona 225 hv ja 450 NM, mihin tarvitset lisätehoa ? En ymmärrä.....
- Kalle
Et ole varmaan ajanut ko. autolla? Tehoa ja vääntöä on paperilla runsaasti, mutta kuitenkin auto lähtee kuin lehmä makuulta. Syy selviää kun vilkaisee mitä auto painaa... 1900 kg alkaa jo tuntumaan noilla tehoilla.
- ph
Kalle kirjoitti:
Et ole varmaan ajanut ko. autolla? Tehoa ja vääntöä on paperilla runsaasti, mutta kuitenkin auto lähtee kuin lehmä makuulta. Syy selviää kun vilkaisee mitä auto painaa... 1900 kg alkaa jo tuntumaan noilla tehoilla.
optimointi ei ehkä ole paras valinta .. pumppu rajaa tehot lastutuksesta huolimatta. Aja vähän aikaa vaikka 200d 123 automaatti mesellä. Auto on loistava kaikin puolin ja kiihtyvyyskin riittää tänäpäivän tarpeisiin,, lainhengessä. Toinen ääripää on sitten benjihyppy 600 metristä ja pakokauhunomainen tunne ,, se köysi tuli siihen proteesijalkaan kiinni kiihtyy vaan ei pysää-
- kebab
Katos tuli just mieleen toi et faijan bemari vie tollaset audit ja näinhän se on. Audi on tollasta 3.0 V6 turbo paskaa.
- ExM3
Joo. Pääs M3:n pannusta kiertokanki pihalle. Kuulemma ihan tyyppivika.
Eipä tarvii tuollaisella enää päästellä.
Haen ensviikolla 3.0TDI Quattro farkun ja Karalan Mikan softapäivitys sisään.
Potkua löytyy 277hv ja vääntöä 550Nm.
Tuli muuten M3:n kajuutta täyteen savua. Onnex ei ollu liikaa vauhtia.
"No more Black Mans Wagons". - voi jucra
ExM3 kirjoitti:
Joo. Pääs M3:n pannusta kiertokanki pihalle. Kuulemma ihan tyyppivika.
Eipä tarvii tuollaisella enää päästellä.
Haen ensviikolla 3.0TDI Quattro farkun ja Karalan Mikan softapäivitys sisään.
Potkua löytyy 277hv ja vääntöä 550Nm.
Tuli muuten M3:n kajuutta täyteen savua. Onnex ei ollu liikaa vauhtia.
"No more Black Mans Wagons".Tartteex kaacuttaa niin vitusti. Kun seraavax octat sen Audin niin cato ettei multitronix sano bänx. Textistäs päätellen kuuloctat toci aikuicelta auton octajalta eix je.
- 222222
voi jucra kirjoitti:
Tartteex kaacuttaa niin vitusti. Kun seraavax octat sen Audin niin cato ettei multitronix sano bänx. Textistäs päätellen kuuloctat toci aikuicelta auton octajalta eix je.
Eipä taida olla multitronic-vaihteistoa....
- rtertrety
rwt
- 1414114
Siihen ei tarvitse mitään lastua vaan uusi ohjelma ladataan vanhan ohjelman päälle (itse asiassa vain parametrit muuttuvat) alkuperäiselle flash-muistille.
Hetken homma. Ja suosittelen jotain laadukasta ohjelmistoa, jossa rajoitettu vääntöä tietyillä kierrosalueilla. - // //
Eiköhän kannattaisi laittaa ne ajo-ominaisuudet ensin kuntoon.
- jyppi1
Laitatin 3.0 TDI:hin EMJ BOWERILLA "lastun". Kiihtyvyys parani 7.3s:ta 6.6 sekunttiin. Maksoi 600€ ja hyvin on toiminut nyt n. pari vuotta.
- 6+9
Moottorin sisuskalut, voimansiirto ja ECU uusiksi sekä iso turbo ja välijäähdytin. Rahaa palaa 50 000e tai enemmän mutta jos viritetään niin ainakin 500hv on oltava muuten kannattaa jättää tekemättä.
