tuliko syötyä jouluruokia,
Oliko aikaa ystäville/sukulaisille,
mietitkö, mitä joulu merkitsee sinulle,
tunnetko, onko joulu nyt paremmalla puolella.
Luin tuota 60 palstaa, ja siellä on toiveita että joulu pitäisi kieltää,siellä jaetaan perintöä, puhutaan kuolemasta.
Ollaanko me sitten 60 , jo odottamassa ainoastaan näitä ikäviä ajatuksia, ei kai sentään.
Olihan 50 , kuitenki Essollakin pistetty tanssit pystyyn, täytyyhän meidän elää, mennä ja nauttia elämästa, eikös vaan.
Vai mitä olet mieltä, yks piristys on päivän pelastus, sanotaan. Naatitaan, ei synkistellä.
Oliko aikaa ystäville/sukulaisille,
mietitkö, mitä joulu merkitsee sinulle,
tunnetko, onko joulu nyt paremmalla puolella.
Luin tuota 60 palstaa, ja siellä on toiveita että joulu pitäisi kieltää,siellä jaetaan perintöä, puhutaan kuolemasta.
Ollaanko me sitten 60 , jo odottamassa ainoastaan näitä ikäviä ajatuksia, ei kai sentään.
Olihan 50 , kuitenki Essollakin pistetty tanssit pystyyn, täytyyhän meidän elää, mennä ja nauttia elämästa, eikös vaan.
Vai mitä olet mieltä, yks piristys on päivän pelastus, sanotaan. Naatitaan, ei synkistellä.
Vastaukset 19
Vanhimmat
vaan kyllä joulun mieli oli taas hakusessa.
Kaikkee erilaista jouluun liittyvää tein mutta mieli
jouluinen oli hakusessa.
Esim,kävin jouluaamuna kirkossa,jouluruokia söin ihan iisisti ettei ähkyä ollut,alkon tuotteita vain napsujen verran,radiosta rauhoittavaa jouluohjelmaa.
Tapanina kävin joulutarinan kattomassa elokuvissa ja
nyt voiskii jo aatella ohi on.
Luulen että jos lunta ois ollu maassa niin mieli ois ollu toinen,,,,vaan satoi vettä.
Kai sitä lapsuuden tunnelmaa hakee,,,en tiedä missä vika.
tai juuri ja juuri ruoka riitti, aattoateriaan.
Joulupäivänä käytiin jo huoltoasemalla syömässä koko perhe ja Tapanina naapuritalossa olevassa baarissa.
syy ei ole rahanpuute, vaan se että lähes kaikki on liikasyömisen taipuvaisia, jos herkullista ruokaa on kotona.
Tänä vuonna todella juteltiin, eikä ähkytty.
...kysymästä, Joulun päivät sujuivat mukavasti:)
Myös sama täällä kuin Sinullakin, lumeton luonto veroitti "joulun Tunnelma" pisteitä aikas rankalla kädellä:(
Joskus riittää muutama kiva sana lämmittämään koko päivän=)
sitten oli lumeton joulu keskisuomesta etelään,eli ei mitään uutta.
Sukulaisten tapaaminen ei saa olla velvollisuus sillä sitä velvollisuutta ei ole kaikki on vapaaehtosta muuten se ei ole mukavaa vaan ahdistaa.
ole sitä pakolliseksi väittänytkään, sukulaiset kuuluu jouluuni ainakin minulla.
...ainakin Meillä, Lapset, lastenLapset, Ystävät ja osa Naapureista (Ne jotka ovat tulleet läheisiksi, hyvinkin)=)
No kyllä meni joulu hieman alavireisesti, hautajaisasioita järjestellessä. Ei se kuule katso kymmeniä, kun lähdön aika koittaa. Elä tänään, koska huomisesta et tiedä.
tuo aloittajakin tarkoittaa.
sopvasti, makeisia sopivasti, ei ähkyn tunnetta.
Lapsia perheineen joulun vietossa, ja nuorin on 3kk. ikäinen.
On ollut ihanaa viettää isolla porukalla joulua.
Seitsemän ihmistä on ollut yövieraina.
On saunottu joka ilta, ja eilen oli jopa mahdollista tehdä lumi-ukkojakin iltasella, se oli lasten mieleen, vaikkakin itsekkin olin aivan liti märkä. Hauskaa oli.
Haikeaa on huomenna kun kaikki lähtee matkalle, kotiinsa. :(
et sitä Joulua vieläkin odottaa niin kauheesti, ja kivaa oli, mut mukava taas palata arkeen ja siivota sotkut :)!
ettei 60 osastolla saa kirjottaa muuta kun synkisteleviä juttuja. BilMan pitää joukkonsa kurissa ja kaidalla tiellä!
- kun siellä vierailee lukemassa palstaa, on siis ihme jos ei masennu itsekkin, on aiheet niin alakuloisia, siellä suorastaan sairastuu.
70 palstakin on pirteämpi aiheineen, ja eikös siellä ole sama sefu.
uskalla revitellä ja suurin osa on jo niin masentunutta, että on lakannut kirjoittamasta mitään.
60 on se kuolemanpelko suurimmillaan, eläkettä piisais ja aikaa mutta jos sitä kuitenkin potkaisee tyhjää ennen nitrodiskoa?.
70 on sitten se rauhallinen alistuminen, rahat palaa Viagraan ja tulee syötyä liian vähän ja jäsenet näyttävät liian isoilta, mikä toisaalta voi olla ihan hyväkin.
80 sitä on yksinäinen kun kaverit ovat poistuneet tästä maailmasta ja käyttökelpoiset kirjoittelee 50 :lle.
90 Sitä aamuisin ihmettelee että mitä hittoa? Enkö minä kelpaa sinnekään?
100 Jutut käyvät vaan hurjemmiksi ja pilaavat nuorten sairaanhoitajien moraalin. Vanhemmat hoitsut sitten yrittävät rauhoittaa että totta se ukko puhuu, mutta odota nyt vielä vähän aikaa suostu sille vasta viikon päästä.
-
menoin. Sen verran tuli taas turhaa painolastia syötyä että liikunnalle on tilausta. Toivottavasti päivät tästä kirkastuvat niin lenkille tekisi mieli paremmin lähteä.
Joulu ei kieltämällä mihinkään häviä. Rahansa voi antaa pois vaikka heti. Kuolema tulee, ei sitä tarvitse hoputtaa. Hoidetaan nyt tämä elämä hyväksi kun se kohdalla on.
Joulun vietto sujui,tosin pienin muutoksin.Vieraita tuli ja meni.
Tänään ostin jo uuden kinkun paistettavaksi,
kun entisestä jäi vain luu käteen ja kilo vartaloon.:)
kotosalla perheen ja sukulaisten kanssa.
Jouluruokia ja herkkuja tuli syötyä niin,
että nyt painiskelen ylimääräisten kilojen
kanssa.
Lapsuudesta saatu perinne, joka jatkuu meillä
sisarusten kesken, on toisten muistaminen
lahjalla. Jouluisten valmisteluiden jälkeen on aina
kiva rauhoittua viettämään joulua.
Nyt odottelen vain, että tammikuu menisi nopeasti
ja päivät pitenisi.:)
Ihanaa, ne hirvittävät joutenolopäivät on ohi ja saa mennä normaalisti työhön. En kyllä jaksaisi tällaisia lötkötyksiä yhtään pitempään, ainakaan selvin päin.
Mulla oli täällä pienessä kämpässä kolme nuorta miestä ja sen lisäksi koko Joulu töitä, et nyt vasta on se ihana rauha :)