Myös nuoret ovat paheellisuuteen menossa autoratioineen, televiisionista puhumattakaan.
Rannekello - ettekö tiedä että se on synniksi saarnattu
MAAILMANTURHUUS KELLOINEEN
5538
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 5
Vanhimmat
Viha, närkästys, pahuus, pilkka, ilkeät sanat, ahneus, kateus, omavanhurskaus, älä pidä muita Jumalia, älä kiroile, pyhitä lepopäiväsi, kunnioita isääsi ja äitiäsi, älä tapa, älä varasta, älä sano väärää todistusta lähimmäisestäsi, älä tee huorin. älä himoitse lähimmäisesi huonetta ynnä muuta. Kyllä on saarnattu paljon muutakin, laita vaan käytäntöön ja ole minulle ja muille syntisille esimerkkinä.
Kylläpä sinä pienissä piiperrät, jos on sielun autuus rannekellosta kiinni!
Itse en ole tosin käyttänyt rannekelloa vuosiin, kun olen pärjännyt ilmankin eikä ole tullut vanhaan kelloon uutta patteria hankittua. Mutta en ole tajunnut, että asialla on joidenkin mielestä merkitystä sielun autuuden kannalta.
Itse katson tarvittaessa ajan kännykkäpuhelimestani, joka ajaa saman asian. Vai onko kännykkäkin saarnattu synnyksi?
Joillakin on luonnostaan hyvä ajantaju, ja he ovat ajallaan joka paikassa. Mutta näin ei ole kaikilla.
Työttömällä sitä aikaa on, on kello tai ei. On synti ja häpeä, jos kristitty tieten tahtoen ryhtyy työnvierojaksi ja elämään muiden siivellä ja vain välttääkseen omistamasta ajan seuraamista helpottavia käytännön kapistuksia.
Aika kuluu, mittasipa sitä tai ei. Vain iankaikkisuus on ajatonta.
Tuumasi, että rannekello on synti .
Ei se niin ollut ei Jumala ole määrittänyt , että se on syntiä, kyllä se on ihmisoppia .
Jos siitä jotenkin saa aikaiseksi syntikäsitteen , se voi tulla täten . Minä ostan korean kultakellon ja ihailen sitä ylettömästi, siitä voitulla minulle epäjumala, Jolloin se saavuttaa Jumalan syntikäsitteen (epäjumala, epäusko ) Mutta ei tavallinen gronometri, se on vain ajan näyttäjä .
Eiköhän sovita näin .
Rakasta lähimmäistäsi niin kuin itseäsi. Tämä tyhjentää kaiken. Jos halutaan hakea syntisyyttä lähimmäisestä ja hänen toimistaan, niin sitä syntisyyttä ei tarvitse kaukaa hakea. Kaikki olemme syntisiksi luotuja. Se on valheellista jos luulemme, että Jumalamme kaiken antaa anteeksi, vaikka sitä niin luulemme. Anteeksipyynnöstä saamme vain itsellemme rauhan, mutta Jumalan kirjoihin se jää. Tällainen on epäpuhdas ihminen.
Sovitaan vaan , mutta käydään läpi pari seikkaa minä puhuin vain itsestäni , ja oletko käynyt katsomassa mitä niissä kirjoissa lukee .