- Kustalainen
Olen onnellinen A6 3.0 TDI:n omistaja ja ainoa asia, mitä tarvitsisi lisää, on lähinnä polttoaineen kulutuksen pienentäminen. Jos veisin omaani lastulle, ottaisin optimoinnin polttoaineen kulutuksen suhteen. Oli pienoinen yllätys, kun huomasin Audin hiukkasen janoiseksi. Tietenkin 6-lovinen Tiptronic vie enemmän kuin multipommi, jota ei onneksi saa 3 litraseen myllyyn, kai?
- Ferrari California
Hei,
onko tällä sivustolla mitään kritiikkiä ja valvontaa?
Lapset kirjoittelevat mitä päähän pälähtää (ihme!) ja kuiva sylki suuhun tuo, asiattomia kommentteja.Jotain tasoa kirjoiteluihinne.
Ferrari California - Anonyymi
Optimoinnilla saavutetaan kevyttä hyötyä ja samalla vakio-osat kestävät tehot.
Tuo 2,0 CRDI on vakiona 140 hv ja 300 Nm, optimoituna 165 hv ja 360 Nm.
Eli sain vetohommiin vähän lisää potkua varsin edullisesti = 500-600 €.
Käytännön maatieajossa samalla nopeudella kulutus laski 3-4 dl /100 km tai vaihtoehtoisesti samalla kulutuksella voi ajaa 105 entisen 95 sijaan.
Poikamaisia kiihdytyksiä en ole edes kokeillut automaatilla, sillä kiihdyttely tai rata-ajo ei liene optimoinnin perimmäinen tarkoitus vaan lisää tehoja vakio-osilla.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Venäjä alkaa iskemään Suomen politiikkaan.
Tässä on valtion ja koko länsiliiton päämiehet varoitelleet, että Venäjä alkaa talven aikana taas iskemään hybridisesti.135765Muistelen lämmöllä
Se oli vaikein päätös, jonka olen joutunut tekemään. En pidä valehtelusta, mutta näin sait päätöksen asioille. Rakasti48632- 70619
- 81561
- 39529
- 46500
Jos olen aiheuttanut pahaa, pyydän anteeksi
Jos olen omalla kirjoittelullani aiheuttanut täällä jollekin pahaa mieltä tai sotkenut asioita, niin pyydän sitä anteeks64489Uskon, että saataisiin kaikki selvitettyä
Mutta yhteys on jäissä, minä olen jäässä, enkä osaa tai uskalla enää lähestyä. Se vaan on niin. Naiselta Jos ei ole hyvä36465- 21458
Teinipersu Bergbom lupasi ensimmäisenä euron bensaa
Teinipersu julkaisi Tiktok-videonsa marraskuussa 2021. Videolla Bergbom viittaa bensan hintoja esittelevään kylttiin ja261449- 92434
Vaihdevuodet ja psykoottinen käytös
Estrogeenilla on suora yhteys aivojen välittäjäaineisiin, erityisesti serotoniiniin, joka säätelee mielialaa, impulssiko36401Timo Vornanen.
On siinäkin yksi täystampio. Eipä ihme, että persukannattajat sen eduskuntaan äänestikin.25397Sofia ja Jeffrey yhdessä
Sofia julkaisi instassa kuvan hänestä ja Jeffreystä kuvan, taustalla soi Happy birthday biisi ja Jeffrey kasvot peitetty80395Luottamus
Luotan vain siihen mitä tapahtuu IRL. Anonyymipalstan vihjailut eivät merkitse minulle mitään.86386Onko se loukkaavaa jos pelkkä seksi kiinnostaa?
En tiedä olisiko meillä muuta yhteistä edes. En kyllä oikein osaa nähdä meitä menemässä naimisiin, paitsi ehkä jossain U32376- 13375
- 29374
- 20367
Kangasluoman kirjoitus Lapuan Sanomissa
Ei voi kun nauraa. Nyt tämä henkilö ajaa säästöjä lakkauttamalla kouluja ja sitä myöten tapetaan sivukyliä. Kyseinen h49365