Sotkamo on 2952 neliökilometriä suuri kunta

ja 3g/edge toimii jotenkuten muutamassa neliökilometrissä alasta. Loput 2900 on gprs/vap yhteyden varassa mobiilinetissä. Voiko sillä paljon kehuskella???
Mukana kulkeva netti on tulevaisuutta! Siihen tulisi keskittyä/keskittää voimavarat. Paikkaan sidottu nettiyhteys kuolee lankapuhelimen jäljessä historiaan. Keskustaajamat jyrää muun Sotkamon.
2324
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 2

Vanhimmat

"Keskustaajamat jyrää muun Sotkamon."

Mitähän tuo tarkoittanee? Sotkamon keskusta on yhtenäinen taajama. Keskustasta Tenetin koulun suuntaan ja samalla Kajaaniin päin on asutusaluetta yhtenä jonona. Keskustasta taas Kuhmoon päin (siis Naapurivaaraan päin) ei ole niin tiheää asutusta. Tosin siihen tulee muutos jossakin välissä.

Vieläkö linkkimasto on Vuokatin harjalla? Eikös sen pitäisi toimia suht hyvin? Se on kyllä tosi, että jossakin Juurikkalahdessa tai Pohjakoskella on ihan turha haaveilla 3G yhteyksiä - ainakaan vielä - mutta kyllä se pitäisi siinä keskustassa toimia.

Jos epäilet kuuluvuuksia, ota yhteys soneraan. Tosin paikalliset radioamatööritkin saattavat tietää enemmän kuin sonera.

T: ent. sotkamolainen 1977-1982

:)

Äänestä
  • On vaarilla liian kauan aikaa sotkamossa olosta. Nykyään ovat Vuokatti ja Sotkamo kilpailevat keskustaajamat. Vuokatti on viemässä ykköstaajaman arvon. Lisäksi et taida tietää mitä verkkoa vähättelin. Käys katsomassa Soneran tai Elisan sivuilla 3g verkon toimivuusalueet Sotkamossa, niin ehkä asia selvenee. Ei liity millään tavoin radioamatööreihin. :-)

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


Soneran "nopeus" ... kirjoitti:

ja 3g/edge toimii jotenkuten muutamassa neliökilometrissä alasta. Loput 2900 on gprs/vap yhteyden varassa mobiilinetissä. Voiko sillä paljon kehuskella???
Mukana kulkeva netti on tulevaisuutta! Siihen tulisi keskittyä/keskittää voimavarat. Paikkaan sidottu nettiyhteys kuolee lankapuhelimen jäljessä historiaan. Keskustaajamat jyrää muun Sotkamon.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu