Tänään ensi-iltaan tullut Guillermo Del Toron(Pan's Labyrinth)tuottana Orpokoti on ehdottomasti vuoden suuria yllätyksiä,mahtava trilleri/jännitysdraama!
*****/*****
http://www.finnkino.fi/movie/1994
ORPOKOTI*****
16
3781
Vastaukset
- Veteranfan
Espanjalaisen vasta 32.vuotiaan Juan Antonio Bayanon ohjaama kummitus elokuva Orpokoti,on maanmiehensä Del Toron tuottama ja siunaama vaikuttava trilleri.Nyt potkitaan Hollywoodia oikein kunnolla perseelle,tästäkin luultavasti joudutaan tekemään Jenkki remake leffa.
Elokuvan lähtökohtana on entinen lasten orvoille tarkoitettu kartano,jossa asustaa miehensä Carlosin kanssa Laura,jolla on myös orpolapsi menneisyys samassa talossa.37.vuotiaalla Lauralla on ottolapsi Simon,jonka leikit tuovatkin vanhat menneisyyden haamut esiin.A.J.Payano ohjaakin mielyttävän verkkaista kerrontaa suosivalla tavalla,mutta kerronta tiivistyykin lopulta piinaavissa kohtauksissa."Jännite" on se sana,joka säilyy ja kantaa elokuvan loppuun asti,ilman mitään verellä mässäilyä ohjaaja Payano onnistuu luomaan KAUHU tunnelmaa.
Ainoastaan ihmetyttää elokuvan ikäraja K-13 ,vaikkei elokuvassa väkivaltaa ole kuin henkisessä muodossa,on se kuitenkin nuoremmalle katsojakunnalle psykologisesti painostava.Elokuvassa leikitellään katsojan mielikuvituksella,mikä onkin harvinaista Hollywood elokuvissa.Mutta tämä ei ole "Hollywood" leffa,eihän siellä osata enää tehdä mitään muuta kuin teiniKAUHU soopaa!
Vuoden paras kummitus elokuva on tässä!
TÄHTIÄ ¤¤¤¤- Mikko-poika
Hyvä erilainen "kauhu"leffa,enemmänkin taitava psykologinen draamajännäri.
Mikko-poika kirjoitti:
Hyvä erilainen "kauhu"leffa,enemmänkin taitava psykologinen draamajännäri.
Ei tuota tavallisena kauhuelokuva pitänyt. Vaikkei ollut niin hyvä kuin toivoin niin silti hyvä jännityselokuva. Pitää hyvin katsojasta kiinni vaikka välillä tarina eksyy hetkeksi sivuraiteille.
- niin kauhea
onko orpokoti siis tosiaan niin hyytävä, mitä sanotaan. olen 13-v einkä ole heikkohermouien. olisi tarkoitus viikonloppuna kmennä katsomaan kyseinen leffa.´onko elokuvassa paljon raakoja kohtauksia? mikä siitä tekee niin hyytävän?
- Veteranfan
niin kauhea kirjoitti:
onko orpokoti siis tosiaan niin hyytävä, mitä sanotaan. olen 13-v einkä ole heikkohermouien. olisi tarkoitus viikonloppuna kmennä katsomaan kyseinen leffa.´onko elokuvassa paljon raakoja kohtauksia? mikä siitä tekee niin hyytävän?
Orpokoti ei ole "raaka" väkivalta elokuva,enemmänkin se puoli on henkistä väkivaltaa.Mielestäni tämä psykologinen jännite on sen verran painostavaa elokuva teatterissa,etten suosittele sitä heikkohermoisille.Eihän tämäkään elokuva ole sitten videolla enään mitään,mutta teatterissa kaikki on selkeämpää ja tunnelmaltaan piinaavampaa kuin videolla,niin kuin pitääkin.Videolla katselu tuppaa vähän latistamaan tunnelmaa,joten suosittelen teatterissa käymistä.
- Anonyymi
niin kauhea kirjoitti:
onko orpokoti siis tosiaan niin hyytävä, mitä sanotaan. olen 13-v einkä ole heikkohermouien. olisi tarkoitus viikonloppuna kmennä katsomaan kyseinen leffa.´onko elokuvassa paljon raakoja kohtauksia? mikä siitä tekee niin hyytävän?
Kirjoitustaitosi ovat hyytävän huonot.
- niinpä!
Orpokoti on ehdottomasti tähän asti paras elokuva jonka olen katsonut elokuvassa. Minun mielestäni elokuvan voisi suosituksessa laittaa K15 elokuvaksi!!
