onko täällä muita jotka ovat altistuneet koiralle siinä määrin että siitä on tullut pakkomielle haukkua myös homekoiria jokaisessa viestissä oman kapean kokemuksensa kautta.
Tietämättömyys on yleisin syy miksi jotain asioita vastustetaan mutta homekoiristakin saa jo tietoa, joten siihenkään ei voi vedota.
Koirien käytöstä mm. sairauksien tunnistamisessa on jo tiedossa muiden käyttökokemusten lisäksi.
En ole koirayrittäjä joten siihen on turha vedota, mutta vieressä seuraan koirien koulutusta joka on erittäin kurinalaista toimintaa leikin varjolla. Nämäkin koirat toimivat tärkeässä tehtävässä terveytemme eteen.
Tietämättömyys on yleisin syy miksi jotain asioita vastustetaan mutta homekoiristakin saa jo tietoa, joten siihenkään ei voi vedota.
Koirien käytöstä mm. sairauksien tunnistamisessa on jo tiedossa muiden käyttökokemusten lisäksi.
En ole koirayrittäjä joten siihen on turha vedota, mutta vieressä seuraan koirien koulutusta joka on erittäin kurinalaista toimintaa leikin varjolla. Nämäkin koirat toimivat tärkeässä tehtävässä terveytemme eteen.
Vastaukset 10
Vanhimmat
shokkikuvia: http://gizmodo.com/gadgets/it.s-a-croc_eat_dog-world/best-dog-suit-ever-275020.php
HUI! HUI! Ehdin jo ihmetellä miksi naapureilla täällä ei ole ollenkaan koiria, kunnes karmea totuus paljastui.
LOL!
mutta annetaan heille anteeksi sillä he eivät tiedä, kunhan aukovat päätään joka asiasta täällä joka ei heidän ymmärrykseensä mahdu.
Sellaisia ihmisiä on aina ollut ja tulee oleman.
Pääasia on kuitenkin se että jos asunnossa oireilee ja haluaa siihen selvyyden niin sitten tilaa koirat jos ihmiset asiantuntemuksellaan eivät niitä löydä tai mitätöivät koko homehomman.
Tärkein asia on totuuden löytäminen homehommissakin jotta päästään varsinaisen ongelman poistamiseen.
Vedottiin, että kun koirat eivät mitään haistaneet, niin ei täällä homeongelmaakaan ole, vaikka ihmispoloiset oireilee.
Nuuskiminen
Lähietäisyydellä marsu muodostaa mielipiteen toisesta eläimestä tai esineestä ensikädessä nuuhkimalla sitä. Tällä tavalla marsu myös tunnistaa eri asiat, eli se ei kiinnitä huomiota kohteen ulkonäköön tai muotoon samalla tavalla kuin me teemme. Pystyyn nostettu kuono on merkki siitä että marsun nenä on havainnut jotain kiinnostavaa. Kuonosta näkee myös helposti miten marsun sieraimet työskentelevät, ja miten se tuhisee yrittäessään arvuutella kohteen suuntaa. Marsu ei näe herkkupalaa kädessäsi yli metrin päästä, joten saat lemmikin kiinnostumaan siinä vaiheessa kun se haistaa virikkeen. Pidä siis hetken herkkua linjassa kasvojesi ja marsun kanssa, ja puhalla keuhkojen täydeltä marsun suuntaan. Muutaman sekunnin kuluttua ilmavirta saavuttaa marsun ja muutos on selvä.
Merkkaaminen
Marsut merkkailevat mielellään reviiriään, ja koiran tavoin niillä on myös anaalirauhaset. Tietyn kohdan nuuskiminen ja pieni pissasuihku tyttöjen kesken ei ole sekään tavatonta. Yleisesti marsujen merkkailuasioihin pätee eräs yksinkertainen sääntö. Nimittäin omalla hajulla pyritään poikkeuksetta peittämään toisen marsun hajua. Mikäli sitä ei ole, ei ole mitään peittämistä. Toisin sanoen mikäli marsujen yhteistä jaloittelutilana toimivaa lattiaa pidetään riittävän puhtaana luudun ja mopin avulla, se myös pysyy sellaisena kauemmin. Mikäli lattialle ilmestyy pissatahroja joita ei siivota pois saman tien, on samassa paikassa pian lisää pissatahroja.
siihen, että millä tahansa voi rahastaa. Sinä yllättäen palstalle ilmestynyt FI-FI kerrot, että homekoiristakin saa jo tietoa. Unohdat kuitenkin, että se tieto on yksipuolista koirayrittäjien itsensä levittämää. Tiedemaailma ei ole kovin kiinnostunut tutkimaan koiria homeiden etsimisen suhteen, koska niiden rajoittuneisuus tiedetään. KTL teki jokunen vuosi sitten pienimuotoisen tutkimuksen koirien tunnistuskyvyistä eikä sen tulokset kovin hääppösiä olleet. Paikallistamiskykyjä ei edes vaivauduttu tutkimaan, koska ilmavirtojen liikkeiden tiedetään olevan paikallistamisen esteenä. Koirayrittäjätkään eivät ko. tutkimuksesta koskaan puhu.
Koirat ovat hyödyllisiä monissa asioissa. Tässä yhteydessä ne ovat pelkkä rahastuskeino.
Pienimuotoinen KTL tutkimus, heh,heh. Sillä nyt voi pyyhkiä vaikka mitä.
Samaa epäilystä täällä on KTL ja tutkijoiden hometutkimuksiin. Täällähän nämä jutut tiedetään paremmin kuin alan asiantuntijat.
Muutama kirjoittaja veistelee omat totuutensa koska heidän mielestään tutkimustulokset,väitöskirjat tms eivät pidä paikkaansa.
Kokenut tietää myös homekoirien toimivuuden.
Kokenut ei vaikuta tyytyväiseltä asiakkaalta:
ei voi luottaa
Kirjoittanut: homeahdistus1 27.12.2007 klo 23.13
minun kokemukseni mukaan. Täällä on ollut paljonkin juttuja homekoirista, selaa vanhoja. Ikävä kyllä osa niistä on ilmeisesti homekoirayrittäjien (yhden tietyn firman) mainoksia.
Meillä kävi niin, että homekoira löysi kaikenlaista joka paikasta, jota ei sitten oikein ollutkaan. Varsinainen homevaurio, kosteus oli ihan näkyvissä ja paikka tiedossa, meni koiralta ohi. Meidän oli tarkoitus homeremontin yhteydessä tarkistaa muukin talo ja korjata kaikki kerralla, mutta koirien käynti siihen tarkoitukseen oli yhtä tyhjän kanssa (tai no ei ihan tyhjän, se oli -800 e).
HALOO:
"Varsinainen homevaurio, kosteus oli ihan näkyvissä ja paikka tiedossa"
MIKSI TILASIVAT HOMEKOIRAN JOS ITSE NÄKIVÄT JA TIESIVÄT JO HOMEVAURION???
MIHIN HE ENÄÄ HOMEKOIRIA TARVITSIVAT?
TAISI OLLA YLIMÄÄRÄISTÄ RAHAA TAI AVUTTOMUUTTA!
"Meidän oli tarkoitus homeremontin yhteydessä tarkistaa muukin talo ja korjata kaikki kerralla..."
kyllä pisti hymyilemään. Tiesivät homevaurionsa ja tilasivat koirat tutkimaan juuri varsinaisen homevaurionsa. Sitten ollaan niin katkeria ja kitkeriä kun siitä huvista piti vielä maksaakin.
No - tyhmyydestä sakotetaan - aina!