Olisiko antaa vinkkejä, mitkä juomat sopisivat "plisseksi" ja mitkä "plissattaviksi" illanistujaisiin? Ideana olisi siis, että pöydällä olisi kaikenlaisia juomia, joista jokainen voi sekoittaa itse haluamansa. Paikalle on tulossa alle kymmenen ihmistä ja ruokapuolena toimii kaikki pikkuinen suolainen naposteltava, joita on koko illan ajan pöydässä (loppuillasta ehkä enemmän sipsilinjalla, mutta aluksi myös oikein ruokaakin naposteltavana). En haluaisi tehdä valmista yhtä boolia, kun porukkaa ei kuitenkaan ole kovin paljon ja jokaisella omanlaisensa maku. Kuulostaako huonolta idealta laittaa kirkas pullo ( mahd. jotain muuta alkoholijuomaa) ja colaa, spriteä, tyrnimehua yms. pöytään ja jokainen saa itse sekoittaa mitä haluaa. Ja mitä nämä kaikki voisivat olla?
Apua ja ideoita tarvittaisiin...
Juomia illanistujaisiin
2
1767
Vastaukset
- Ashanti82
Mun mielestä tommonen menee ihan läträykseksi. En minä ainakaan haluaisi pilata iltani tunnelmaa tekemällä "drinkkejä" väljähtyneestä ja lämpimästä spritestä. Tuskin kukaan muukaan.
Oma ideani:
Ota olutkori - lataa se täyteen kaljaa, siideriä ja lonkeroa. Viilennä superkylmäksi, jotta pysyvät edes siedettävän viileinä koko illan. Jääkaapista voi sitten hakea täydennystä.
Pullloja on kyllä ehkä vähän hankala saada, mutta tölkit ajaa saman asian.
Pikkutytöille voi siihen ostaa pari halpaa bacardi breezeriä. Myös parin litran laatikko punaviiniä on hyvä idea. Pöydällä lämpenevää valkoviiniähän ei kukaan juo.
Kerrohan sitten miten bileet onnistuivat.- metallikukko
joku appelsiinimehu on hyvä vaikka vähän lämpeneekin ja peittää sen viinan maun.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Useita puukotettu Tampereella
Mikäs homma tämä nyt taas on? "Useaa henkilöä on puukotettu Tampereen keskustassa kauppakeskus Ratinan lähistöllä." ht2134010Kuka rääkkää eläimiä Puolangalla?
Poliisi ampui toistakymmentä nälkiintynyttä eläintä Puolangalla Tilalta oli ollut karkuteillä lähes viisikymmentä nälkii642558Asiakas iski kaupassa varastelua tehneen kanveesiin.
https://www.iltalehti.fi/kotimaa/a/33a85463-e4d5-45ed-8014-db51fe8079ec Oikein. Näin sitä pitää. Kyllä kaupoissa valtava3922346- 472273
Meneeköhän sulla
oikeasti pinnan alla yhtä huonosti kuin mulla? Tai yhtä huonosti mutta jollain eri tyylillä? Ei olisi pitänyt jättää sua321541Muutama kysymys ja huomio hindulaisesta kulttuurista.
Vedakirjoituksia pidetään historiallisina teksteinä, ei siis "julistuksena" kuten esimerkiksi Raamattua, vaan kuten koul5161313Jos ei tiedä mitä toisesta haluaa
Älä missään nimessä anna mitään merkkejä kiinnostuksesta. Ole haluamatta mitään. Täytyy ajatella toistakin. Ei kukaan em931281- 561267
- 751243
Jumala puhui minulle
Hän kertoi sinusta asioita, joiden takia jaksan, uskon ja luotan. Hän kuvaili sinua minulle ja pakahduin onnesta kuulles1251156