- vallan hyvä
Mutta mikäli on nähnyt tuon pans labyrinthin niin osas kyllä odotaa tietynlaista loppua ja niinhan siinä sitten kävikin...
Kuitenkin kaiken puolin parempi kuin tuo jenkkipaska , mitä tulee koko ajan markkinoille. Ja se pikkupojan roolityö oli kyllä jotain erikoista, eihän se edes näytellyt. Kun sais Suomalaisiinkin sarjoihin/elokuviin noin luontevat lapsinäyttelijät. - vuoden
vallan hyvä kirjoitti:
Mutta mikäli on nähnyt tuon pans labyrinthin niin osas kyllä odotaa tietynlaista loppua ja niinhan siinä sitten kävikin...
Kuitenkin kaiken puolin parempi kuin tuo jenkkipaska , mitä tulee koko ajan markkinoille. Ja se pikkupojan roolityö oli kyllä jotain erikoista, eihän se edes näytellyt. Kun sais Suomalaisiinkin sarjoihin/elokuviin noin luontevat lapsinäyttelijät.Jännittävin leffa!En muista koska olisin noin oikeasti hyvän jännärin nähnyt!
- 9845
vuoden kirjoitti:
Jännittävin leffa!En muista koska olisin noin oikeasti hyvän jännärin nähnyt!
Kävin myös katsomassa ko. elokuvan ja
yllätyin todella.
Upea tuotos!
Suosittelen erityisesti niille jotka
pitivät "The Others" leffasta. - K15
Kävin itse tuossa jokunen aika sitten katsomassa Orpokodin kaverini kanssa. Olen 13- vuotias ja ajattelin, että ei se kovinkaan kauhea voi olla. Noh, siinä sitten loppujen lopuksi kävikin niin että katselin melkein koko elokuvan sormien välistä ja elokuvan loputtua pelästyin pienintäkin ääntä.
Elokuvan todellakin tulisi olla ainakin K15. - on tullut
K15 kirjoitti:
Kävin itse tuossa jokunen aika sitten katsomassa Orpokodin kaverini kanssa. Olen 13- vuotias ja ajattelin, että ei se kovinkaan kauhea voi olla. Noh, siinä sitten loppujen lopuksi kävikin niin että katselin melkein koko elokuvan sormien välistä ja elokuvan loputtua pelästyin pienintäkin ääntä.
Elokuvan todellakin tulisi olla ainakin K15.katsottua
- nikkari4
vitsi oikeesti se tomas on pelottava kun sillä on se huppu päässä
- habboretromies
miten k 13 elokuva on noin pelottava ku mä pelästyin hirveesti
- Ei auennut
Tykkään espanjalaisista elokuvista, mutta tämä jätti oudon tunteen. Hyvin tehty, ei mitään Hollywwod-shittiä. Mutta mikä siinä oikeasti oli sanomana? Mielestäni hyvissä leffoissa täyty olla jokin sanoma. Kertokaa veteraanimmat fanit oliko sellaista.
- Anonyymi
Tota ois kiva kattoo jonkun tytön kanssa
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Alle 15 oli
Arvasi että lapsi asialla hallin palossa. Surullista. Mutta jos osaa/kykenee käyttää tulentekovehkeitä niin pitää osata401420Mikä on kaivattusi ihanin ja ärsyttävin piirre?
Ja onko hän mies, nainen ja muun sukupuolinen? Mies. Huomaavaisuus. Kiireisyys. Joskus voi rentoutuakin.981355Riikka Purra: työttömät tulee velvoittaa töihin
Purra panisi työttömät tulevaisuudessa työskentelemään sosiaaliturvan saamiseksi, koska työllisyysaste ei muuten näytä l2901255- 1091115
- 191061
- 651038
Näin Ellen Jokikunnaksen Ralph-poikaa suojellaan julkisuudelta - Katso tuoreet kuvat Italiasta!
Ellen Jokikunnas ja Jari Rask ovat Ralph-poikansa kanssa kakkoskodissa Italiassa. Mukana on myös Unelmia Italiassa -kuva161019- 711012
Heh, persut = vassarit = 10,0 %
Minja tuli nyt jo Riikan rinnalle, sitten alkaa tekemään kaulaa. Molemmilta kympin arvoinen suoritus! https://www.hs.f176878Vihdoinkin lavatansseja tv:ssä - Juhannuksena tanssitaan, bändeinä Yölintu ja Komiat!
Jes, vihdoinkin lavatansseja taas televisiossa! Keskikesän juhlaa vietetään tänä juhannuksena Tuuloksen Kapakanmäellä ju18841