I Am Legend

Ei ollut Will Smithistä Hestonin tai Pricen kenkiin.

Kolmannnen, ja selvästi huonoimman leffaversion parasta antia oli Nykin tyhjät kadut, ja lintujenlaulun ja betoniviidakon pilvenpiirtäjien synnyttämä kontrasti.
Tälläisenä tämä olisikin toiminut vallan mainiosti minkä tahansa tunnelmavideon korvikkeena, mutta kun hitto täytyi ihan juonikin ympätä harmoniaa sotkemaan.

Jos elokuvan ainoa anti on onnistunut aution kaupunkimiljöön loihtiminen, niin kovin jää laimea maku suuhun.
Kuka tahansa uuno osaa kuvata tyhjiä katuja ja pistää nörtit loihtimaan häikäisevää tekstuuria, nehän ovat vain tyhjiä katuja, helvetti!

Tarina toimisi paljon paremmin Robinsson Crusoe teemana ilman Williä ja "cooleja" tekstuurivampyyrimörköjä, jotka yllätys yllätys kiisivät tuhatta ja sataaaa, ja omasivat yli-inhimilliset voimat.
Ja jopa Smithin koira oli ärsyttävä piski.

Loppukohtauksen uskonnollissävytteisyys sopisi paremmin jollekin 50-luvulle kuin nykyaikaan, no ainakin Bushien ja Gibsonin perheessä tästä varmaasti nautittiin.

*

Jos kaipaatte todella coolia versiota elokuvasta katsokaa mielummin tämä:)

http://www.youtube.com/watch?v=xvCWDQpddIA

Tai Tyylikäs alkuperäinen:

http://www.youtube.com/watch?v=i4mYireNvcg

4

775

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Vahinko-Lapsi

      Itsellä ainakin tuli tippa linssiin lopussa =(

    • Cloudberry

      Marko Ahosen arvostelua en ole vielä lukenut. Tuo sinun teksti kertoi jo paljon leffasta ja siitä mitä siltä odottaa, taidan jättää sitten vuokrattavien elokuvien listalle. Tuolla leffamaulla luotan arvostelu kykyysi.
      Taas jälleen yksi "huippu" leffa! Hyvä jenkit!

    • tenula

      suosittuja nämä kannibaali zombiet.Vaikuttava yhdistelmä.
      En tosin ymmärrä miksi kuolleilla on nälkä ( tai edes puolikuolleilla) mutta asioita joita en ymmärrä on monenmonta

      Ensi vuonna tulee ilmi (veikkaan) että zombikuume on limaisten vihreiten avaruusmiesten aiheuttamaa.

    • moikka11222

      Kyllä huomaa, että sä et tiedä leffoista yhtään mitään.. Et saanut näköjään tosta juonesta kiinni ja noi sun suositeltavat niin sanotut coolit pätkät youtubessa oli niin naurettavia, että niihin kyllästyy ekassa minuutissa.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Saako kantaa asetta

      Voiko olla koskaan kotelossa lonkalla ase.. Siis ei mikään luvaton ase. Johon on luvat. Esim luottamustoimessa, tai kaup
      Ähtäri
      63
      4575
    2. Mies mitä ajattelet naisista?

      Kerro mitä ajatuksia nousee. Mitä naiset sinulle merkitsee? Sana on vapaa.
      Ikävä
      127
      3023
    3. Mitä laitatte karjalanpiirakan päälle?

      Voita tietenkin, mutta mitä muuta? Itse yleensä juustoa, jotain leikkelemakkaraa ja tuorekurkkua
      Tuusniemi
      46
      2888
    4. Kerro kaivattusi

      Jokin tapa/piirre mikä sinua viehättää ja mistä hän voisi myös tunnistaa itsensä.
      Ikävä
      65
      2237
    5. Vakkuri puhuu että Suomi joutuu sotaan.

      Hänen mukaansa asiantuntijat ovat yhtä mieltä että Suomi joutuu sotaan Venäjän kanssa. En tiedä kuinka lähellä se on, mu
      Maailman menoa
      446
      1866
    6. Järkyttävä tieto Purrasta

      Purra tapasi nykyisen miehensä täällä. Suomi24:ssä! Tulipa likainen olo. Nyt loppuu tämä roikkuminen tällä palstalla.
      Maailman menoa
      74
      1440
    7. Rakastan sua

      Tiedäthän sen ❤️😢
      Ikävä
      62
      1317
    8. Onko sulla mua enää yhtään ikävä

      Etkö halua enää yrittääkään?
      Ikävä
      62
      1233
    9. Toinen toista

      Hyvää sunnuntai huomenta susi rinssiltä 🤴🏼☕❄️⚜️❤️
      Ikävä
      261
      1097
    10. 45
      1008
    Aihe