Lielahti+Lentävänniemi

???
1410057
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 14

Vanhimmat

7v sitten pohtolankadulla, ja oli aivan rauhallista, bussitkin kulki hyvin eikä kauppoihin ollu kauhea matka. Kyllä suosittelen. Lentävänniemen perästä en tiedä, mutta se pohtolan tienoo oli jees.

Äänestä

!!!

Äänestä

kovin nirppanokkainen, toisaalta jos on, ei ole missään hyvä asua.

Kouluja on ja päiväkoteja, terveyskeskuspalvelukin löytyy ja hammashoitola (eri juttu sitten pääseekövastaanotolle). Seurakuntapalvelujakin löytyy kts. Harjunseurakunta.

Yksityislääkärihoitoakin saa kts. Terveystalo. Palveluista löytyy ison liikekeskittymän vuoksi Lielahdesta todella runsaasti, joskin joitakin olellisia puuttuukin.

Alkuasukasväestö suhteellisen järjellistä ja juoppojakin vain rajoitetusti, ne pystyy kyllä kiertämään jollei ole erityisen kiinnostunut ao. väestöstä.

Liikunta maastot aivan käsittämättömän upeat ja ylläripylläri järvi alkaa rannasta. Kesä- ja talviuinti mahdollisuudet ovat hyvät (sanunallinen ranta) ja parikin venesatamaa. Lähes maalaismaiset olosuhteet ulkoilun kannalta, mutta kaupunki mukavuudet, bussit kulkee.

Nuorisoa normaalimäärä ja keskiveto äkäistä.

Äänestä
  • Missä Lielahdessa on liikuntamaastot, ole hyvä ja kerro vähän tarkemmin? Olen kiinnostunut.

    Äänestä

  • yks... kirjoitti:

    Missä Lielahdessa on liikuntamaastot, ole hyvä ja kerro vähän tarkemmin? Olen kiinnostunut.

    tarkoitti Lentävänniemeä, ei Lielahtea.

    Äänestä

  • ... kirjoitti:

    tarkoitti Lentävänniemeä, ei Lielahtea.

    ei tarvii kun liikutella niitä mahanalla olevia ulokkeita niin pääsee kyllä mettään, tahtotilaa se kyllä tosin vaatii, mutta kokeileppas!

    Äänestä

  • Lielahtelaisen kirjoitti:

    ei tarvii kun liikutella niitä mahanalla olevia ulokkeita niin pääsee kyllä mettään, tahtotilaa se kyllä tosin vaatii, mutta kokeileppas!

    Ja Jänissaari on aivan upeaa paikkaa siellä metsässä järven rannalla! Sinnehän oli kuulemman joskus raahattu se yksi näyttelijä Kauniista ja Rohkeista (se joka esittää Brookea) :)

    Äänestä

  • ... kirjoitti:

    Ja Jänissaari on aivan upeaa paikkaa siellä metsässä järven rannalla! Sinnehän oli kuulemman joskus raahattu se yksi näyttelijä Kauniista ja Rohkeista (se joka esittää Brookea) :)

    Thäh? jogu urbanaanilegenda vai?

    Äänestä

hyvä paikka asua. rauhallinen, ei liian suuri, mutta ei mikään pienikään. Lentsussa ei oikeestaan muita palveluja kun lähikauppa, lielahdesta löytyy kyllä kaikki palvelut1

Äänestä

riippuu vähän minkälaista asuntoa ja mistä olet hankkimassa.. lentsussakin on 50 000 Euron yksiöstä yli 500 000 Euron omakotitaloon.

Äänestä

Lielahti - Lentävnniemi akselille. Paikka on todella mukavaa alueellisesti, palvelujden kannalta ja ihmiset ihan kivoja. Häiriöitä taitaa lötyä ainoastaa paikallisten räkälöiden ympäristössä (Liatsunkulma ja Ruusa Kievari Lielahdessa ja Lentsun Krouvi ja Carlos Lentävänniemessä). Ainakin olen kuullut, että erityisesti Liatsunkulman ympäristö on suhteellisen rauhatonta. Esim. Pohtolankatu 21, Peltovainionkadun ja Rientolankadun sekä Ollinojankatu 25 vuokratalot. Mutta Lentävnniemessä rauhallisempaa asua, tosin matkaa Lielahden palveluihin kertyy huikeat 2-3 kilometriä... Vuokrataloja Lentävnniemessä ei taida olla kuin kaksi yhtiötä, toinen vanhempi kerrostalo ja toinen rivitalo. Muutoin on omistusasuntoja rivitaloissa, kerrostaloissa ja omakotitaloissa. Yksi kauppa löytyy, samoin yksi kioski ja mainitsemani pari baaria. Päiväkoti ja koulu sekä nuorisotilat lähellä, bussit kulkee suhteellisen usein ja nuoriso on asiallista. Ei isommin huumeongelmia ainakaan normaalilla silmällä. Jos mahdollisuus on niin muuta ihmeessä Lentävänniemeen. Täältä saat varmasti uusia tuttavuuksia nopeasti, jos itse haluat. Itse olen asunut alueella noin 7 vuotta. Aikaisemmin asuin keskustassa, mutta pois täältä en muuttaisi enää ollenkaan. Täältä on löytnyt niin itselle uudet tuttavuudet kuin lapselle kaverit. Suosittelen

Äänestä
  • Voisko joku kertoa mitkä talot ja kuka vuokraa.

    Äänestä

  • Garfield71 kirjoitti:

    Voisko joku kertoa mitkä talot ja kuka vuokraa.

    siis noita vuokrataloja Lentävänniemessä. Mutta ainakin Sato-yhtymällä on kokonainen vuokratalo osoitteessa Lentävänniemenkatu 4 sekä yksittäisiä asuntoja mm. Jänislahdenkadulla. YH:lla puolestaan on rivitalo Melakadulla. Sitten tietenkin Lielahdessa on useita kyseisten vuokrafirmojen asuntoja, mm. Pohtolankadulla, Peltovainionkadulla, Ollinojankadulla. Lisäksi Lielahdessa on myös Vuokratalosäätiön ja VVO:n asuntoja. Kannattaa mennä asuntoja vuokraavien nettisivuille ja hakea sieltä.

    Äänestä

  • Hei!
    Lentävänniemen koululla toimii lähikirjasto, avoinna ma,ti, to klo 13-19, ke,pe,la klo 11-15.
    Käyttäkää hyväksenne! Tervetuloa!
    Kirjaston puh 03-5654 2711 ; email [email protected]
    www.tampere.fi@kirjasto/lniemi

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


millasta paikkaa asua? kirjoitti:

???

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu