"Kannabiksen lääkekäytöstä on tulevaisuudessa tulossa yksiselitteisesti laillista, kun sosiaali- ja terveysministeriö saa alan lainsäädännön selkiytettyä, kertoo Aamulehti."
http://www.kaleva.fi/plus/juttu701650_page0.htm
http://www.kaleva.fi/plus/juttu701650_page0.htm
Vastaukset 18
Vanhimmat
STT julkaisi tämän laillistamisuutisen tänään 27.12.2007. Nyt se on mediassa laajemminkin. Aiemmin uutinen on julkaistu yle:n toimesta.
Jos joku vielä kokee hysteriaa aiheen takia, niin suosittelisin antamaan ajatuksen sille kannabiksen todelliselle vaikutukselle, joka mainitaan uutisissa.
Krooninen, jatkuva ja kova kannabiksen käyttö suurilla määrillä aiheuttaa työkyvyn palautumisen.
http://www.iltalehti.fi/uutiset/200712277023351_uu.shtml
http://www.mtv3.fi/uutiset/txt/kotimaa.shtml/arkistot/kotimaa/2007/12/594635
http://www.mtv3.fi/uutiset/kotimaa.shtml/arkistot/kotimaa/2007/12/594635
http://www.iltasanomat.fi/uutiset/kotimaa/uutinen.asp?id=1469579
http://www.uusisuomi.fi/kotimaa/8921-al-kannabiksen-laakekaytto-aina-lailliseksi
http://www.suomenkuvalehti.fi/sk-netti/uutisia-lyhyesti/al-kannabiksen-laakekaytto.aspx
http://www.ksml.fi/uutiset/kotimaa/kannabiksen-lääkekäyttö-aina-lailliseksi(47431).ece
http://plaza.fi/kotimaa/al-kannabiksen-laakekaytto-aina-lailliseksi
http://www.kaleva.fi/plus/juttu701650_page0.htm
On hieno asia, että kannabiskin siirtyy päihdekäytöstä lääkekäyttöön niille jotka sitä tarvitsevat.
Samalla tavalla kun esim. morfiini on vain lääkekäytössä. Ei päihdekäytössä.
Muuten... mistä mediasta löytyi lause...
"Krooninen, jatkuva ja kova kannabiksen käyttö suurilla määrillä aiheuttaa työkyvyn palautumisen" ?
Naurettava syy että yksi saa helpotusta selkävaivoihin , niin pitäisi tuoda huumausaine jossa on paljon negatiivista vaikutusta tarjolle.
Kyllä on pirulla sormet pelissä.
En enää polta , mutta silloin kun poltin yritin monta kertaa itsemurhaa ja polttaminen aiheutti jälkimasennusta , harhoja, makean syömistä ja laiskuutta.
(lainaus alkaa)Muuten... mistä mediasta löytyi lause...
"Krooninen, jatkuva ja kova kannabiksen käyttö suurilla määrillä aiheuttaa työkyvyn palautumisen" ?(lainaus loppuu)
Juttu löytyy mm. Kalevasta:
"Turun Linnan Apteekin apteekkari Markku Knuutila kertoo, että kannabiksen lääkekäyttö on helpottanut turkulaismiehen selän hermovaurioista johtuvia kipuja. Knuutilan mukaan mies ei pystynyt vuosi sitten edes nukkumaan, mutta nyt hän on palautunut työkykyiseksi."
Ole hyvä.
"Naurettava syy että yksi saa helpotusta selkävaivoihin , niin pitäisi tuoda huumausaine jossa on paljon negatiivista vaikutusta tarjolle."
Kannabista saa tällä hetkellä jokainen omassa kotonaan asuva jos haluaa. Siemenet voi ostaa siemenpankeista ja mullan vaikkapa rautakaupasta (K-Rauta) ja lamput mistä sitten haluaakaan ostaa. Vaikkapa Siwasta tai Lidlistä. Täten väitteesi huumausaineen tarjolle tuomisesta on naiivi. Kannabis on jo tarjolla.
Tiesitkö, ettei lääkekannabis auta suurinta osaa kannabiksen käyttäjistä suoraan. Se kuitenkin parantanee kannabiksen mainetta, kun otetaan kannabiksen hyvätkin puolet esiin. Tämä saattaa lisätä keskustelua kannabiksesta. Lisää keskustelua, lisää faktoja. Loppujen lopuksi saattaa käydä niin, että kannabis dekriminalisoidaan, eli sen käytöstä ja kasvatuksesta ja hallussapidosta ei enää rankaista. Tämä vähentää kannabisongelmaa ja tätä kannabiksen käyttäjät haluavat. Ongelmia ei tule lakaista maton alle, vaan ongelmiin pitää pyrkiä etsimään lääke.
