xenon poltin vai ballasti rikki?

apuva....

Eli apukuskin puoleinen lamppu rupes reistailemaan. eka se sytty mutta sammu sit 5-20s päästä ja teki sitä aina välillä. Yleensä ku ajoi jonkin aikaa ja käytti parkeilla niin sytty sit uudestaan, mut enää ei syty millään konstilla... kummassa sit vois olla vika.

4

12304

    Vastaukset 4

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • mekaanikko

      vaihdattaa uusi polttimo merkkiliikkeen pikahuollossa, nimittäin saattaa olla perin vittumainen vaihtaa ja ettet saa tälliä käsillesi. Pelkkä polttimo maksaa 70-150€.

      • Juzu_84

        Kokeile vaihtaa poltin puolelta toiselle jos ei syty niin varmaan arvaat sitten että missä vika. Jos poltin on entinen niin kannattaa uus ostaa vaikka katuauto.fi:stä tai meronet.comista niin pääsee paljon halvemmalla mitä merkkiliikkeestä ostettaessa.

        Oireet viittaisivat ballastin hajoamiseen, mulla teki just samoin ku ballasti sanoi yhteistyösopimuksen irti. Vanha irti, uus paikalle ja sillä selvä.


      • autotalli.mekaanikkoko

        Ei paljoa sen kummoisempi vaihtaa kuin normaali halogeenikään. Taidat olla aikamoinen mekaanikko.

        Aloittajan kaltaisessa tilanteessa ekana pitää vaihtaa toiselta puolelta ballasti ja kokeilla syttyykö poltin, jos ei syty, niin polttimossa vika, jos syttyy niin ballastissa vika.


      • kun.et.tiedä.älä.hölise
        autotalli.mekaanikkoko kirjoitti:

        Ei paljoa sen kummoisempi vaihtaa kuin normaali halogeenikään. Taidat olla aikamoinen mekaanikko.

        Aloittajan kaltaisessa tilanteessa ekana pitää vaihtaa toiselta puolelta ballasti ja kokeilla syttyykö poltin, jos ei syty, niin polttimossa vika, jos syttyy niin ballastissa vika.

        No se vaihtamisen kummoisuus riippuu ihan autosta.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Suomalaisten pinna paloi - Ärsytys iskee uudesta TTK-juontajasta "Eihän tälle voi kun nauraa"

      Oliko Veronica Verho hyvä valinta TTK-juontajaksi? Uuden TTK-juontajan henkilöllisyyttä on arvailtu siitä asti, kun Va
      Suomalaiset julkkikset
      113
      2341
    2. Mitä tapahtuu?

      Mitä tapahtuu Humalojalla? Poliiseja talon ympärillä ja paljon ihmisiä pitkin pihoja???
      Haapavesi
      30
      1157
    3. Mitäpä luulet että tykkääkö

      kukaan kaivatustasi ?
      Ikävä
      106
      953
    4. T rakastan sua

      vaikket sitä usko
      Ikävä
      71
      942
    5. Suomi on viittä vaille sodassa Venäjän kanssa...

      ...syynä tähän on kokoomuslainen presidenttimme Stubb. Hän on ainoa eurooppalaisen maan johtaja, joka kärkkäästi ja taha
      Maailman menoa
      611
      912
    6. Varmaan aika moni

      Haluaisi sinut enemmän kuin mielellään
      Ikävä
      48
      855
    7. Miksi et lähesty minua

      Jos kerran kaipaat, mies? Mitä pelkäät?
      Ikävä
      85
      790
    8. Olen vähän epävarma siitä, oletko kiltti

      Nainen, ensivaikutelma oli, että olet tosi hyväsydäminen eli siinä mielessä harvinaisuus. Eli et mene virran mukana, etk
      Ikävä
      76
      680
    9. Kai sä olet

      Luovuttanut mun suhteen.
      Ikävä
      70
      666
    10. Herkkä, hellä, aurinkoinen, kaunis upea, valonsäde on hän nainen

      Ja myös fiksu, älykäs ja luonnonläheinen. Erittäin mielenkiintoinen ja kiltti ihminen. Haluan tuntea hänet, koska kaik
      Ikävä
      31
      666
    Aihe