Kävin eilen jumbossa. Mieleeni jääneet tarjoukset eri kaupoista: pinsetit suurennuslasilla -70%, joka oli ainoa kauppakeskuksesta bongaamani 70%:n tarjous. Erikoistarjouksessa keskimäärin 30%:lla enemmistö ja lähinnä vaatteita ja mattoja. Minua kiinnostamattomia päivittäisiä hyötykäyttötuotteita ei ollut tarjouksessa.
Pelikonsolien hinnat normaalihintaisia, samoin pelit normaalihintaisia.
Autojonokin jäi mieleeni, kaikki paskat samaan aikaan liikkeellä. Ja kahvilassa niitä istui vilkuilemassa ohikulkijoita. Kallista kahvia juomassa, ihan huvitti. Itse juon kyllä ilmaiseksi muiden keittämät kahvit tai kotona tarjouksesta ostamaani kahvia.
Sekundatuotteet alennuksessa mitkä ei mene edes alennuksellakaan helposti kaupaksi
2
709
Vastaukset
- nonnis ja näin
jumbossa minäkin kävin heti ekana ale pvänä klo 930 jotta valttaisin kauhean ryysiksen. ostin yhdet kengät joita olin kuolannut jo pitkään mutta siitä nuoriso muoti kaupasta en kyllä sellaisia kenkiä olisi ostanut oikeaan hintaan, en hitossa! mutta aleissa hintakaan ei ollut juuri mitään. olin niin tyytyväinen etten ole edes harkinnut ostavani pitkään aikaan mitään. olen sentään shoppailu hullu :D melkeinpä riippuvainen. monissa kaupoissa kyllä näkee kuinka aina joka ikisessä alessa samat tuotteet kiertävät. sisään ostaja tehnyt mogan ja hommannut ison erän jotain mikä ei edes -80% mene kaupaksi.. helppohan ne on laittaa aleissa aina esille et jos taas joku hassu muutama ostais jonkun " ihan kivan" paidan halvalla..
- Pelikauppias
Pelejä ja pelikonsoleita ei myydä alnnusmyynneissä joulun jälkeen sen takia, että niissä on mitättömän pienet katteet. Konsoleissa keskimäärin 0-5% ja peleissäkin max. 10%.
Pelejä myydään alennuksella vain silloin, jos jonkin pelin maahantuoja on tehnyt jonkun kauppiaan kanssa jonkin kampanjan tai sitten kauppias itse dumppaa liikaa varastoonjääneitä pelejä tappiolla pihalle.
Konsoleita on alessa vain silloin kun pelikonsoleita halutaan käyttää ns. "sisäänvetotuotteena", eli niitä myydään tappiolla jotta saataisiin houkuteltua asiakkaita liikkeeseen ja kauppias toivoo että nämä asiakkaat sitten ostaisivat samalla muutakin kuin sen tappiolla myytävän konsolin.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Kun Arman Alizad puolusti hiihtäjä Vilma Nissilää sanomalla
"älä välitä sekopäistä Vilma", ja kun siitä kerrottiin täällä, niin sekopäinen mukasuvaitsevainen teki siitä valituksen533276Venezuela on hyvä esimerkki vasemmistolaisten pahuudesta
Jokainen tietää, että Venezuelassa on pitkään ollut Chavezin ja Maduron vasemmistohallinto. Maan talous on romuttunut,672663Trump muka öljyn takia Venezuelaan? Pelkää mustamaalausta
Kertokaapa mistä tuollainen uutisankka on saanut alkunsta? Näyttäkääpä ne alkuperäiset lähteet, minä en löytänyt mitään672476Ei tule uni
Kuten epäilin. Onneksi viime yön sain ihan hyvin nukutuksi. Tiesin kyllä, ettei tästä mitään tänään tule.621348Miksi juuri Venezuela?
Kaikista maailman valtioista Trump otti silmätikukseen Venezuelan. Mutta minkä ihmeen takia? Kyseessä on kuitenkin vähäp3041278Miksei Trump ole kiinnostunut Suomen valloittamisesta?
Täällähän on enemmän turvetta kuin Norjalla öljyä. Eikö Ttump ole turvenuija?41143Jos mies olet oikeasti...?
Kiinnostunut... Pyydä mut kunnolla treffeille ja laita itsesi likoon. En voi antaa sydäntä jos sinä olet epävarma ja eh1041034- 411026
- 42997
- 80991