"En enää polta , mutta silloin kun poltin yritin monta kertaa itsemurhaa ja polttaminen aiheutti jälkimasennusta , harhoja, makean syömistä ja laiskuutta."
Joo, ei se kannabis kaikille sovi. Ehdottomasti suurimmalle osalle kannabis ei kuitenkaan aiheuta itsemurhamietteitä, päihtymyksen jälkeisiä harhoja tai masennusta. Joten älä yleistä.
Lainatessa tulee ensin sisäistää se, mitä halutaan sanoa, ettei sanomaa tule vääristettyä. Sitten on vielä erikseen pidettävä huoli, että lainaus on riittävä asian selvyyden kannalta. Hyvän esimerkin huonosta lainaamisesta saa aikaan vaikka näin:
Jee jee!
Tänää luki kaikissa valtamedioissa, että: "Kannabis on kuitenkin huumeeksi luokiteltuna ongelmatapaus."
Nyt se on siis tunnustettu. Kannabis on huumeeksi luokiteltuna ongelma. Jokohan hallitus on aloittanut valmistelut sen suhteen, että se saadaan alkoon?
Eli, lainaus on todellinen. Lainattu kohta on kuitenkin irti asianyhteydestään. Toki sen painoarvoa voi lisätä vielä sillä, että se on STT:lta. Johtopäätös on kuvitteellinen.
Mielikuvia voi rakentaa monella tavalla. Kuten vaikka sillä, että thc on rasvaliukoista.
Tämähän oli monissa muissakinn lehdissä, mutta ei missään sanamuodolla ....
" Krooninen, jatkuva ja kova kannabiksen käyttö suurilla määrillä aiheuttaa työkyvyn palautumisen"
On suuri ero Turun Linnan Apteekin apteekkari Markku Knuutilan sanomaan.
" Krooninen, jatkuva ja kova kannabiksen käyttö suurilla määrillä aiheuttaa työkyvyn palautumisen"
Tuon lauseen ymmärtäminen on vaatinut aika pitkää palstan seuraamista. Kyseessä on irvailu eräälle palstan vakionarkofobille - ajalta, jolloin sinua ei vielä täällä näkynyt.
Ai niin, anteeksi että sairastuin skitsofreniaan, enkä kuollut... Se kun olisi ollut ilmeisesti toivottavampaa, kun kuolema ei ole mielestäsi pahin. Joten HV:t vaan sinnepäin.
Muutenkin alat olla lähellä niitä rajoja, joiden toisella puolella alkaa jo jonkinlainen kuvotus mediapersoonaasi kohtaan.
Tästä tapauksesta on kyse
http://www.hs.fi/omaelama/artikkeli/Ei mikään pilviveikko/HS20061217SI1VS0373c
" Krooninen, jatkuva ja kova kannabiksen käyttö suurilla määrillä aiheuttaa työkyvyn palautumisen"
Kyseinen lause on tässä tapauksessa totta. Aamu alkaa kannabiksella ja päättyy kannabikseen. Todella vahvaa kannabiskukintoa suuret määrät joka ikinen päivä. Lääkkeeksi.
" Krooninen, jatkuva ja kova kannabiksen käyttö suurilla määrillä aiheuttaa työkyvyn palautumisen"
On vähemmän liioittelevaa väittää, että kannabis aiheuttaa aina tätä, kuin väittää, että kannabis aiheuttaa esim. skitsofreniaa.
"On suuri ero Turun Linnan Apteekin apteekkari Markku Knuutilan sanomaan."
Sinun mielestäsi 660g kannabista vuodessa ei ole kroonista, jatkuvaa kannabiksen käyttöä suurilla määrillä? Sinä olet menettänyt otteesi täysin mies.
Ei se nyt ihan noinkaan mee, Turkulainen kipupotilas saa käyttää sitä 2 grammaa pvässä. Eli aamulääke,sit pvä lääke,iltapäivä lääke ja sit viel iltalääke. Lääkeannos on siten 0,5 grammaa per kerta,joko poltettuna tai sekoitettuna vaikka kaakaoon. Ettei toi nyt niin suuri määrä oo,sama ku ottas 4 pillerii pvän aikana. Eikä Knuutila oo sanonu et kova kannabiksen käyttö suurilla määrillä aiheuttaa työkyvyn palautumisen,koska sehän tota prosessii valvoo et kaikki menee niinku laki sanoo ja laki sanoo ton kahen gramman olevan sopiva annos ja niin ilmeisesti on ku Turussa voidaan noin hyvin,vaik on vaikee hermovamma,jota ns terveitten on kovin vaikea ymmärtää,ennen kun se omalle kohdalle sattuu. Tsemii vaa sinne Turkuun "Aulikselle" jonka ansiosta moni kipupotilas viel kiittää sua iltarukouksessa.
Oot ihan oikeessa,olen kanssa kipupotilas ja joudun syömään tällä hetkellä 5-6 0,4 Temgesiccii pvässä,sit on Dolan 1-3 krt pvässä,Triptyl yöksi (joku kipukynnystä nostava lääke) ja viel unilääke. Et ohan tos tota arsenaalii vaik muille jakaa ja sit noitten sivuoireet päälle mitä esim Temgesic teettää oksettaa,tulee huono olo ja pahimmassa tapauksessa monen päivän migreeni. Et kyllä toi 2 grammaa kannabista tuntuu aika pieneltä määrältä,ku vertaa mitä nyt täytyy syödä et jotenki pärjää päivän askareista ja kaikki viel synteettistä moskaa,joihin jää viel kaiken lisäks riipuvaiseks ku niit tarpeeks kauan syö,voihan siihen kannabikseenki jäädä koukkuun,mut epäilempä ettei tuu samanlaisii vierotusoireita,jos haluut lopettaa sen ja vaihtaa lääkitystä.Et kyl tosiaan käytän ennemmin kannabista,joka on sentään luonnonlääke,toisin kuin nää myrkkyhuume lääkkeet,joista et tiedä edes mitä mikäkin sisältää.
Onks sul ihan oikeesti kaikki kohdallaan? Eikö muut kivusta kärsivät saisi sitten käyttää kannabista lääkkeenä kuin vain yksi? Eikös näillä huumeopiaateilla oo mitään negatiivisii puolii? Mitä lie tzernoo oot imeny,jos ihan itsari oot miettiny,sun muut harhat ja jälkimasikset. Ootkos koskaan miettiny mitä nää huumelääkkeet teettää ihmisen psyykkeelle ku niit 10 vuotta syöt ja pakosta?
Kaverin perheessä lapsi rauhoittui kun sille juotettiin olutta, joten vapautetaan vaan kannabis, saadaa lisää narkkareita,pilvestä piriin.
Vauvan suuhun on kaadettu 4,5% luotinta, koska sillä oli nälkä, kakat housussa, nukutti tai vatsaa kivisti.
Tästä seuraa, että millään ei ole väliä, josta seuraa se, että ihmiset saavat pitää kannabiksensa laillisesti.
Koska laillinen kannabis tulee vähentämään huumeiden käyttöä ja niiden aiheuttamia ongelmia, niin saadaan lisää narkkareita.
Ajatuksesi kulku alkaa hahmottumottumaan.
Vielä, kun kerrot, mitä tarkoitat narkkarilla?
Onko se sellainen itsestään ja lähimmäisistään välittävä mukava tyyppi, joka aiheuttaa sen, että enää ei kaadella vauvojen suuhun psykoaktiivisia hermomyrkkyjä, vaan vaihdetaan vaipat, ruokitaan, röyhtäytetään, pidetään päivä rytmistä huolta ja mahdollistetaan tarvittava lepo?
Jos ajatuksenkulkusi on tätä, niin lisää narkkareita!
Anteeksi vain, mutta kannabis tulee jo lääkkeeksi, etkä SINÄ MAHDA SILLE YHTÄÄN MITÄÄN!
Tiedän, että sinä kieriskelet siellä vitutuksissasi, mutta ota kossua se auttaa - Tuhoamaan kaltaisesi ääliöt nopeiten!
Tällaisella et saa mitään hyötyä irti. Kiroilu ei tee viestiäsi vakuuttavammaksi. Asiasisältöä tässä viestissä ei ole lainkaan.
Tällaiset viestit aiheuttavat pelkkää vahinkoa kaikkien kannabiksen käyttäjien imagolle. Lukijat katsovat kieroon "Kyllä sillä varmaan on jotkut vierotusoireet päällä kun noin agressiivinen on..."
Kommentoi mielummin asiallisesti viestejä. Jos sinulla ei ole varsinaista sisältöä viestiin, jätä se kirjoittamatta.
Koitetaan mielummin viedä keskustelua eteenpäin ja luoda sitä positiivista kuvaa meistä :-)
Laillinen kannabis maksaa vuodessa 8760 euroa. Siihen päälle lääkärikulut.
Kela-korvattavuutta ei ole, joten kaikki menee potilaan omasta pussista. Laillinen kannabis on siis lääkkeenä potilaalle aivan hiton kallista. Maksa tätä sitten sairauspäivärahasta, jollei vakuutus kata.
Tämän hintaisena kannabista käyttävät tuskin ajautuvat laillisen kannabiksen pariin, joten voidaan olettaa, että terveydenhuollon piiriin tällä ei käyttäjiä saada. Ainoa järkevä vaihtoehto on se, että reseptiin aletaan suhtautumaan käyttölupana, jolloin halvemmasta rinnakkaisvalmisteesta tulee käyttäjälleen laillista.
(Tai vielä parempaa, saadaan kannabikselle laillisia kotimaisia rinnakkaisvalmisteita ja kela-korvattavuus)