Kotimaisten prujujen hinta

klpro

Eli jokainen on varmastikin huomannut seuraavan :
Kotimaisten patruunoiden ja lataustarvikkeiden roima hinnannousu ei näytä loppuvan. Samalla on voitu todeta laadun ja saatavuuden huononevan, esim. Lapuan piekkarin panokset täyttä sontaa, nyt myös jo edustusampujien mielestä. Ja hinta 50-100% enemmän kuin ulkomainen merkki.
Ruudin saatavuus surkea, toimitusajat paria kuukautta, ennen sai maksimissaan parissa viikossa. Hinta nousut vuodessa 10 eur/kilo (kivääriruudeilla)

Kotimaisten pistooliluotien valmistuksen loppuminen, enää Tomppa tekee ja hyvin tekeekin. Ja todella toivoisin että resurssit riittäisivät heillä myös aloitella kiväärinluotien tuotantoa laajemminkin . Lupaa ostaa vuodessa itselleni riittävästi ja viedä myös kavereille

Kotimaiset patruunat ovat mielettömän kalliita. Kysyin mm. tänä päivänä .223 patruunoiden hintoja. Lapua 55 grs FMJ 1,20 eur /kpl !!
Eli tämä hinta lajittelemattomasta, keskiverto komponentein ladatusta urheilu ja harjoitus patruunasta!

Lapuan kiväärinhylsyjä saa laatutietoinen asiakas ostaa 1-3,5 eur/kpl!!

Miksi näin on?? Tottakai materiaalien ja työn kustannukset ovat nousseet, mutta ei asiakkaan takalisto kestä maksaa.

Olen aina liputtanut kotimaisen patruunan ja latausmateriaalin puolesta, silloinkin kun raapustelin aselehtiin juttuja, minulle ei maksettu kotimaisen kehumisesta, mutta kehuin silti. Ihan siksi että hinta ja laatu olivat balansissa.

Onko maailmalla niin paljon hyvin maksavia asiakkaita, että hinnat voidaan repiä taivaisiin??. Eihän hullu ole se joka pyytää, vaan se joka maksaa.

Vai onko taustalla jo kotimaisen lataus ja patruunateollisuuden lopullinen alasajo?? Eli kun ostajat vähenee, viedään mankelit sinne missä niitä tarvitaan.

En todellakaan voi käsittää mikä juttu on meneillään, silloin kun nuo edellä mainitsemani teollisuudenhaarat ajettin fuusioon globaalin kilpailun nimessä, niin homma alkoi lipsua.
Monikaan nuoremmista toiminta-ampujista ei liene ladannut saati ampunut kotimaisia reukun ja pistoolin luoteja?? Eli Lapuan ja Sakon..

Jokaikisessä paikassa jossa kotimaista patruunaa myydään, lupaan toimia vastedes seuraavasti : Kysyn kohteliaasti hintaa ja mietteliäs ilme naamallani mietin kappalehintaa ääneen.. Kiitos ei, vastaan, ne ovat liian kalliita minulle.. Hyvää päivänjatkoa.

Ja tiedän että kauppias on kanssani samaa mieltä Eiköhän jakelun kautta ala palautetta mennä tukkuportaaseenkin!

Ja tavoistani poiketen alan hamstrata varastoon, tai oikeastaan olen jo alkanut.. Ihan sen päivän varalle, kun ei oikeasti rahat riitä!

2

449

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • fennoman

      ...joku muukin suunsa puhtaaksi kehutun kotimaisuuden palvojille.Järjettömyys patruunoiden hinnassa senkun etenee.

      No nyt kun ihmiset alkavat ostaa enemmän ulkolaista,nousevat niidenkin hinnat ylöspäin,niin tehtiin ennen euroihinkin siirtymistä ja sama jotkuu koko ajan.

      Otetaan vaikka S&S 7,62x25 panokset jotka maksoivat ennen euroihin siirymistä n.30 mk josta hyppäsivät 50 mk ja nyt hintana n.30 euroa/50 kpl .Norincon 7,62x39 panoksia sai markka-aikana 20 kpl rasian 20 markalla,Sellierit taisivat olla 25 mk.

      Kun taas miettii oman palkan nousua,se ei oikein täsmää.

      • Turuse Rietu.

        Aatelkoopas ku kilo kivvääriruutiloeta onnii noossunna 10€. Kilolla sup kumminnii korkkipyssy .308 Winnii 333,33333 patruunoo. Hinta noosoo site yhelle patruunalle 3senttijä. Ee ies tulitiku 5 senti mita vertoo. Eehä se savolaeste rahoessa tunnu missää.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Kannattaako suomalaisen duunarin enää äänestää vasemmistopuolueita

      sillä eivät ne tunnu kovasti ajavan suomi-duunarin etuja. Jos katsotaan Vasemmistoliittoa, niin sehän on ihan feministi
      Maailman menoa
      209
      5828
    2. Jaaha, sitä on vasemmistoryhmä käynyt häiriköimässä Purran kodin vieressä

      On näköjään iso lakana levitetty puiden väliin, jossa lukee mm. "Haista vi*** Riikka Purra". Tunkekaa leikkaukset pers..
      Maailman menoa
      107
      5707
    3. Professori: Maahanmuuttajien rikollisuutta hyssytellään - hävytöntä

      Kriminologi Jukka Savolaisen mukaan ikä ja vaikeat olosuhteet eivät riitä selitykseksi. – Tutkitun tiedon valossa sanoi
      Maailman menoa
      204
      4738
    4. Mistä kummasta voi johtua se, että vasemmistolaiset usein häpeää itseään

      voiko se johtua esim. köyhyydestä? Ja tästä on siis ihan suomalainen tutkimus olemassa. "Suomalainen tutkimus osoittaa
      Maailman menoa
      52
      4083
    5. Sanna-kulttilaiset hehkuttaa edelleen Marinia, vaikka esim. Sote oli susi jo syntyessään

      mutta kulttilaiset eivät ole järjen jättiläisiä, ja sanoihin Lasse Lehtinenkin, että Suomessa on pohjoismaiden tyhmimmät
      Maailman menoa
      68
      4017
    6. Marin teki sen mihin muut eivät pystyneet, vei susi-Soten maaliin

      ja sitten hävittyjen vaalien jälkeen lähtikin vastuuta pakoon...... "Professori: sote-uudistus on täysi susi. Sosiaali
      Maailman menoa
      32
      3618
    7. En koskaan tule sinulle tätä kertomaan

      Kun kirjoitin sinulle viimeisintä viestiä, huomasin kyynelten valuvan poskiani pitkin.
      Ikävä
      38
      1623
    8. Demokratian uhka: Perussuomalaiset ja polarisoiva "me ja muut" -ajattelu

      Laurence Rees varoittaa, kuinka demokratian heikkeneminen ja autoritaaristen liikkeiden nousu voidaan liittää "me ja muu
      Maailman menoa
      1
      1553
    9. Saatoin tehdä elämäni isoimman virheen

      Otsikko kertoo kaiken. Miksei kaikki voi olla yksinkertaisempaa?
      Ikävä
      130
      1450
    10. Kova ikävä parittelukumppania täällä korvessa

      Mutta muuten kyllä on rauhallista.
      Ikävä
      29
      1169
    Aihe